Elektronik kaynak makineleri

Başlatan z, 25 Temmuz 2010, 14:52:48

z

Bugune kadar kucuk, canta tipi trafolu AC kaynak makinesi ile 2.5 luk elektrodlarla kaynak islerimi yurutuyordum.
Marketlerde  canta tipi elektronik kaynak makineleri goruyorum ve bazilari dikkat cekici sekilde ucuz.

Bu ucuz modellerin kaynak yaparken carcabuk bozulacagi seklinde korkularim var.

Genellikle kaynak islerim kisa suruyor 60 sn lik dikis ardindan en az bir 3 dk makina soguma firsati buluyor ve isim
en gec 1 saat icinde bitmis oluyor.

Magazalarda eline kaynak pensesini alipta tek bir punta bile atmamis palavraci tezgahtarlarin onerilerine değil de arizali
kaynak makinesi tamirati yapan teknik arkadaslarin yonlendirici mesajlarina itibar edecegim.

Yukarida yazdigim sartlarla zorlayacagim, 2.5 luk elektrod yakacagim elektronik kaynak makinesi icin ariza yapmayacak
kendini kanitlamis marka model oneriniz varmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Var hocam var olmazmı. Ben Askaynağın yetkili servisinde çalışıyordum bir zamanlar. expres weld 161 vardı. halada var. eskileri çok iyiydi boyundan büyük işleri başarıyorlardı. Şimdi yeni modeli çıktı. Eski işyerime arada bir gidip gelirim oradaki arkadaşlarıma sordum yenisi nasıl diye hiçbir problem yok demişlerdi. Zaten her makinanın 2 yıl garantisi var. Bence servisi bol olanını tercih edin. expres bu konuda oldukça iyi.
Biraz reklam oldu ama kusura bakmayın...

KAZIMUGUR

Kutusu lazım olmuştu.  :)
Proter 161 ,
2,5 krom elektrod , peşpeşe sorunsuz....

Bir iki tane 3,25 sorunsuz.
Çok adet kullanıp şu kadarı patladı diyecek bilgim yok...

mustafacan

Bulabilirseniz Fimer tavsiyemdir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

umberto

Mustafacan arkadaşımızın da önermiş olduğu italyan malı Fimer kaynak makinalarını öneririm.
Alıcaksanız Fimer X164 modeli gerçekten çok iyi bir makine. 2,5luk elektrodu hiç zorlanmadan sürekli olarak yakabiliyor. Eğer işim çok değil ve kalın malzemelerle çalışmıyorum diyorsanız fimer x134 modeli de uygun. X134 300 Tl civarı, X164 italyan modelleri 420TL Civarı.

Bunun yanında ExpressWeld 161 modelinide kullandım. Dezavantajı Fimer'e göre biraz büyük oluşu fakat bu makinede hiç sorun çıkarmıyor.

z

Hem kaynak makinesi olarak kullanilabilen hem de plasma kesim isi yapabilen tek bir makine varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Selam,

Telwin kullanıyorum, biraz piyasaya göre pahalı ancak maşallah tık demedi. Komşum her gün yaklaşık 8 saat aynı makine ile çalışıyor onda da sıkıntı yok.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ceyckr

Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Temmuz 2010, 10:14:39
Hem kaynak makinesi olarak kullanilabilen hem de plasma kesim isi yapabilen tek bir makine varmi?
şuan yok diye biliyorum.çünkü plazmaların çıkış voltajları elektrod kaynağı voltajından farklıdır.tig kaynağının voltajı aynı olduğu için ikisi birlikte olabiliyor fakat dediğim gibi plazma o şekilde zor gibi.

