non-inverting opamp devresi lineer midir?

Başlatan 1DOST, 18 Temmuz 2010, 14:31:21

1DOST

Herkese selamlar. Bir süredir noninverting opamp devresi ile akım ölçümü yapmaya çalışıyorum. 0.33 Ohm 1/2 w paralel 5 direnç üzerine düşen gerilimi opampa veriyorum. Non inverting opamp devresi kurdum. Kullandığım dirençler 1k ve 10k. Teorik olarak 11 kat yükseltmesini bekliyorum. Ama ölçümlerimde 10 kat, 11kat hatta 9 ve 8 lere gittiği oluyor. Bazen 12 kat oluyor. Yani dirençlerin üzerine düşen gerilime göre çok değişik oluyor. Hiç lineer değil.
   Kullandığım opamp op07 ve beslemeler +12 ve -11 volt. Diğer projeleri gördüm internette onlarda benim gibi yapmış acaba onlarınki de mi lineer değilde pic/atmel içinde programlama mı lineerleştiriyorlar anlamadım. Tecrübeli arkadaşlarddan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Erol YILMAZ

DC şartlarda gerilim katlama oranın değişmemesi gerekiyor.

belki gerilim olarak beslemenin sınırlarına yaklaşıyorsan o zaman lineerlik bozuluyor olabilir.

Normalde 11.05x ise aynı oranı yakalaman gerekiyor.

1DOST

Evet dc şartlarda çalışıyor. Sınırlara yaklaşmıyorum hatta çok uzağım. Beslemeler 12V ve -11V olarak deniyorum. Giriş gerilimi 10-20 mV civarında çıkış ise bunun on katı falan. Kullandığım dirençler %5 toleranslı standart olanlar. Az sonra kurduğum devrenin şemasını ekleyeceğim.

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r3/thumb_126570559.png[/img]

Acaba bir yerlere kondansatör falan mı eklemeliyim. Yada Opamp + girişine direnç

1DOST

60mV çıkışın farkındayım. 10 kat düzgün çalışsa onu 3.3 V civarına çıkartacağım sonra :) 3 amper akıma karşılık 3.3 volt göstermeye ayarlayacağım ama bu bile adam akıllı çalışmadı. Acaba diyorum breadboard'a kurduğum için mi böyle. multisim ve proteusta düzgün çalışıyor gösteriyor aslında. Breadboard arada kapasite sorunu falan çıkartıyorda öyle mi çalışıyor ki?

1DOST

Bir sorumda şu olacak beslemem tam simetrik değil ondan dolayı bir sorun olmaz sanırım. Yani -12 ye +12 değil. Ben +12 den 555 timer kullanarak çevirme yapıp negatif besleme üretiyorum. Bu da yüksüz -11 volt oluyor. Bir iki opamp besleyincede -8 volta düşüyor. Bu bi sorun çıkartır mı ki?

Ankaralı

Opamplarda besleme gerilimine en çok ne kadar yaklaşan oldu  ?
@ NEXYS2

1DOST

Alıntı yapılan: FxDev - 18 Temmuz 2010, 20:34:10
Şöyle düşünürsek:

Eğer akımı tek yönlü ölçecekseniz eksi gerilime ihtiyaç bile yok.
Ama yok ben akımı çift yönlü okuyacağım diyorsanız ki o zaman opampın çıkışında eksi gerilim okumanız gerekecek o zaman eksi beslemeye ihtiyaç duyacaksınız.

Kısacası tek yönlü akım ölçümü yapacaksanız eksi gerilimle uğraşmayın direk grounda verin ;)

Direk grounda verdiğimde çıkış gerilimi yaklaşık 2 voltun altına düşmüyor. Sanırım op07 tek taraflı beslemeye uygun değil. Bana opamp önerisinde de bulunabilrsiniz bu iş için. Tabi karaköy piyasasında kolayca bulunabilecek birşey olursa çok daha iyi olur:) Rail to rail opamplar var ama karaköyde hangileri var bilmiyorum. Hem çok düşük hemde rail to rail bulabilir miyim ki?

Erol YILMAZ

OP07   - beslemeye yaklaşamadığı için çıkış alınmak istenen gerilimden daha düşük gerilim ile beslenir.
LM358 ve LM324 gibi opamplar  - beslemeye kadar düşüyor.
Bunun yanında en güzeli bu tarz işlerde;
MCP607 gibi Precision tip OPAMP kullanmak

picmanya

ölçülmek istenen akım tek yönlümü yoksa çift yönlümü akıyor?
akım yükün +V beslemesi üzerinden yoksa toprak beslemesi üzerindenmi ölçülüyor?

mesajlardan anladığım akım tek yönlü ve yükün toprağına seri şönt üzerinden ölçülmeye çalışılıyor.Böyle ise;
şönt direnç gurubu uçlarından gelen ve opampın + ve - giriş pinlerine giren hatların dirençlerini eşit değerde kullanın ikisinide 1k kullanmanız yeterli olur.bunu böyle yapmadıysanız sorun çıkabilir.ve tavsiyem opampın + giriş pinine giren bu 1k direncin girişine (şönt tarafına) ve çıkışına (opamp + giriş tarafına) toprağa paralel 10nF. ... 47nF. arası birer tane eşit değerde kapasite atın. (bu yükünüz çok elektriksel gürültülü çalışıyorsa dc fıraçalı motor yada transformatör falansa low pass filtreleme yapar.)
kolay gelsin.

