Kart secimi hakkinda yardim lutfen

Başlatan Manve_13, 30 Eylül 2010, 21:37:20

Manve_13

Merhaba herkese,

Ben su an bir firmada stajyerlik yapiyorum, genelde telekomunikasyon uzerine calismak isterken artik eskisi kadar hevesli olmadigimdan vazgecmis durumdayim hemen hemen.
Neyse konuma donucek olursam, patronum benden bir kart icin tavsiye istedi ama bu konularda henuz yeni oldugumdan nerden basliyacagimi ve nasil karar verecegimi tam bilemiyorum.

Benden Intel veya ARM tabanli, mini-ITX veya pico-ITX formlu ve bazi ozellikleri iceren ekonomik bir kart bulmami istedi.

Kendisinin daha once yapmis oldugu bir projeyi verdi bana ve benim nasil yol alacagimi gormek istiyor.

Karttaki diger ozelliklere gelirsek ;

-LVDS ile LCD surmek
-USB/PCI ile encoder kart eklemek
-Wi-fi desteklemek
-HDD veya SSD ile bilgi saklayabilmek
-HDMI/DVI destegi ile harici bir goruntu saglamak
-Ethernet destegi
-RS232 portu

Simdi ben boyle bir kart arastirmasina nasil baslamaliyim? Nelere dikkat etmem gerekli?

Herkese tesekkur ederim,
Iyi gunler.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Manve_13 - 30 Eylül 2010, 21:37:20
Merhaba herkese,

Ben su an bir firmada stajyerlik yapiyorum, genelde telekomunikasyon uzerine calismak isterken artik eskisi kadar hevesli olmadigimdan vazgecmis durumdayim hemen hemen.
Neyse konuma donucek olursam, patronum benden bir kart icin tavsiye istedi ama bu konularda henuz yeni oldugumdan nerden basliyacagimi ve nasil karar verecegimi tam bilemiyorum.

Benden Intel veya ARM tabanli, mini-ITX veya pico-ITX formlu ve bazi ozellikleri iceren ekonomik bir kart bulmami istedi.

Kendisinin daha once yapmis oldugu bir projeyi verdi bana ve benim nasil yol alacagimi gormek istiyor.

Karttaki diger ozelliklere gelirsek ;

-LVDS ile LCD surmek
-USB/PCI ile encoder kart eklemek
-Wi-fi desteklemek
-HDD veya SSD ile bilgi saklayabilmek
-HDMI/DVI destegi ile harici bir goruntu saglamak
-Ethernet destegi
-RS232 portu

Simdi ben boyle bir kart arastirmasina nasil baslamaliyim? Nelere dikkat etmem gerekli?

Herkese tesekkur ederim,
Iyi gunler.

http://www.thaieasyelec.net/index.php/SBC-/-Embedded-OS/mini2440-TFT-3-5-inch-Touch-Screen-S3C2440-ARM9-Development-Board-256-MB-NAND-FLASH-/p_53.html

böyle bir sey mi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Manve_13

Evet ona benzer biseyler ariyordum tesekkur ederim. Ustune bi de VIA EPIA NX, VIA EPIA EX, VIA EPIA PX boardlarini buldum.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Manve_13 - 01 Ekim 2010, 17:43:03
Evet ona benzer biseyler ariyordum tesekkur ederim. Ustune bi de VIA EPIA NX, VIA EPIA EX, VIA EPIA PX boardlarini buldum.

arkadasim foruma hos geldin öncelikle

buldugun linkleri de bizimle paylasirsan iyi olur burasi paylasim platformu oldugunu unutmayalim keyifli forumlar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ErsinErce

Manve_13

Evet kart seçim işlemini hallettim.
EPIA EX         http://www.via.com.tw/en/products/embedded/ProductDetail.jsp?productLine=1&id=450&tabs=1   Bu kartı kullanmayı düşünüyorum. Umarım 1 Gb ram ile Hd görüntü kaydetme de sorun yaşamam.

Sormak istediğim soru ise şimdi ben kutunun dışına menusunu kontrol edebilmek için harici 8 tane tuş koymak istiyorum. Bunu yapabilmek için bu tuşları anakarta nasıl bağlayabilirim?

Biraz daha tasvir etmem gerekirse kutunun içindeki anakarta bağlı bağlı bir 3 inchlik bir LCD ekran olacak. Programın özellikleriyle oynanabilecek 8 tane de tuş koymam gerekiyor kutunun ön yüzüne. Bunlar için ayrı bir pcb mi tasarlamak lazım? Ve bunu hallettikten sonra anakarta nasıl tanıtabilirim?

picusta

O kart ilgimi çekmisti ama makul fiyata satan yer bulamamistim. Ayni fiyata bi netbook alinir.
LCD'yi dokunmatik yapsan 8 tus baglamaya gerek kalmaz, istedigin kadar koyabilirsin.
USB'den baglanan Numeric keypad'lar var, HID olarak çalisiyor sisteme tanitman sorun olmaz. Veya mikroislemci ile USBHID projesi bulacaksin.
Baska yöntem ise SMBus pin'inden I2Cüzerinden mikro islemci ile haberlestirebilirsin.

Kart üzerinde muhtemelen dogrudan I/O çikis pinleri de vardir, parallel port gibi erisilebilir.

Manve_13

Cok tesekkurler tavsiyelerin icin. Artık onlardan bırını kullanabılırım sanırsam. Bir de kart konusunda fikir değiştirdim sanırsam. http://www.via.com.tw/en/products/embedded/ProductDetail.jsp?productLine=1&id=1190&tabs=1 Şu kart hem ondan daha ucuz hem de daha yeni bir kart olduğundan işlemcisi daha iyi.

Manve_13

simdi resimdeki gibi bir onpaneli linkteki projeyle tasarlayabilirim degil mi?   http://www.semifluid.com/?p=23