kuluçka makinası yardım

Başlatan Mucit23, 08 Haziran 2010, 22:07:02

maviveda

sayın hocam son hex dosyasını burda paylaşmanız mümkünmü acaba teşekkürler.

ete

Hocam derken kimi kast ettiniz bilmiyorum zira burada herkes hoca artık.Her ne kadar ben düzeltmiş olsamda proje sahibi Mucit23 dür. Onun buraya koyması gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Mucit23

Tabiki vereyim herkes fayadalansın istediği gibi değişiklikler yapsın
Buyrun  ;)
http://www.dosya.tc/dWfjrH/son_al__ma.rar.html

Mucit23

Merhaba arkadaşlar merhaba Ete hocam :)
arkadaşlar bugün devreyle ilgilenirken aklıma şöyle bişey geldi bende hemen işe koyuldum
bundan önceki son verdiğim programda günde 8 defa çevrim işlemi yapılıyordu yani 3 saatte bir kez çevirici motoru çalıştırıyordu.Benim aklıma gelen şey ise menüde motorun 1 gündeki çevirme saatleri yerine motorun kaç saatte bir çevirileceğini ayarlamak.Şimdi sizlere soruyorum;sizce eğer motor 3 saatte bir dönecekse tekrardan motorun dönüş saatlerini ayarlamak mantıklımı sizce bence çok gereksiz.Ben bunu düşünerek programda motor kaç saatte bir çevirilsin diye bir menü ekledim. Bu menü ile motorun kaç saatte bir çevirileceği 1 ile 4 arasında ayarlanıyor örnek vereyi
diyelimki 1 e ayarladık
bu sefer motor saat başı çalışır.
ikiye ayarlarsak motorun dönüş süreleri 00,02,04,06,08,10,12,14,16,18,20,22 motoru bu saatlerde çalışır
eğer 3 e ayarlarsak bu sefer 3 saatte bir çeviriliyor aynısı 4 içinde geçerli
bu şekilde program çok daha sadecelşti programın boyutu küçülmüş oldu.Eskidem program 6583kword iken şimdi 5426kword oldu.
Ben sadece en yüksek verim için çalışıyorum internette bu iş için tüm bilgileri okudum ve olabildiğince programa yansıtmaya çalışıyorum.Umarım faydalı olurum
Tüm dosyaları ekledim pcb,isis,hex vs
http://www.dosya.tc/PajxVh/sonhali.rar.html

maviveda

Sayın Mucit23 suan en son hex dosyasını indirip denedim gözlemledigim bazı sorunları aktarmak istiyorum cevirme motorunu 8 sn cevir e ayarladım suan 8 dakika gecti hala role kapanmamakta. ekrandaki saatin saniyeleri 7 sn de bir ekrana yansıyor birde sıcaklık kısmındaki dereceleri hassas olamsı acısından bucuklu yapabilirmiyiz? örnegin 37.2 veya 37.8 vs. teşekkürederim....

maviveda

sayın mucit23 devreyi 40 saatten fazla çalıştırdım ve gözlemledıgım bı hatayı daha aktarmak ısterım bunca saat calışmıs olmasına ragmen displaydeki 1. gün 2.güne geçmedi... projenız gerckten guzel devre tasarımında hata bulunmuyor sadece bi kac programsal hata mevcut bızımle paylaştıgınız için teşekkürederiz...

Mucit23

Merhabalar
3-4 gündür benim projeyle uğraşıyordum kaç gündür internete giremediğim için mesajlarınızı görmemişim;
Benim devrede hiç bir sorun kalmadı herşey tıkır tıkır çalışıyor sorun mutlaka sizde olmalı mümkünse pici tekrardan programlayıp deneyiniz bu dediklerinizin olmaması lazım

maviveda

sayın mucit23 devreyi herşeyiyle kontrol ettim tasarımda sıkıntı yok pic i belki 10 defa tekrar tekrar programladım ama sonuc aynı son dosya hatalı olabilirmi acaba?yada tekrar yükleyebilirmisin son iki dosyayıda yükledim degişmedi.teşekkürler

maviveda

evet devreyi başından sonuna kadar inceledim pic i 3 4 defa farklı programlayıcılarda  programladım sonuc aynı...