Klein

Opamp giriş gerilimine göre çıkış gerilimini gösteren bir grafik varsa gönderirmisiniz. Normal şartlarda vu ladar büyük linearizasyon htası olmaz. DC çalıştığınıza göre  frekans , kapasite gibi etkiler yok. Geriya pek birşey kalmıyor. 

Giriş ve akım dirençlerine baktığımda  12VTa 100R  yük direnci ile  opamp giriş geriliminiz  0.00792V civarı. eğer  eğer  olması gereken çıkış gerilimini bu gerilime göre hesaplıyorsanız , bu gerilimi ve bu gerilimdeki değişimleri hatasız ölçmek için çok çok  iyi bir ölçü aleti kullanmanız gerek. bu gerilimi ölçerken yaptığınız hata size çıkış hatası gibi yansıyor olabilir.
Yok çıkışı hesaplarken doğrudan direnç değerleri üzerinden hesaplıyorum ama hesapladığım değerleri çıkışta göremiyorum diyorsanız: direnç değerlerinde akıma ve dolayısıyla ısınmaya bağlı olarak değişme oluyor olabilir.

Tam olarak hangi değerlerde kaç V çıkış aldığınızı gösterir bir grafik çizerseniz , yardımcı olmak mkolaylaşır.

1DOST

Alıntı yapılan: Klein - 19 Temmuz 2010, 13:44:15
Opamp giriş gerilimine göre çıkış gerilimini gösteren bir grafik varsa gönderirmisiniz. Normal şartlarda vu ladar büyük linearizasyon htası olmaz. DC çalıştığınıza göre  frekans , kapasite gibi etkiler yok. Geriya pek birşey kalmıyor. 

Giriş ve akım dirençlerine baktığımda  12VTa 100R  yük direnci ile  opamp giriş geriliminiz  0.00792V civarı. eğer  eğer  olması gereken çıkış gerilimini bu gerilime göre hesaplıyorsanız , bu gerilimi ve bu gerilimdeki değişimleri hatasız ölçmek için çok çok  iyi bir ölçü aleti kullanmanız gerek. bu gerilimi ölçerken yaptığınız hata size çıkış hatası gibi yansıyor olabilir.
Yok çıkışı hesaplarken doğrudan direnç değerleri üzerinden hesaplıyorum ama hesapladığım değerleri çıkışta göremiyorum diyorsanız: direnç değerlerinde akıma ve dolayısıyla ısınmaya bağlı olarak değişme oluyor olabilir.

Tam olarak hangi değerlerde kaç V çıkış aldığınızı gösterir bir grafik çizerseniz , yardımcı olmak mkolaylaşır.

Ölçü aleti şu resimde olandan ut70b ==> http://images.maplin.co.uk/full/n57aq.jpg
Bunun dışında umarım dediğiniz gibi multimetreden kaynaklanan hatalardandır :) 100 ohm direnç koyduğumda yanlış hatırlamıyorsam 6.4 mV olarak gösteriyordu. 0.33 ohm olarak aldığım dirençleri zaten bununla tam olarak ölçemiyorum bile. En iyisi yukarıda diğer arkdaşın dediği gibi kapasitörleride ekleyip dizaynı tamamlamak. MCP607 opampı araştırdım da piyasada bulabileceğimi sanmıyorum. Bİr iki yere mail attım olmadığını söylediler. Şimdilik op07 kullanmaya devam edeceğim. Giriş offset gerilimi çok düşük olduğundan 0.00729 voltlar sorun olmaz diye düşünüyorum. Önümüzdeki iki gün pratik yapamayacağım. Ama ilk fırsatta güzel bir ölçüm alıp sizlerle paylaşacağım.

picmanya

benim sorularım yanıtlanmamışki!
ben daha 1DOST'un akım ölçme devresi nasıl akımı nerden ölçüyor anlamadım.
benim bu şekilde yardım etmem olanaksız.

FxDev,
100R burda yük direnciniz anladığım kadarı ile o amaçla simülasyon sonucu için şemada bulunuyor.
peki birde ilave olarak opampın + pinine giden hattada seri 1k direnç takarmısınız bakalım sonuç değişiyormu onuda görelim bu şekilde ölçümün tam lineer ve temiz olması gerekir.
yani opampın iki pinide 1k üzerinden şönte giderek ölçüm yapılacak.