Pwm ile akımı kontrolü nasıl oluyor?

Başlatan t2, 16 Eylül 2010, 11:16:53

t2

Yüke verilecek akımı kontrol etmek için  5 volt ile kumanda edilen sabit akım kaynağı var.
5 volt çıkış verince maks ve sabit akım akıyor.  Picden pwm olarak  5 voltu göndersem akım da kıyılmış olur  fakat  yükde kesintili bir akım akımış olacak .

Bu akımı nasıl  yumuşatırım, Galiba bobin bağlanacak . Bu işin asıl yöntemi nedir pwm kontrollü akım kaynağı nasıl yapılır?  Sensörler için 4-20mA akım kaynağı oluyormuş picle bu kaynak nasıl yapılır.?

t2

picmanya

pwm sinyali opamp girişindeki R1 direnci ve ondan sonra bir C1 kondansatör üzerinden opamp girişine uygulanıyor
peki burda belirli bir değerde elde edilmek istenen I akımı ölçülüp temi V1 otomatikmen ayarlanıyor yoksa V1'in değeride formülle hesaplanabiliyormu?
pwm sinyalinin gerilim değeri boş ve dolu saykıllar biliniyor, R1 direnç değeri sabit biliniyor, C1 kondansatör değeri sabit biliniyor.
V1 gerilimide otomatikmen ortaya çıkmış oluyor değilmi?hazırda formulü biliyorsanız yazarmısınız yoksa ben araştırıp bulmalıyım.
1 nolu güzel bir devre çalışırsa benimde işime yarayacak.

t2

Aslında V1 noktasını opamp kullanmadan direnç üzerinden  beyze uyguladım bu şekilde de oluyor. fakat tüm aralığı taradığımızda  bazı tutarsızlıklar oluyor. çünkü kondansatör beyz üzerinden  hızla boşaldığından bunun dolma ve dolu kalma süresi de darbe süresine bağlı olduğundan  anormallik oluyor. 

Opamp kullanmadan yaptığım denemelerde c1 in  kafamıza göre seçilemeceği ortaya çıktı.
Yani bu işi yaparken v1 noktasının istediğimiz oradan düzgünce artıp azalabilmesi gerek.  5 volt kullanıyorsak  oran 1/2 ise  bu noktada tam 2.5 volt okuyabilmeliyiz ve dalgalanma da olmamalı ki çıkış akımımız da buna uygun güzel bir değerde olsun. opampı kullanmayıp beyze  büyük bir seri direnç bağlasak acaba nasıl olur.

Eğer tarama 0.. ve%100 arasında  değişmeyecekse dar bir alanda oluyorsa bence opampa gerek yok. gerek hesap gerekse deneme yöntemiyle uygun kondansatör seçilir.  sorun kalmaz.

z

Burada opamp, akım kaynağı devresinde kilit rol oynuyor. Yük tarafındaki direnci ne yaparsanız yapın devre istenilen akımı akıtmaya çalışıyor.

Opampı kaldırır atarsanız bu özelliği kaybedersiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Tamam hocam 1 opampı bu devreye çok görmeyeyim.
[IMG]http://i51.tinypic.com/1yuza0.jpg[/img]
Daha önce verdiğiniz devreyi de unutmamıştım. ama acaba opamp kullanmadna olur mu diye 1-2 gündür deneme yaptım. iyi olmamıştı.

Bu konuya gelip cevap yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

z

Opamp kullanmadan transistorle yapacağınız devre çalışıyormuş gibi yapar fakat sıcaklıkla tüm değerler kayar. O yüzden başınız ağrır.

zamzam23

Alıntı yapılan: t2 - 21 Eylül 2010, 22:27:21
Böyle oluyormuş.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
burada bi devre şeması mı  olması gerekiyor? silinmiş heralde yeniler misinz?

t2

resim başka forumdan geldiği için szie görünmüyor olabilir. tekrar yükledim:

zamzam23

t2

Alıntı yapılan: bunalmis - 22 Eylül 2010, 12:49:35
Opamp kullanmadan transistorle yapacağınız devre çalışıyormuş gibi yapar fakat sıcaklıkla tüm değerler kayar. O yüzden başınız ağrır.

İlerleyen zamanlarda opamp girişindeki RC filtrenin kondansatörü  bozulur mu? Bu kısımda Güç fazla olmadığı için uzun yıllar dayanacağını zannediyorum. Ama farzedelim ki  kondansatör öldü. bu durumda yük akımı kesintili ve kıl bir hale dönüşecek. Bu cihazın kullanıldığı uygulamada önemli bir durum. Ayrıca kondansatör gerilimini ADC ile okuyup bakmam fazla mı pimpirik olur?

z

Kapasitore kolay kolay bir şey olmaz da transistörün hfe parametresi sıcaklıkla çok kolay kayar. Sen cihazı örneğin %50 duty de 10mA verecek şekilde set edersin. Cihazın bulunduğu ortamın sıcaklığı değiştiğinde %50 duty sinyal vermene rağmen akımın 10mA den farklı değerde akmaya başlar.

Bu yuzden transistorlu devre yapmak riskli olur. İlle de transistörle yapılacaksa bu iş tek transistörle olmaz.

t2

Aşağıdaki ilk devrede v1 noktasını ... volt ayarlıyorum R2  değeri 47 ohm. yükten 25.53mA lik I akımı geçiyor.

Ancak opampın çektiği akımı ölçüyorum o da yaklaşık 25.53mA ! yani neredeyse tüm akım opamptan geliyor.  Opamp akımını, yani kontrol akımını azaltmanın yolu nedir?  (Opamp ayrı ve zayıf kaynaktan besleniyor)

Transistör betası yeteri kadar yüksek.  Beyze seri direnç bağlasam bu sefer formül kayıyor.

z

Alıntı YapAşağıdaki ilk devrede v1 noktasını ... volt ayarlıyorum R2  değeri 47 ohm. yükten 25.53mA lik I akımı geçiyor.

Ancak opampın çektiği akımı ölçüyorum o da yaklaşık 25.53mA ! yani neredeyse tüm akım opamptan geliyor.  Opamp akımını, yani kontrol akımını azaltmanın yolu nedir?  (Opamp ayrı ve zayıf kaynaktan besleniyor)
47*25.53 den direnc uclarinda yaklasik 1.2v gerilim dusumu olacak. Buna 0.6v Vbe de eklersek opamp cikisinda 1.8v olusmasi lazim.

Oncelikle bu degerlerin devrende de ayni oldugunu sinamalisin.

BC237 tarzinda 100 hfe li bir transistor kullanmis olsan base akimi 250mikro amper eder.

Bu sartlar altinda hic bir sorun yasamazsin.

Opamp olarak LM358 kullanmayi dene. (Sukunet akimini bilmiyorum)

Opampin kendi akimini dusurmek istiyorsan fet tipi opampalara yonelmelisin fakat bunlar da genellikle tek besleme ile calismazlar.

t2

Teşekkür ederim, sorunu az önce nihayet anladım.
opamp lm358.  sukunet akımı 500uA civarıymış.

Normalde yük bağlayıp ölçüm yapmıştım.  devre çalışıyor. yük akımı sınırlandı gayet güzel.  ancak opampın tek olarak akımını ölçerken, yük kullanmadan ve kollektör açık olarak ölçmüştüm. Haliyle opamp da kendine düşen görevi yapıyor. akımı da o yüzden yüksek oluyormuş.

Demek ki yük bağlı değilken bunu pic ile algılayıp  opamp girişini  sıfırlamak gerekiyor. Yoksa zayıf olan kontrol kaynağımız göçecek.