Elektronik kaynak makineleri

Başlatan z, 25 Temmuz 2010, 14:52:48

yanlizefe

fimer ht 140a inverter kaynak makinasında  ıbgtlerin (15n60) lar yanık.Geyt devresinde 18v zenerler var bunlarda yanmışmıdır smd olduğundan söküp  kontrol emem zor.Tecrübesi olan arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum.

pcb_desing

gate surucu ucunu devreden cıkarırrak zenerı yerınden sokmeden ölce bılırsın  ama rıske gırmek ıstemıyorsan değiştir.

K46

İgbtler gidince zenerlerin bozulmadığı da oluyor ama, çoğu zaman bozuluyor. Zenerden başka, direnç, hızlı diyot vs. de bozuluyor. igbtleri boşa alıp tüm sürücüleri kontrol etmek lazım. Aksi halde tekrar patlama ihtimali yüksektir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

yanlizefe

cevaplarınız  için teşekkürler tüm zenerleri değiştirmeye karar verdim.

yanlizefe

15 n 60 ları 20n 60 olarak değiştirdim +- 320 arasında mur 460 diyotlar var bunlar kısa devre olmuş yenisiyle değiştirince makina çalıştı

pcb_desing

gözünaydın sorun cozulduyse problem yok

BAYBU69

Öncelikle merhaba sizin site yazınızı okudum ve tecrübeli biri oldugunuz için sizden tardım taleb etecegim eger yardımcı olursanız sevinirim benim fimer sarı kasa kaynak makinamvar 162 kendimde doğalgaz kaynakçısıyım ve  kaynak yaparken şantiyede yani inşaatte özellikle  şantiyede bende başka birirleride çalıştığı için misal aynı elektirk panodan kullandığımız için ekektirik aaln  kişi ben kaynak yaparken oda yada başkalarıda çalıştığı zaman kaynak amperi düşüyor kalkıyor benim kaynağımın akışı yani amper dusuyor kalkıyor yani dalgalanma oluyorr bonu nasıl çözerim yada makinammı iyi değil ne tavsiye edersin bileme anlatabildimi

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2012, 07:36:33

merhabalar Çanta kaynak makinalrında kaynak yaparken neden kaynak amperi düşüp kalkıyor makinam fimer t162 sarı kasa bunu nasıl cozumlariz sorun makinadamı

BAYBU69

Forumdaki ustalarıma sormak istediğim bir soru olacak bu makinalardan hangisi iyi ?
1 -Lincoln Electırıc
2 -Miller
3 -Esab

tekinmed

Konunun başlangıcından bugüne kadar 4 yıl geçmiş,bu 4 yılı kaynak makineleri açısından özetlemek gerekirse;
Magmaweld 160i gerçekten güzel bir makine fakat piyasada tutulmadı,ayrıca söylendiği gibi 160 amperde %60 çevrimi karşılamıyor.Kendi firma kataloğunda da belirtildiği gibi %30'da kalıyor.Bu kendi sınıfındaki diğer makinelerle hemen hemen aynı değer.
Selco markasından bahsedilmiş fakat onun da adı pek geçmiyor.Muhtemelen iyi niyetlerle piyasaya giriş yaptı fakat tutunamadı.
Piyasada şu anda en fazla tutulan marka Expressweld ve Fimer.Orta kalitede kaynak vermelerine rağmen arıza yapmamaları ve uygun fiyatları bunun en büyük etkeni sanıyorum.
Sadece evde veya bahçede kullanmak için bakır sargılı 130-160 amper aralığında eski tip bir kaynak makinesi size yeterli olacaktır.Bunları bir çok yerli firmadan temin edebilirsiniz.Hatta bu tür makinelerin akü şarj edebilen modelleri de var onları da düşünebilirsiniz,gerektiğinde hayat kurtarır.
Biraz daha gezgin çalışmayı seven amatörler için tavsiyem Expressweld veya Fimer gibi piyasada tutunmuş,servisi ve parçası bol olan modellere bakmaları.Bu tür makinelerde de 160 amperden fazlası genelde gereksizdir,tamirat işlerinde kullanacağınız aralık çoğunlukla 70-120 amper arasıdır.
Kaliteli olsun,para mühim değil derseniz; Esab,Rehm,Fronius,Lincoln,Miller,Kemppi gibi markalara bakmanızı öneririm.

