Lazer Pcb Printer Projesi (Herkesi yardıma bekliyorum.)

Başlatan computerboy, 21 Ekim 2010, 15:29:29

computerboy

Merhaba arkadaşlar resimdeki selenoidin çalıştığını pice algılatmak için ne yapabilirim ?
Selenoidde + / - yok anladığım kadarı ile adaptör ile tetiklenecekmi diye 12v verdim bişi olmadı :) ölçü aleti ile ölçtüm selenoid ilk devreye girdiğinde 20/25v arası voltaj var ama sonrasında voltaj düşüyor ve selenoid 1-2 saniye sonra kapanıyor.
Cihazdaki gnd ucunu picin gnd' sine ve selenoid pinini picin herhangi bir pinine 10k direnç ile bağladım selenoid devreye girdiği anda picte bağlı olduğu port yandı ama diğer portlar sağlam.  sizce nasıl bir devre yapmam lazım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

justice_for_all

arkadasım role gibimi calısıyo acaba o yani gerilim verince iki uc kısa devremi oluyor..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

computerboy

Anlayamadımki üstad bende selenoide 12v verdim hiç tık yok röle gibi çalışsa tetiklenmesi lazım parça numarasına bakayım belki datashetini bulurum ölçtüğümde iki uçtada + voltaj vardı zaten selenoiddede 2 tane kablo var başka yok.

Murat Mert

Alıntı yapılan: computerboy - 21 Ekim 2010, 15:29:29
Cihazdaki gnd ucunu picin gnd' sine ve selenoid pinini picin herhangi bir pinine 10k direnç ile bağladım selenoid devreye girdiği anda picte bağlı olduğu port yandı ama diğer portlar sağlam.
S.A.
Sn Arkadaşım siz yinede pice 20 küsurlu bir volt vermişsisniz port o yüzden yanmış. Selenoidin devresine 3,3 k ile bir optokuolor bağlayarak diğer ucundan pici tetiklettirebilirsiniz tavsiyem bu ama direnç bölücü kullanarakta yapabilirsiniz. Picin bacağına bağladığınız 10 k direncin çıkışına yani picin pinine giden uca 2,4 k gibi bir direnç ile gnd ye çekerseniz 4,5 - 5 v gibi bir voltaj alırsınız bununla pici tetikletebilirsiniz. Direnç ile yapacağınız gerilim bölücüye zener ve kondansator ilavesi yapmanızı tavsiye ederim zira selenoidin her devreye giriş çıkışı anında pice zarar verebilir( zarar verebilir derken imha etmez kilitlenmesine vb. olaylara neden olur :D )

mert07

justice_for_all

alternatif gerilimle calısıyor olabilirmi acaba denedinmi hic
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

computerboy

alternatif gerlim derken nasıl test edeceğimi anlamadım pwm ilemi sürmeyi deneyeyim kare dalga üretip deneyeyim akşam bi. belki çalışır daha fazla port yakmadan birde mosfet ile denesem olurmu acaba

justice_for_all

sımdı sen selenoidi picle mi acıp kapatmak istiyosun yoksa calkstıgını piclemi kontrol etmek istiyosn bence picle acıp kapat ve optokuplorle sur kolay gelsin...

computerboy

yok çalıştırmak istemiyorum. selenoidin bağlı olduğu cihaz selenoidin çalışması için gerelim vermişmi bunu pice algılatmak istiyorum hatta selenoid takılı olmayacak belirli aralıklarla gerilim veriliyor ve kesiliyor.

electronblue

Şimdi bişeye açıklık getirelim. Solenoid 'in konuyla olan alakası nedir ?
Yapılmak istenen PIC in solenoide elektrik verilip verilmediğini algılaması mı ?

Eğer durum böyleyse solenoid i besleyecek kaynaktan kaç volt geldiği ve doğal olarak da solenoidin kaç voltla çalıştığı bilinmelidir !?

parda

Alıntı yapılan: computerboy - 21 Ekim 2010, 17:06:51
yok çalıştırmak istemiyorum. selenoidin bağlı olduğu cihaz selenoidin çalışması için gerelim vermişmi bunu pice algılatmak istiyorum hatta selenoid takılı olmayacak belirli aralıklarla gerilim veriliyor ve kesiliyor.

selenoid i kontrol den cihaz elinizde ise selenoid bağlantı yerlerine bir voltmetre bağlayın ve selenoid i çalıştırmasını sağlayın voltmetreyi hem AC hem DC kademesinde izleyin ve nasıl çalıştığını anlayın örneğin 24 v AC gördünüz bunu optik eleman ve gerekli devre ile işlemcinize verin. En güvenli kesin sonuç veren yöntem.

yok eğer cihaz elinizde değilse selenoid dökümanını bulmaya çalışın. bunun dışında deneyerek siz de bula bilirsiniz ama selenoide zarar verme ihtimaliniz var.

birde şu olabilir optik elemanla öyle bir devre yapın ki 1-50 volt AC DC sinyalde çalışsın (50 volt kafadan attım chihaza şöyle bir göz atıp siz bulmalısınız max değeri.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

computerboy

üstad selenoid yazıcıya bağlı. kağıdı almak için çark 1-2 tur dönüyor ve alıyor selenoid devreye giriyor ve çarkı durduruyor (bu belli bir zaman zarfında meydana geliyor sensör aracılığı ile selenoid devre dışı kalmıyor) ben ölçtüğümde selenoid ilk açılırken +24v ve 27v civarı bir değer okudum şimdi cihazı ben pcb yazdırmak için modifiye ettim ve a4 büyüklüğünde plaket aldırıcam benim istediğim yazıcının selenoid pinine voltaj vermişmi vermemişmi bunu algılatmam lazım.

ayrıca yardımlarınız için teşekkür ederim.

electronblue

@computerboy inan seni anlamakta o kadar zorluk çekiyorum ki , acaba problem bende mi diye düşünmeye başladım  :D

Yapmaya çalıştığın şey anladığım kadarıyla yazıcıyı yanıltmak. Fakat bu kadar az bilgiyle çözüme ulaşılmaz.

PCB yazma işlemi sırasında klasik yazıcı sistemine göre kağıdın, geçmesi gereken parçaların üstünden ya da altından geçip geçmediğini harici bir devreyle yazıcının kontrol kartına anlatmak mı istiyorsun ? Doğru anlamış mıyım ?

computerboy

aynen dediğin gibi :) sorun bende meseleyi hemen anlatayım diye kıvrakça yazıyorum bilgiler eksik kalıyor sonra ben bile anlamıyorum.

üstad yazıcının anakartı selenoidin çalışması için voltaj vermişmi vermemişmi pic bunu algılasın yeter zira diğer sensörleri ben pic ile kontrol ediyorum zaten. lazer yazıcıyı modifiye ettim çok hassas plakete baskı yapıyor. proje bitince burada yayınlayacağım herkes faydalansın çok ekenomik plaket baskısı yapabileceğiz pek yakında.

justice_for_all

arkzdasım o zaman soyle yapcaksın selenoidin gerilim gelen bacagına paralel optocuplorun foto led kısmını bagla fototransistor kımınıda yukarı cekme direnciyle pice bagla int0  pinine baglarsan daha yararlı olur foto ledin patlamamsı için uygun direnç takmaya ve foto transistorun kollektörüne +5 vermeye dikkat edin kolay gelsin...