Köhler Sayaç Okuma Rs-485 problemi

Başlatan barisersoy, 07 Mayıs 2010, 16:07:39

MuratGuenduez

Alıntı yapılan: barisersoy - 03 Aralık 2010, 08:42:36
Sevgili Arkadaşlar,
Sayaçlarla ilgili haberleşme konusunu çözdüm. Şu anda 40 adet Köhler trifaze kombi, 24 adet Makel trifaze kombi aynı networkde haberleşiyorum ve otomatik olarak okuyup veritabanına yazdırıyorum. Bir arkadaşım sayaçların arge bölümleri yardım eder gibi bir yardımdda bulunmuştu valla açık açık yazayım ne Köhler, Ne Makel'İn ilacı yok ki kellerine sürsünler.
Kısaca açıklamam gerekirse, IEC62056-21 protokolünü kullanıyor sayaçlar 485 bağlantısı üzerinden. Protokolün 485'le, modbusla alakası yok. Program geliştirme ortamı olarak Delphi 7.0 kullanıyorum özel bir komponent yok klasik seri haberleşme komponenti (Cport) kullanıyorum.(Half dubleks haberleşme: sor bekle cevap al.)

Sahteker arkadaş bağlantıyı sormuş, 485 bağlantılarda tüm cihazları paralel bağlaman yeterli olacaktır. Bütün A'lar birleşir USB/485 dönüştürücünün A'sına, Bütün B'ler birleşir dönüştürücünün B'sine. Ortamada gürültü çoksa GND bağlamanda fayda var.
AYrıntılı bilgi isteyen arkadaşlar pm atabilir. barisersoy@hotmail.com

Sevgiler Saygılar

baris bey merhaba ben de merak ediyorum c# ile okumak için nasıl bir yol izlemeliyim. hız değişimi durumu nasıl olacak port ayarlarımı c# üzerinden değiştirip göndercem ve sonra tekrar mı değiştircem anlamadım ? bir de rs-485 gibi değil sanki bütün cihazlar seri bağlanması gerekiyomuş gibi geldi ve rs-232 yapmak mı gerekiyor acaba ?