ama şuan selco marka italyan malı makinalar var hatta zamanla dahada üzt düzey teknolojiler kullanmakta. en son incelediğim makinası hem gaz altı hemde elektrod hemde tig yapıyodu. böyle komplike cihazlar pek yakında çıkar.
ALTINORDU'LU OLMAK BİR AYRICALIKTIR

ceyckr

şuan piyasadaki en iyi kaynaklar fronius, lincoln, telwin , fimer, miller, selco ,cebora  ve express tarzındaki çin makinalar. bunlardan telwinin teknik servisliğini yapıyorum.selconunda yakında ege bölge bayisi olucaz.bugüne kadar yaptığım makinalarda fet arızasına en az rastladığım makina express tipi çin makinalar. ama kaynak olarak en iyi yakışı ve nüfusiyeti yapan avrupa makinaları. froniustan sonra en iddalı makina bence selco olucak.makinanın özlelliklerini incelemenizi tavsiye eederim.
ALTINORDU'LU OLMAK BİR AYRICALIKTIR

bilalkostereli

ceyckr yazdıklarınıza katılıyorum bende ist da kaynak makınası servısınde çalışıyorum.Yanlış hatırlamıyorsam selco dan tamır ettım fakat ufak tefek arızası vardı.Express guzel yasarlanmış bir cihaz köprüleme sistemi diger makınalarda olmayan bır sıstemde tasarlanmış mosfetlerde fazla sorun çıkarmıyor.Ama bunların yanısıra KEMPPİ makinaların servisligini yapıyorum bana göre en iyi kaynak makinalarında 1 veya 2. sırayı bu makina ve lincoln alır.Cihazlar tasarlanırken servisler hesaba katılmadan yapılıyor saglamlık ve onarım bakımından kemppi bir fimer veya express kadar kolay bir cihaz ve saglam bir tasarımı vardır.Secoyu övüyorsunuz avantajlarınıda söylersenız inverter kullnıcılarını selcoya yönlendire biliriz. SÖYLEMLERİM BİR YANA SİZİNDE CİHAZlarIN ONARIMI VB KONULARDA BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMANIZI İSTERİM.

sezgin05

Express kaynak makinesinin yanması neredeyse imkansız.Çünkü tam bir mosfet tarlası.Devasa birer soğutucusu var.Dolayısıyla emsallerinden ağır.Ama 3 kat halinde yapılması tamiratı kolaylaştırıyor.Tamiri en kolay ve kaynak kalitesi en iyi makine ise Fimer diyorum.

nonstradam

Merhaba hocam. Ben Magmaweld in (oerlikon) kaynak makinelerinin ar-ge sindeyim. kaynak makinelerini ben geliştiriyorum. geliştirirkende piyasada ne var ne yok benchmark için inini dibini inceliyorum. sabit yük testleri , ısı testleri profesyonel kaynakçılara yaptırdığım testler, kaynak ın akım voltaj grafiklerini log ladığım özel cihazlarla piyasada ne kadar inverter veya konvansiyonel makine varsa inceledim. Fimer in çanta tipi 160a lik makinesi şu an masanın altında dizimin dibinde duruyor hatta. şöyle bir kıyaslama yapayım.

Fimer : mosfetleri yarım köprü, çıkış doğrultma yarım dalga, çıkış dalga şekli tam dc den uzak dolayısıyla kaynak kalitesi profesyonel bir kaynakçı için kötü. kontrol devresi beslemesi taş dirençli (smps değil), etiketinde yazdığı çalışma çevrimlerini karşılamıyor aşırı ısıdan termik atıyor, sizin çalışma çevriminizi karşılar, yurtdışında üretiliyor.

gysmi : elektroniksel olarak fimer e çok benzer(yarım köprü yarım doğrultma) ısıl performansı fimerdende kötü.

avrupa makineleri (orta segment) performans olarak genelde kötü ama EMC ve EMI yönünden iyi makineler.

ucuzluk ve performans istiyorsanız bilindik markaların çinden getirdikleri cihazlara bakın. marka bilinirliliğinden dolayı servis ağı sorun çıkarmaz. ve inanın çin malı makineler performans olarak orta segment avrupa makineleri 3 katlar. kolay kolay ısıl hataya düşüremezsiniz. tamamına yakını  %60 çevrimde 160 amper verir buda 4 lük elektrod u bile 160 amperde (6 dakika çalış 4 dakika dur) yakabileceğinizi gösterir. askaynak expressweld de bu katagoridedir direk çinden getirilir. bu makinelerde EMI EMC bağışıklığı aramayın. aynı şebekeye bağlı olan TV radyo ne varsa etkiler.
Bu makineler H-bridge mosfet yapısına sahip ve çıkış tam dalga doğrultulur ve kaynak performansı iyidir.