Mucit23

http://www.upload.gen.tr/d.php/s12/djjepbwv/son_hali.rar.html
buyur emin olmak için tekrardan bu kodlarla pici programladım bu kodlarla devrem çalışıyor bi değişiklik olmadı sorun sende olmalı

ete

Benzer sorunları forum sitelerinde yüzlerce defa gördüm. Hemen hepsinin sebebi aşağıdakilerden birisi çıktı.
1. Piyasadaki DS1302 nin kristalleri her nedense son derece kalitesiz. En azından bizim piyasadakiler sanki bozuk mallar toplanmışta bizim piyasada satılıyormuş gibi. EN iyisi çalışan bir küçük saat devresinden bir kristal sökmek olur. Sorun genelde kaliteli bir kristal ile çözülmektedir.
Bazı bozuk kristaller bir müddet çalışmakta sonra arada bir durmakta ve sonra yeniden çalışmaktadır. Kristal frekanslarıda çok bozuk olduğundan saatelerde çok fazla ileri geri çalışma durumu meydana gelmektedir.
2. Nadir de olsa DS1302 ninde bozuk çıktığı görülmüştür. Değiştiridikten sonra devre normal çalışmaya başlamıştır.
3. DS1302 nin devreye yerleştirilmesi ve özllikle kristal bağlantısının etrafının GND ile nasıl çevrileceği data sheet de gösterilmiştir. Bu tedbirin alınmadığı PCB lerde devre genelde sorunlu çalışmaktadır. Hiç sorun çıkmadığı devrelerde olmuştur ama çoğunluk sorunlu çalışmaktadır. Bu nedenle data sheet de kristal bağlantısının nasıl yapılması gerektiği gösterilmiştir.

DS1302 nin pil bağlantı ayağı vardır. Prensip olarak pil yada besleme bacaklarındaki voltajların hangisi büyük ise DS1302 otomatik olarak oradan besler kendisini. Data sheet den hangi bacağın pil hangi bacağın +5V beslemesi olduğuna bakılmalı ve PCB de buna dikkat edilmelidir.

Ete

Mucit23

hocam Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim maviveda arkadaş için kesinlikle faydalı olacaktır

Alfa

Sayın Ete abi yorumlarınız okudum ve devreyi yaptım ares cizimindeki eleman degerleri isisinkinden farklı arese göre yapılan devrede maviveda arkadasın dedigi gibi hatalar görülmekte.direnc degerlerini isis cizimindeki gibi takıldıgında devree normal calışıyor fakat tek sorunu var nem kontrolü yapmıyor.örnegin sınırı 60 yaptıgımızda devre röleyi 61 de çekiyor NEM kısmı tam ters olmuş sizce asm kodunda nerenın degişmesi gerekir.
2.sorum projenın sahibi mucit23 bey'e öncelikle paylaşımlarınızdan dolayı forum olarak teşekkürederiz.Devrenin sorunsuz çalıştıgını idda etmişsiniz ama dedigim gibi nem kısmı kontrol etmiyor girilen degerin üstündeyken röle çekiyor.bütün eleman ları ve baglantı şekillerini birebir inceledim direnc degerleri dışındaki bütün herşey dogru,ben yazılımdan başka bir sorun göremedim.peki siz ne dersiniz bu duruma sorun bizdemi yoksa sizin  verdiginiz hex temi? teşekürederim.

ete

Alfa,

Programa baktım. Okunan Ortam Nemi , Set edilen değerden büyük ise röle çekiyor. Program bu şekilde ayarlanmış.
Bunun neresi ters?
Bunun anlamı şudur. Ortam nemi yüksek ise röle çekecek ve buna bağlı bir fan vs. çalışıp içerideki havayı dışarı atarak yerine taze hava alacak ve böylece nem oranını düşürecektir. Yada buna benzer bir şey olmalı.

Senin mantığında ise Ortam nemi (okunan nem) set edilenden düşük ise röle çeksin ve ortama nem versin şeklinde olmalı. Ben bu konunun uzmanı değilim . İşi iyi bilen birisi cevaplarsa hangisinin daha doğru olduğunu belirtirse program ona göre değiştirilebilir.

Ete

Alfa

Sayın Ete abi ben istiyorum ki nem set edilen degerde sabit kalsın.60 girildiyse  59 röle çeksin 60 oldugunda  bıraksın.yani deger 60 da sabit tutulsun.bu şekilde bi düzenleme yapılabilirmi.birde rica etsem gün kısmına bi bakarmısın bi anormallik varmı.bazen gün degişmiyor ve lcd de karakterlerde bozulma oluyor.Saygılar.