pic ile faz sırası kontrolü

Başlatan private_korsan, 01 Aralık 2010, 11:27:13

private_korsan

herkese iyi günler pic ile faz sırası kontrolü yapmak istiyorum yani bir diğer değişle 3 fazlı motorun ters dönmesini engellemek istiyorum bildiğim kadarıyla bunun için faz sırasını bulmam gerekiyor aslında öğrenmek istediğim 3 fazında sıfır geçiş noktalarını pic e nasıl alglatabilirim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Klein

AC Opto coupler kullanarak veya her faz için küçük bir transformatör kullanarak sıfır geişleri algılatabilirsin.

private_korsan

opto kullanarak nasıl olacak tam anlayamadım

sersefil

arkadaşlar ben is is te çalışan elektrik devresi bulamıyorum bana yardım ederseniz cok sevinirim site ismi söyler misiniz

Klein

Opto izoatör kullanmayı biliyorsan , sıfır geçişi de anlarsın. İlgili faz ile nötr arasındaki gerilimin 0V olduğu ana sıfır geçişi diyoruz. Bu anda optoizolatörün ledinden akım akmayacağı için  optonun çıkışındaki transistör de kesimde olur.  Gerilim tekrar yükselmeye başladığında optonun ledinden akım akmaya başlar ve transistör iletime geçer. Eğer Gerilim 0 oldutan belirli bir süre sonra  transistör iletime geçmediyse , o faz gelmiyor demektir.   bir AC optokublör al  64K seri dirençle faz nötr arasına bağla.  Çıkış transistörünün emiterini GND'ye kollektörünü de 10K dirençle +5V'a bağla  kollektör ile direncin birleştiği noktadan da işlemcine giriş al. En basit haliyle bu şekilde halledersin.

AC Optokublör olarak PC814 kullanabilirsin.

ekleme...
Bu şekilde tamı tamına 0 noktasını yakalayamazsın. Gerilim belirli bir değerin altına indiğinde ledden geçen akım transistörü tetiklemeye yetmeyeceği için 0 gibi algılarsın. Ama maç faz sırasını izlemekse işini görür. Yok tamı tamına 0 noktasını yakalamak istesen  trafo kullanmanı öneririm.

picmanya

Alıntı yapılan: Klein - 01 Aralık 2010, 13:13:32
Opto izoatör kullanmayı biliyorsan , sıfır geçişi de anlarsın. İlgili faz ile nötr arasındaki gerilimin 0V olduğu ana sıfır geçişi diyoruz. Bu anda optoizolatörün ledinden akım akmayacağı için  optonun çıkışındaki transistör de kesimde olur.  Gerilim tekrar yükselmeye başladığında optonun ledinden akım akmaya başlar ve transistör iletime geçer. Eğer Gerilim 0 oldutan belirli bir süre sonra  transistör iletime geçmediyse , o faz gelmiyor demektir.   bir AC optokublör al  64K seri dirençle faz nötr arasına bağla.  Çıkış transistörünün emiterini GND'ye kollektörünü de 10K dirençle +5V'a bağla  kollektör ile direncin birleştiği noktadan da işlemcine giriş al. En basit haliyle bu şekilde halledersin.

AC Optokublör olarak PC814 kullanabilirsin.

hocam bu tarz bir devrede sıfır geçişi tespit edilmek istenen ac gerilimin sinüs eğrisinin çok iyi ve harmoniksiz olması gerekiyor değilmi.
aksi halde devre gerçekde olması gereken sıfır geçiş noktasından önce veya sonra hatalı sıfır geçiş noktası tespit edebiliyor bildiğim kadarı ile.

picmanya

Alıntı yapılan: sersefil - 01 Aralık 2010, 12:27:35
arkadaşlar ben is is te çalışan elektrik devresi bulamıyorum bana yardım ederseniz cok sevinirim site ismi söyler misiniz

arkadaş daha yeni onun kat edeceği çok mesafe var.
öncelikle bu sitede isis bölümü olduğunun farkına varacak.
sonra herkese ayrı ayrı mesaj atmaklada çok bir yerlere varılamadığını görecek.
ve o aradığı devreyi bulduğundada daha yolun çok başlarında olduğunu anlamaya başlayacak.

