Fimer SMPS kaynak makineleri

Başlatan sezgin05, 10 Mart 2004, 15:37:38

necati

Ben 85volt dc den 300amp igbt 300amp diyot sok bobin ve cıkış konansator u ile
kaynak yapmak istiyorum (pic16f876 ile ccsc  step down)
Kaynak makinasının boşta çıkış voltajı ne olmalıdır.
bosta çıkıs voltajını ayarladık .
sadece akımı kontrol yapmak yetermi ?
Hangi yolu izlemeliyim.

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

K46

Öncelikle bu işi picten çok daha sorunsuz ve ekonomik yapabilecek entegreler var. Örneğin FİMER marka kaynak makinalarında, UC384x serisi entegreler kullanılıyor. Piyasadaki profesyonel kaynak makinalarının hiçbirinde de pic görmedim. (Yerli imalat punta makinalarında pic kullanılıyor)
85V DCyi ne şekilde elde ediyorsunuz? Yanlış anlamadıysam devrede SMPS trafosu kullanılmayacak, step down devresi kurulup, çıkış voltajı indüktör bobini üzerinden mi sağlanacak?
Bu arada, kaynak makinalarının boştaki çıkış voltajı 50-80V arasında değişiyor. Sizin de bu değerler arasında çıkış veren bir devre yapmanız gerekiyor sanırım.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

necati

Jenerator çıkışın da 3 faz köprü diyot  elektrolitik kondansator desaj direnci mevcut
ve 85v dc hazır.
sistem de   bsm_300_gb_60_dlc   igbt kullanılmış şok bobin de var.
igbt nin - ucundaki transistor un diyot unu kullanmış
+ girişten 85 v dc giriyor ortadan sok bobin ve çıkiş var.
Kontrol devreleri sorunlu ve piyasada yok.
http://www.4shared.com/photo/XJJ3Nyh7/step_down.html?
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

carta

arkadaşlar bu spawarki denilen ve sitede verdiği şemadaki devreyi yaptım. Yapım aşamasında pek çok igbt ve diyotu heba ettim. ama en sonunda elimdeki çıkma buyuk güçlü igbtler ile ve ups den çıkma dsep 2x61-06a diyolarla kaynak makinasını çalıştırdım. arka arkaya 2-3 adet 2.5mmlik elektrodu yakabiliyor. sadece kabloları ısınıyor. aynı devreyi pic ile pwm işaretini elde edip tlp250 ile igbtleri sürdüğümde igbtler ve diyotlar havaya uçuyor. orjinal devre 3845 43.8khz de çalışıyor. picli ve tlp250 li devre 25khz de çalışıyor. frekansın düşük olmasından mı kaynaklanıyor acaba devrenin çalışmaması. dc 24 voltta çıkış işaretini gerilimi görüyorum. dc 300 voltta elemanlar uçuyor.

barışyk

Alıntı yapılan: carta - 14 Haziran 2012, 23:19:42
arkadaşlar bu spawarki denilen ve sitede verdiği şemadaki devreyi yaptım. Yapım aşamasında pek çok igbt ve diyotu heba ettim. ama en sonunda elimdeki çıkma buyuk güçlü igbtler ile ve ups den çıkma dsep 2x61-06a diyolarla kaynak makinasını çalıştırdım. arka arkaya 2-3 adet 2.5mmlik elektrodu yakabiliyor. sadece kabloları ısınıyor. aynı devreyi pic ile pwm işaretini elde edip tlp250 ile igbtleri sürdüğümde igbtler ve diyotlar havaya uçuyor. orjinal devre 3845 43.8khz de çalışıyor. picli ve tlp250 li devre 25khz de çalışıyor. frekansın düşük olmasından mı kaynaklanıyor acaba devrenin çalışmaması. dc 24 voltta çıkış işaretini gerilimi görüyorum. dc 300 voltta elemanlar uçuyor.

hocam aynı sorunu ben de yaşıyorum. pic ten gelen pwm ile IR2113 sürücüsünü sürüyorum. 12 v da istenilen işareti aldım ama gerilimi arttırdığımda hiç bir sonuç alamadım.

taylaneges

Alıntı yapılan: sezgin05 - 07 Eylül 2005, 19:12:54@KAZIMUGUR
devre aynen senin gönderdiğin gibi.Nasıl temin ettiğini bilmiyorum ama ben bulamamıştım.Tşk.Sadece IGBT isimleri değişik.Trafo spir sayılarını falan hiç incelemedim ama eskilerden birini sökeceğim...

Merhaba devrenin linki şuan aktif değil. Eğer siz indirme şansı yakaladıysanız paylaşabilir misiniz?

taylaneges

Alıntı yapılan: z - 06 Eylül 2005, 15:35:11Şemaları yükleyemiyorum, mümkünse birde makina devrelerinin fotğraflarını çekip uygun bir yere ekleyebilirmisiniz?

Sezgin arkadaştan yanıt gelmedi. Acaba sizde var mıdır dosyalar?

sezgin05

taylaneges