12 MHz'de çalışan AVR'nin yapabildiklerine bakın!

Başlatan Elektroemre, 22 Mayıs 2010, 13:55:07

t2

Yanlış söylemişim 80 değil 96 Mhz. yani 24 Mhz kristal takarsan picin 96 Mhz ile çalışıyor. tepe tepe kullanıyorsun. Bu picler K veya J serisi piclermiş . Tam numarasını hatırlayamadım. arayın bulun  :)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: t2 - 25 Mayıs 2010, 15:28:01
Yanlış söylemişim 80 değil 96 Mhz. yani 24 Mhz kristal takarsan picin 96 Mhz ile çalışıyor. tepe tepe kullanıyorsun. Bu picler K veya J serisi piclermiş . Tam numarasını hatırlayamadım. arayın bulun  :)

iddiayı ortaya atan sensin... :)
Varsa "şu" de... yoksa "sus"...

t2

var hocam  ama ben kullanmadım. adam bunu  kataloga bakmış söylüyor. o tarihte bende baktım gerçekten sistem müsaitmiş katalogda üst sınır baya yukarıdaydı. Ben şuan bir pici 12 Mhz takarak 48 Mhz de çalıştırıyorum. Şuan  kullandığım picin datasına baktım ama uzun sayfalar 96Mhz diye aratınca çıkmadı. tam da yerini bulamadım.

Ama o tarihte adamın dediği pice , kataloğa bakmıştım  gayet güzel bir şekilde çalışabilir.  Şimdi buna ihtiyaç duyan kolayca deneyebilir. zor değil. sadece  24 Mhz kristali takacaksın. PLL i ayarlayacaksın. tabi usb kulanacaksan usb clock 48 de sabit olacak. sistem clk 96 olacak.  ışık hızında kullanacaksın.

ben bunun çalışacağına inanıyorum ama ihtiyaç duymadım. şimdi "ispatlamak" için oturup devre mi kurayım.  sadece duyduğumu söylüyorum. hem bunu diyen adam bir amatör değil.  işi n erbabı biri. bir Compiler'ın  müellifi oluyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: t2 - 25 Mayıs 2010, 16:22:52
ben bunun çalışacağına inanıyorum ama ihtiyaç duymadım.
şimdi "ispatlamak" için oturup devre mi kurayım. 
sadece duyduğumu söylüyorum.
hem bunu diyen adam bir amatör değil. 
işi n erbabı biri. bir Compiler'ın  müellifi oluyor.

Sözünün eri, lafının ardında durur.

XX_CİHAN_XX

MHZ ile MIPS kavramı karışıyor gibi geldi.
12Mhz  takıyorsunuz 48Mhz olarak kullanıyorsunuz  waaoovv  :o
Peki bu 48MHZ kaç MIPS oluyor yine 12MIPS oluyor  :)
İşlemcinin hızını MHz ile değil MIPS ile ifade ederseniz daha az yanıltıcı olur.

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

XX_CİHAN_XX

Şekilde de görüldüğü gibi 8 bitlik PIC serilerinin en iyisi olan PIC18 serisi
en fazla 16MIPS i görebilirken ATMEL lerin 8 bitlik hemen her modeli 19 - 20MIPS hızını desteklemektedir :)

Burada adil bir performans kıyaslaması için atmelin 8 bitlik modeli ile tutupta PIC in 16 yada 32 bitlik modellerini kıyaslamıyacaksınız herhalde :)
Yoksa ATMEL in de çok güzel 32 bitlik modelleri var onlarla kıyaslamayı yapabilirsiniz elbette :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

t2

Evet hesapta yanlışlık yapmayalım. Şimdi clk frekansının 4 te birini alıyoruz komut hızı ortaya çıkıyor İSE en ucuz 18f K serisi  bir pici 96 Mhz de çalıştırabiliyorsak 96 /4 = 24MIPS etmez mi?

24 MHhz  kristal takılır mı? evet takılır demiş.
Bu frekansı da katlamaz mı evet katlar.
Eh o zaman bir tek PIcin MIPS hesabı kalıyor. o da frekansın 4 de biriydi (değişmediyse)

K serisi en cuz PIC 1.5 $ civarı. Sizin kıyasladığınız atmelin fiyatı nedir?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: t2 - 25 Mayıs 2010, 18:01:00
...en ucuz 18f K serisi  pici alıyorum 96 Mhz de çalıştırıyorum 96 /4 = 24MIPS eder... 

bu pic hangi pic :)

t2

İnanın bilmiyorum bilsem söylerim. ama adamın dediği tarihte bakmıştım. 48 Mhz olarak zaten çoğu çalışıyor ona şüphe yok. 18f14k50 çalışıyor. Mesajı düzelttim. ben 48 de çalıştırdım.  96 yı kendim denemedim

gevv

googlede bir şeyler var;

http://books.google.com.tr/books?id=NPSQShtCQaUC&pg=PA448&lpg=PA448&dq=pic+96+mhz&source=bl&ots=Dzcc_LXWYC&sig=h4LA0KrhfVQL_EuhGvpq1qkVbFg&hl=tr&ei=2e77S_KpKMiy4QbI1qmnAg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CCAQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false