Benim geliştirdiğim son cihaz şu anda piyasada MagmaWeld (Oerlikon) MonoStick160i modeli. yukarıda belittiğim modellerin tamamı yurtdışında üretilmektedir. MonoStick 160i ise %100 manisadaki fabrikamızda üretilmektedir. servis sıkıntısı çekmezsiniz. Paranızı yurtdışına göndermezsiniz. Yapısal olarak H-Bridge "IGBT" kullanılmıştır çıkış tam dalga doğrultulur. elektronik devre beslemesi smps dir kolay kolay arıza çıkarmaz. (yanlışlıkla 3 faz a takmadığınız müddetçe, bu her makine için geçerli). çalışma çevrimi %60 da 160A dır. CE testlerinin tamamından geçtik, EMI EMC bağışıklıkları tam. Kaynak kalitesi orta segmentin en iyisi diyebilirim. imkanım olsa loglanmış kaynak datalarını sizlerle paylaşmak isterdim. 160A lik kaynak akımı neredeyse pil gibi. Rutil bazik selülozik ve alüminyum elektrodları sorunsuz yakar. (Selülozik elektrodlarda çanta tipi makinelerin tamamı ark kesmesi yapar bu kesme kabul kriterleri içerisindedir. kıyasladığımız makinlere nazan bu kesme monostick de dahada azdır feedback yapısını biraz daha geliştirip bu kesmeyi aşağılara çektik) dediğim gibi %100 yerli üretimdir. tabiki direnç diyot IGBT vs. yurt dışından geliyor ne yazıkki yerlisi yok.

Tig ve elektrod kaynağı yapan makineleri bir arada bulmanız mümkün, ama plazma kesme ve elektrod aynı makinede biraz zor. ikisindede aynı mantık var akım feedback fakat, elektrod makinelerinde boşta çalışma voltajı 70V plazma kesmelerde 120V seviyelerinde sanırım bu nedenle bir kaba koymuyorlar ikisini.

Türkiyede inverter üreten sadece iki firma var, ilk bu işi başlayan kilmak ama piyasada tutunamadı sanırım el değiştirdi şuanda birde biz varız. Diğer firmaların tamamı yurt dışından getirtiyor hazır ürünü etiketleyip pazara veriyorlar.

param var dersen dahada teknolojik birşey istiyorum dersen şöyle sıralama yapayım. Bu firmaların aynı segment makineleri 3000 liradan başlıyordur sanırım.

1-EWM - kaynak sektörünün gurusu. Müthiş bir firmadır teknoloji geliştirirler diğerleri onları takip eder.
2-Lorch
3-Fronius
4-Esab

Karar da parada senin hocam. iyi çalışmalar... biraz hızlıca yazdım sürc-ü lisan ettiysem affola...

sezgin05

Ustam bu kadar farklı ürünü incelediğiniz ve bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

nonstradam

Rica ederim. kaynak konusunda veya inverter-konvansiyonel tip kaynak makineleri ile sorabileceğiniz her türlü soruya cevap vermeye çalışırım. iyi çalışmalar...

Nothing

Merhaba gec olsada bu konuda bılgılerım oldu emeginize sağlık..
benımde bu güç kaynaklarına karsı ilgim buyuktur tasarlama yaparken elınızdekı techizatın tam olması buyuk rol olmaktadır lakım bılgıde oyle 
benım bazı takıntılı sorunlarım var h koprusu ıle yapılanmı daha guclu ve verımlı olur yoksa stabıl yuksetılemı daha verımlı olur voltaj akım fark etmez  sadece bılgı amaclı
tesekkurler...
sağlıcakla