Klein

Evet. Tam bununla ilgili bir ekleme yapmıştım ki , sen yazmışsın. Tam sıfır noktasını tespit etmenin en iyi yolu trafo kullanmak. Hem yüksek gerilimle çalışmamış olursun , hem tam izolasyon sağlarsın hem de trafolardan devreni beslersin. Eğer trafo kullanırsan Hemen köprü çıkışından bir bağlantı alırsın. bu bağlantıyı bir transistörün beyzini tetiklemek için kullanırsın. böylece trafo çıkışındaki gerilim 0,7V'un altına düştüğünde transistörün tetiklenir. Ama burada da şu sorun olur. örneğin trafon 12V yani trafonun dönüştürme oranı 220/12 = 18 Bu durumda trafonun .ıkışında 0.7V var iken  giriş gerilimin 0.7*18 = 12V olur.  Bu da işimi görmez dersen Opamp ile 0 geçiş dedektörü yapmalısın. Opampın - ucu GND'de +ucu da trafo çıkışında olur.  +ucundaki gerilim - ucundaki gerilimin çok az üzerinde olduğunda , opamp çıkışı + ya gider.
Burada şuna dikkat etmelisin:
Köprü çıkışından aynı zamanda bir devre besleyeceksen , kapasitörü köprü çıkışına değil , köprü çıkışından sonra bağlayacağın seri diyotun çıkışına atmalısın. 

private_korsan

hocam ne demek istediğinizi gayet iyi anladım şansımı fazla zorlamış olmak istemem ama fazları 5 v zenerle direk pice girsek herhangibir sorun olurmu
budurum da hem maliyet hemde yerden tasarruf etmiş olmayı umuyorum
ayrıca bir sorumda şu olacak faz1 0 olduktan 6.66ms sonra faz2 yine 6.66 ms sonrada faz3 0 olur (mu)?

Klein

Eğer maliyet sorunun var ise beslemeni de izolesiz ( kapasitör , direnç diyot) ile yapıp  girişlerini doğrudan alabilirsin. Ama bu cihaz herhengi başka bir aygıta doğrudan bağlanacaksa (örneğin haberleşme bağlantısı) , çok önermem. hatta hiç önermem. Ama lokal bir cihaz olacaksa, neden olmasın?

Tabi zenerle direk bağlantıdan kasıt , araya direnç girmeden direk bağlamak değildir sanırım.  :)

Evet , fazlar arasındaki açı120 derece olduğu için iki fazın sıfır geçişleri arasındaki zaman farkı 50Hz için 6,66666ms.

private_korsan

herhangi bir cihaza bağlanmayacak sadece sıra doğruysa role çekecek direnç olarak ta hesap nasıl yapılır bilmiyorum ama 850k direnç ardından zener şeklinde bir bağlantı yaptım.

private_korsan

ben bu faz sırasının kodlarında takıldım kaldım acaba izlediğim yolda bir hata varmı yada nasıl bir mantıkla sıralamayı kontrol etmeliyim
.............
............
sira:
		IF faz1=1 Then GoTo sira
		IF faz1=0 Then GoTo fazikikontrol
fazikikontrol:
		x=x+1
		IF faz2=0 Then GoTo fazikitamam
		GoTo fazikikontrol
fazikitamam:
		IF x>5500 AND x<7500 Then 
		GoTo fazuckontrol
		Else
		GoTo ariza
		EndIF
fazuckontrol:
..............................
..............................

malpaslan1979

Merhaba.

Arşivime bakınca aşağıdaki devre şemasını buldum. Uygulamasını yapmadım; internette farklı sitelerde kapılarla yapılmış faz sırası devreleri görmüştüm umarım işinize yarar. Burada üç faz eğer varsa ve sırası doğruysa ilgili çıkışı almış oluyorsunuz! Sistemin çıkışını en sağdaki kapının çıkışındaki 33kohm direçten yapmayıp yerine yapacağınız tasarımla gerçekleştireceksiniz (anlayacağınız devrenin 33k ve sonraki kısım iptal).

11.12.2010 itibari ile internette bulduğum yeni şema ve anlatımını sizinle paylaşmak istedim. umarım işinize yarar.

http://www.tradeofic.com/Circuit/5720-PHASE_SEQUENCE_DETECTOR.html

Circuit detects incorrect phase sequence of motor driving pump, compressor, conveyor, or other quipment that can be damaged by reverse rotation.Circuit also protects motor from phase loss that could cause rapid temperature rise and heat damage. LED is on when phasing is correct. For phase loss or incorrect sequence, output goes low and LED is dark. Diodes and zeners change sine waves for all phases to rectangular logiclevel pulses that feed gates. When phases are correct, output of G4 is train of rectangular pulses about 2.5 ns wide. Output is zero for incorrect sequences. Since leading edge of output pulse coincides with positive zero crossing of phase B, output pulses can be used to trigger SCR connected across phase B and driving relay-coil load. SCR then energizes relay only when sequence is correct.-H. Normet, Detector Protects 3.Phase-Powered Equipment, EDN Magazine, Aug. 5, 1978, p 78 and 80.

private_korsan

elimde 4093 nand gate var sanırım 4011 yerine kullanabilirim)hemen bir deneme yapabilirim hatta başladım bile teşekkürler

X-Fi

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 01 Aralık 2010, 15:47:54
Merhaba.

Arşivime bakınca aşağıdaki devre şemasını buldum.

şema gerçekten yaratıcı nasıl olacak opamplar zero dedector yazılım diye düşünürken kapılarla iş çözülmüş el elden üstündür bazen sorunun çözümü basit oluyorda görmüyoruz. :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)