Okan AKÇA

kesim yapmak istiyor tig özellikli olması yeterli

tekinmed

Kesim yapmak için tig değil plazma gerekir,tig (ülkemizde argon kaynağı olarak geçer) farklı bir kaynak metodudur.Arada bir ufak tefek kesimler yapılacaksa her türlü kaynak makinesiyle kullanabileceğiniz "kesme elektrodu" kullanabilirsiniz.

uzman2

nonstradam dostum magmaweld kaynak makinası monostick 160 ve 200 modellerin şemaları servis manuaelleri ve arıza notları varsa gönderebilir misin?

Logan

Merhaba uzman2,

İstediğin bilgilerin bir kısmını (servis manuelleri ve arıza notları) sadece yetkili teknik servisler ile paylaşıyoruz. Şemaları ise ancak çok gerekli olduğu durumlarda fabrikanın satış sonrası servis bölümü ile paylaşıyoruz.

İyi çalışmalar.
İmza.

brkg

Herkese iyi günler dilerim,

Amatör işlerde ve hobi işlerinde kullanmak için kaynak makinası almayı düşünüyorum fakat iki kaynak makinası arasında kaldım.

Birincisi Fimer X 176 (http://www.hepsiburada.com/liste/fimer-x-176-inverter-160-amper-canta-kaynak-makinasi/productDetails.aspx?productId=hrfimerx176&categoryId=13003125)

İkincisi Expressweld 175 (http://www.hepsiburada.com/liste/expressweld-inverter-175-ultra-pfc-inverter-kaynak-makinasi-160-amper-turk-mali/productDetails.aspx?productId=hrensexpress175&categoryId=13003125&SKU=HRENSEXPRESS175)

Her ikisi de 160 amperlik makineler fakat ağırlık olarak expressweld fimer'i ikiye katlıyor.

Fimerin çalıştırıp dinlendirme oranları expreswelde göre daha iyi.
Expressweld 155A (%20)                     Fimer 155A(%25)
                     90A ( %60)                               130A(%60)
                     70A ( %100)                             105A(%100)

Fimerin yakacağı elektrod çapı 1,5-3,25 iken Expressweld 2,5-3,25 arası( Öğrenmek istediğim expressweld veya fimerde bu aralıklar haricinde örneğin 1,6 lık veya 4lük elektrod yakılamaz mı?)

Son olarak Expressweldin PFC teknolojisini kullandığı belirtilmiş, yaptığım araştırmalarda ise bu teknolojinin ev kullanıcılar açısından çok da gerekli olmadığı belirtilmiş.

O kadar çok şey okuduktan sonra seçenekleri bu iki makinaya kadar düşürdüm. Bu konu hakkında bilgisi olan sizlerden acil yardımlarınızı rica ediyorum.
Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim. 

z

Bir ara benim de kafam çok karışıktı. Marka olmayanların çabuk bozulduğu vs söylendikçe iyice çıkmaza girdim karar veremez oldum.

En sonunda trafolu AC kaynak makinesi için elektrod almaya gittiğimde laf olsun diye konuyu açtım adamlar koluma bir makine sıkıştırdılar ve sorunum bitti.

Arcmax diye bir makine aldım. Çok memnunum. 4 lük elektrod da yakabileceğini söylediler ama hiç işim olmadı.

Ayda yılda bir lazım olduğunda  çalıştırıyorum ve kaldırıyorum.

İşimi gördüğü için sadece 2.5 luk elektrod kullanıyorum.

ArcMax 1600GE şimdilerde yok galiba.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com