Alıntı YapFigure 8.23 shows part of the PIC18F4550 clock circuit. The circuit consists of a
1:1 – 1:12 PLL prescaler and multiplexer, a 4:96MHz PLL, a 1:2 – 1:6 PLL postscaler,
and a 1:1 – 1:4 oscillator postscaler. Assuming the crystal frequency is 8MHz and
we want to operate the microcontroller with a 48MHz clock, and also remembering
that a 48MHz clock is required for the USB module, we should make the following
choices in the Edit Project option of the mikroC IDE:
Set _PLL_DIV2_1L so the 8MHz clock is divided by 2 to produce 4MHZ at
the output of the PLL prescaler multiplexer. The output of the 4:96MHZ PLL
is now 96MHz. This is further divided by 2 to give 48MHz at the input of
multiplexer USBDIV.

http://www.3dreplicators.com/cgi-bin/cblog/index.php?/archives/373-Digging-into-the-18F4550.html

Alıntı Yap

The 18F4550 has a peculiar handling for clock speeds. It's very nice but a bit complicated. Microchip wanted you to be able to run high speed USB comms regardless of how fast you want to run your chip and they didn't want you to have to install two crystals, one for the CPU and one for the USB.

Here is what they did. The chip has an internal clock which runs at 4 MHz or you can install a faster crystal. That's nothing unusual. What happens after that is unusual. The 18F4550 has a prescaler which cranks whatever crystal speed you utilize up to 96 MHz and then one postscaler for the CPU and another for the USB. If you postscale for the CPU you can divide that 96 MHz for a maximum CPU speed of 48 MHz, which is what I did.

t2

4550  gibi serilerle K serisini karıştırmayın. K olanlar daha hızlı çalışabiliyor. katalog bilgisine güvenip yüksek hız elde edilecek.
http://techtrain.microchip.com/webseminars/documents/PIC18J_090909.pdf
buraya bakarsak 16MIPS demiş  neden öyle dmiş acaba ? kristali yüksek taksak frekans ve mIPS yükselir. ve de  o picler bunu sağlayabilir kanaatindeyim. deneyen adam öyle diyordu. Bunları kullanabilirseniz DSPye ihtiyacınız yok  diyordu.

Elektroemre

Alıntı yapılan: FxDev - 25 Mayıs 2010, 19:32:49
Bugün AVR Studio'yu indirip bir iki kurcaladım, bir pinden led yakıp söndüreyim dedim, anam ağladı (lafın gelişi tabi).
Sanırım AVR'de birinci kural maskeleme yapıp pinleri ona göre yönlendirme, yanılıyor muyum?

Evet FxDev hocam. Maskeleme gerekiyor. PIC'teki gibi RB0=0 diyemiyoruz. Aslında PIC dışında bi çok MC'de böyle. Ama böyle küçük ayrıntıları aşınca işin PIC'e program yazmaktan farkı kalmıyor herşey kolaylaşıyor.
Eğer bit işiyle uzun uzun uğraşmak istemiyorsanız. Kodunuz başına şu makroyu ekleyip kullanabilirsiz mesela:
#define SetBit(port,bit) port |=  _BV(bit)
#define ClrBit(port,bit) port &= ~_BV(bit)
//yada daha açık haliyle
#define SetBit(port,bit) port |=  (1<<bit)
#define ClrBit(port,bit) port &= ~(1<<bit)

Daha sonra
SetBit(PORTD,7);
ClrBit(PORTB,6);

şeklinde kullanabilirsiniz.

Saygılar...

Ekleme:
Hocam bildiğim kadarıyla sizde HI-TIDE'de kod yazıyordunuz. AVR Studio yerine Eclipse IDE indirip AVR-GCC ile kullanabilirsiniz. HI-TIDE'nin neredeyse aynısı, hiç zorluk çekmezsiniz.

Elektroemre

Alıntı yapılan: FxDev - 25 Mayıs 2010, 19:49:05
Alıntı yapılan: Elektroemre - 25 Mayıs 2010, 19:41:22
Hocam bildiğim kadarıyla sizde HI-TIDE'de kod yazıyordunuz. AVR Studio yerine Eclipse IDE indirip AVR-GCC ile kullanabilirsiniz. HI-TIDE'nin neredeyse aynısı, hiç zorluk çekmezsiniz.

Çok kısa yapmam gereken nedir bunu gerçekleştirebilmek için?
Zaten şu an WinAVR kurulu olduğundan AVR-GCC'ye sahibim sanırım, eclipse'de şu an iniyor, peki sonra?

Hocam şu linli incelerseniz size yardımcı olur:
http://berik.net/forum/index.php?topic=14.0

Saygılar...

Elektroemre

Ben 4 aydır uğrıyorum Atmel'le, şimdiye kadarki projelerimin hepsinde delayları böyle kullandım ve şimdiye kadar bi yamuğunu görmedim. Ayrıntı için AVR-GCC'nin manual kısmana göz atabilirsiniz, orada sadece yüksek hızlarıda belli bir değere kadar doğru çalıştığından bahsediyordu sanırım. En güzeli küçük bir örnek yazıp isis'te konrol etmek tabi

Saygılar...

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: FxDev - 25 Mayıs 2010, 19:58:09
İşin garibi ben o sitenin takipçisiyim, nasıl görememişim anlamadım.
Bugün bir deneme yapıp, bir örnek sunayım, ayrıca _delay_ms(xx) gibi bir kaç fonksiyon kullandım, bu kütüphaneler sağlam mıdır?

Açıkçası o kütüphanenin sağlam olmadığını düşünüyorum. Yada kullandığım isisin osilaskopunda sorun var ikisinden biri :)