Renesas MCU Seçimi

Başlatan piskopatisa, 18 Haziran 2010, 16:08:36

piskopatisa

Arkadaşlar herkeze selamlar ilk defa renesas mikrokontrolör kullanacak biri olarak bir kaç sorum olacak.

Yapmak istediğim proje ticari bir cihaz olacak 0 ile 200 mV arasında bir gerilim ölçülecek en az 18 bit adc gerekli ve muhtemelen harici adc kullanacağım sorularımdan ilki renesas gibi zor endüstriyel şartlarda stabil çalışacak bir dahili veya harici adc önericiz varmı?

İkincisi cihazın 1 adet RS232 1 adet RS485 modbus, 1 adet USB, 1 adet Ethernet modbus TCP ve 1 adet Analog(0-10V veya 4-20mA) çıkışı olacak.
Bu aşamada hangi renesas modelini kullanacağımı bilmiyorum.

Üstadların yardım ve önerilerini bekliyorum.
Ayrıca Ankara'da renesas ürünlerini bulabileceğim bir yer varmı ?

Erol YILMAZ

Özelliklerini bilmem ama Renesas'ı temin etmekte zorluk çekip dili yanan arkadaşlarım var.

Renesas ta ısrarcı iseniz proje başlangıcında Renesas'ları depoya koymadan işe başlamayın derim...

Klein

Ankara'da renesas bulabileceğin bir yer yok. Arrow var ama 10 haftadan daha kısa zamanda temin etmez. Bulabileceğin en iyi yer farnell olacaktır.
MCU seçimini  projene göre yapk doğru olacaktır.
Ancak seçerken Renesas'ın sayfasını ziyaret etmende fayda var. Bazı işlemciler üretiden kalkmış veya kalkmak üzere olabilir bunlara dikkat etmelisin.
R8C 1A 1b serisinden R5F211B4  birçok projede işini rahatlıkla görür. 20 pin so kılıftadır.
Eğer daha fazla pin veya daha fazla PWM  istersen 32 Pinli R8C26-27 serisinden R5F21264 işini görür.
Bunlar bana yetmez  daha fazla güç daha fazla pin istiyorum dersen M16 serisine geçebilirsin ama R8C serisi birçok yerde işinigörür.

ADC olarak CS5530 veya cd5531 kullanabilirsin. 24Bittir. 18-19 bitrahat alırsın. 

piskopatisa

Cevaplar için teşekkürler...

omergokgoz

Kullanacağın seri R8 ise ben hiç girişme derim. 3 yıldır M16C içersinde kayboldum ve anladım ki bu MCU için kişisel zaman harcamaya değmez. Bildiğin başka bir marka varsa onunla devam et.