pic ile faz sırası kontrolü

Başlatan private_korsan, 01 Aralık 2010, 11:27:13

picmanya

3 faz bu dikkatli olun.kaçak akım rölesinden sonra devrenizi kurun.

private_korsan

şu an devreyi çizdim plakete basmaya uğraşıyorum umarım çalışan bir devredir

malpaslan1979

Devre isiste çalışıyor. Devre ters mantık ile çalışıyor diye hatırlıyorum! Hatırlıyorum kısmı önemli ama yanlışta hatırlıyor olabilirim! Yani herşey olması gerektiği gibi gerçekleşmesi durumunda devre nötr durumuna düşüyor diye hatırlıyorum. Yani pice sıfırı algılattırmanız gerekebilir! Tekrar şunun altını çizeyim devrede en sağdaki kapının çıkışındaki 33kohm ve sonrasındaki devreyi kendi tasarımınıza göre değiştireceksiniz. Yine şunu tekrarlamak isterim devrenin farklı varyasyonlarını internette görmüştüm google`da Phase squence diye aratırsanız internette görürsünüz.

Saygılarımla

private_korsan

ben son kapının çıkışını direk pice gireceğim çalıştırdıktan sonra bakarım artık 0 gelincemi sıralama doğru yoksa 1 gelincemi doğru programıda ona göre yazarım tabi bir sorunum var bulunduğum yerde 380 volt yok ancak yarın 380 volt olan bir yer bulup orada test edeceğim

bigbey

@X-Fi

Şemada Nötr bağlantısı yapılıyormu. Sanırım Şebeke nötr ucu devrenin - ucu (şase) ile bağlanacakmı.?
TA6R

X-Fi

hayır hocam bağlanmıyor ben şöyle tarif edebiliyorum 1N4007 diyotlar sayesinde GND potansiyeli belirleniyor faz lar farklı olduğu için ileri olan faz lojik 1 oluşturuyor bu sayede basamaklı olarak girişler sayılıp sıraya uygunsa çıkış kararı belirleniyor.

yanlışım varsa düzeltin çünkü bu devrede nötr bağlanırsa facia olur diyotlar hatta paralel duruyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

stlg

Soruyu benmi yanlıs anladım acaba ,fazlardan birisi veya ikisi eksik kontrolumu yoksa faz sırası kontrolumu, rst fazlarının sırasını bulan bir devre nasıl yapılabilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

X-Fi

Alıntı yapılan: stlg - 01 Aralık 2010, 19:13:03
Soruyu benmi yanlıs anladım acaba ,fazlardan birisi veya ikisi eksik kontrolumu yoksa faz sırası kontrolumu, rst fazlarının sırasını bulan bir devre nasıl yapılabilir

hocam eğer çalışıyorsa yukarıdaki devre o işi yapıyor zaten R-S-T fazlarını buluyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

stlg

Devreyi incelememistim soyle bir bakınca faz sırası kontolunu yapıyormus , uzaktan bakınca faz kesik rolesi gibi gelmisti   ;D
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

malpaslan1979

Devre şemasına bakarken şu kafama takıldı kapı entegresini kullanmadan -yazılım ile- aynı mantık sorgulamasını yapamaz mıyız? Tabi bu durumda picin üç bacağını meşgul etmiş oluruz fakat sanki bunu mantık kapıları olmadan yazılım ile yapmak daha mı iyi olur acaba demeden edemiyor insan. Tabi kullanılan devre tasarım ihtiyaç durumundaki bacak sayısı etkiler...

private_korsan

hocam ben bu devreyi cd 4011 yerine hef 4093 ile yaptım  sorun olurmu sizce bu gün test edeceğim (hala 380v olan bir yer arıyorum)

X-Fi

FxDev haklı test ederken 3 adet düşürücü trafo kullanın bu şekilde doğru bağlamada pil regulasyonu sağlıyor olabilir ancak fazları ters verirseniz pile ve devre üzerindeki gerilim yükselecek diyotlar 3faz doğrulatma devresi gibi çalışıyor.

Dikkatli olun.

private_korsan

hocam ama benim amacım zaten r s t ters bağlanırsa bu durumu algılayabilmek eğer ters bağlayamayacaksam zaten bir işime yaramaz ki
bu arada ters bağlantı derken  RST yerine  RRT YADA  RSS v.b bağlantılardan bahsetmiyorum RST yerine STR, TRS gibi bağlantılardan bahsediyorum ayrıca söylediğim gibi hef 4093 kullandım 5 volt ile besledim

X-Fi

Fazlar arasında 120 derece var buradaki gerilim kalan 60 derecenin farkı ile oluşuyor sıralama önemli değil gibi görünüyor ama arada bir faz girilmez ise veya aralarında 240 derece fark olan 2 faz girilirse voltaj 2 katına çıkar.

Yani 2 fazı aynı anda girmeyin.
Fazlardan birini dahi eksik girmeyin.
Aynı anda elektrik verin.

Denemeden karar verilmez ama çok fazla risk var biraz daha güvenli hale getirilmeli.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: private_korsan - 02 Aralık 2010, 09:21:25
hocam ben bu devreyi cd 4011 yerine hef 4093 ile yaptım  sorun olurmu?

Üşenmedim isiste test ettim iki kapının da doğruluk tablosu aynı. Yani eğer eksik birşey yapmadıysam şunu söyleyebilirim iki kapıda aynı giriş durumlarına göre aynı çıkışı veriyor. x-fi ve fxdev arkadaşların belirttikleri izolasyon ve iş güvenliği konusuna azami dikkat gösteriniz lütfen? Devrenin girişinde iyi izolasyon yapınız trafo vb.

İyi çalışmalar.