Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

MATLAB nedir ?

Başlatan muhittin_kaplan, 28 Eylül 2010, 04:54:14

serdararikan

Matlab nedir?

mühendislik için olmazsa olmazdır.süper bişeydir.ama matematik ve fizik bilginiz iyi olmalı.eğer.matematik ve fizik bilgini iyi ise matlab sizin tasarım yapmanızı kolaylaştıracak pek çok mükemmel yeteneğe sahiptir.

X-Fi

o zaman programlamada kendini geliştirmek isteyen birisi matlap illede öğrenmeli bilmelimidir yoksa kurup kullanıp yapamıyorsa kaldırması, normalmidir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muhittin_kaplan

ilk kanatim,  bazı şeyleri hızlı yapıyor mesala hemen bir dizinin sin grafğini çizdirdim. bunu bir prog. dille yapmakta olası ama iş uzuyor. eminim ki çok daha yeteneklidir. dursun bakacağız daha

serdararikan

2-3 sene önce benden birisi logaritmik bir pot ile yaptığı sıvı seviyesi için bir devre istedi.bana 6 adet ölçüm gönderdi.ben bunlarla matlap ı kullanarak interpolasyon ile 0-100 arasındaki değeri hesaplayarak kendisine bir devre yaptım.şimdi matlap olmasaydı ben bunu kendim hesaplamak zorunda kalacaktım.üniversitede matlap ile uğraşmıştık.şimdi çok daha gelişmiş modelleri çıktı.matlap ı bir hesap makinası gibi düşünebilirsiniz ama çok gelişmiş bir hesap makinası.öyleki bir uzay mekiğinin simulasyonu bile matlap ile yapılabiliyor.

muuzoo

Alıntı yapılan: serdararikan - 28 Eylül 2010, 23:55:23
2-3 sene önce benden birisi logaritmik bir pot ile yaptığı sıvı seviyesi için bir devre istedi.bana 6 adet ölçüm gönderdi.ben bunlarla matlap ı kullanarak interpolasyon ile 0-100 arasındaki değeri hesaplayarak kendisine bir devre yaptım.şimdi matlap olmasaydı ben bunu kendim hesaplamak zorunda kalacaktım.üniversitede matlap ile uğraşmıştık.şimdi çok daha gelişmiş modelleri çıktı.matlap ı bir hesap makinası gibi düşünebilirsiniz ama çok gelişmiş bir hesap makinası.öyleki bir uzay mekiğinin simulasyonu bile matlap ile yapılabiliyor.

Uzay mekiği simülasyonu deyince aklıma geldi. Matlab içindeki sürpriz yumurtalardan biri de tuvalet sifonu simülasyonu  :). yanlış hatırlamıyorsam toilet yazınca çalışıyor olması lazım.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

serdararikan

türkiye distribütorünün sayfasında bedava eğitim notları vardı önceden.merak edenler için.

CoşkuN

Hocam Prof.Dr. Uğur Arifoğlu'nun da Alfa yayınlarından çıkan geniş kapsamlı bir MATLAB kitabı var tavsiye ederim. İçerisinde özellikle güç elektroniği alanında uygulamalar da bulunuyor.

muhittin_kaplan

Aslında ben bu zamazingoyu PID,KALMAN gibi fonksiyonlar için bakıyorum.

serdararikan

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 29 Eylül 2010, 00:46:13
Aslında ben bu zamazingoyu PID,KALMAN gibi fonksiyonlar için bakıyorum.
tam aradığın şey işte bu

picusta

Alıntı yapılan: muuzoo - 28 Eylül 2010, 21:06:26
ZAten Matlab son ürün için kullanılacak bir araç değil. Daha çok sınama ve doğrulama gibi şeyler için uygun.
Burada yaniliyorsun.
"Model based - design" yöntemi ile tasarlama sagliyor.
Böylece son ürün gereksinimlere uyacak sekilde ortaya çikiyor.
Unutmayin ki Matlab ve Simulink'te yazdiginiz algoritmayi Real Time Workshop toolbox sayesinde size C kodunu hatasiz üretir.

erkan614

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Eylül 2010, 23:00:12
indirdim kurdum karmaşık bir program. geçmiş zaman, 3d Studio FX ile çalışmıştım onu anımsattı bana.

hangisini indirdiniz?

muhittin_kaplan

FullMetal

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Eylül 2010, 23:44:57
ilk kanatim,  bazı şeyleri hızlı yapıyor mesala hemen bir dizinin sin grafğini çizdirdim. bunu bir prog. dille yapmakta olası ama iş uzuyor. eminim ki çok daha yeteneklidir. dursun bakacağız daha
Evet yetenekli bir programlama dili. Diğer yandan benim hız olarak belirttiğim konu bu değildi. Benimki daha çok yapay sinir ağı eğitiminde 30 dk 35dk yapay sinir ağı eğitimini beklemek (süre yapay sinir ağı yapısına göre değişir, 2dk. 5dk.  1 saat, geceden sabaha bile olabilir) ve bunu uygun yapıyı bulana kadar tekrarlamak (5-10 yada daha fazla.), real time video işlemek gibi filan.

muhittin_kaplan

Hocam Doğrusunuz, Benim Hızlı diye tanımladığım Kod yazma ve bileşen kullanma özellikleriydi.
Bir Programla dili ile Sin çizdirmek için ya bileşenleri kullanacaksınız yada fonksiyonlar oluşturup ona göre işlem yaptıracaksınız. Tabiki b durum ek kod ve zaman anlamına gelir.