pic ile faz sırası kontrolü

Başlatan private_korsan, 01 Aralık 2010, 11:27:13

private_korsan

herkese çok teşekkürler artık yapacak tek bir şey kalıyor oda gerçek testi yapmak inşallah bu gün testi yapacağım sonuçlarını sizlerede bildiririm verdiğiniz tüm bilgiler için tekrar teşekkür ederim

z

Girislerde 100K oldugu icin cok korkmaya gerek yok. En kotu ihtimal cipin besleme hattina bir zener diyod kondumu sorun kalmamasi lazim.
Ayrica Gnd ile notur birlestirilirse sorun tamamen kalkar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

X-Fi

Alıntı yapılan: bunalmis - 02 Aralık 2010, 11:14:52
Ayrica Gnd ile notur birlestirilirse sorun tamamen kalkar.

bunalmis hocam GND ile nötr birleştirilirse hat diyotlar üzerinden kısadevre olmaz mı böylece 100k ile üzerinden akım akışı olacak ayrıca sistemin okuma düzenini bozmaz mı.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Notur isin icine girince dogrultma devresi yarim dalga calismaya basliyor. Lojik sinyallerde ilk bakista sorun yok gorunuyor. Simulasyon sansiniz varsa bakip deneyebilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

private_korsan

yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkür ederim bu gün devreyi deneme şansı buldum.aslında devre mükemmel çalışıyor hiç bir hatası yok kullanmak isteyen arkadaşlar gönül rahatlığıyla kullanabilirler.fakat ben faz sırasıyla birlikte herhangi bir fazın devredışı kalması durumundada hata çıkışı almak istiyordum bu devre o işlemi yapamıyor malesef.son olarak bulduğum çözümde yine pic kullandım fazları direnç ve zenerle pice girdim
............................
sira:
		IF faz1=1 Then GoTo sira
sirabir:
		IF faz1=0 Then GoTo sirabir
	 	IF faz1=1 AND faz2=1 AND faz3=0	Then 
	 	bir=1
	 	Else
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 5000
	 	IF faz2=0 AND faz3=0 AND faz1=1 Then 
	 	iki=1
	 	Else 
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 2500
	 	IF faz3=1 AND faz1=1AND faz2=0 Then 
	 	uc=1
	 	Else 
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 3500
	 	IF faz1=0 AND faz2=0 AND faz3=1 Then 
	 	dort=1
	 	Else
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 4000
	 	IF faz2=1 AND faz3=1 AND faz1=0 Then 
	 	bes=1
	 	Else
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 3000
	 	IF faz3=0 AND faz2=1 AND faz1=0 Then 
	 	alti=1
	 	Else 
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	Return
.........................

yazdığım bu kodlarlada hem faz sırasını hemde fazların hepsinin bağlı olduğunu kontrol etmiş oldum.bu haliyle oldukça güzel çalışıyor.
yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim

picmanya

Alıntı yapılan: picmanya - 01 Aralık 2010, 13:27:48
Alıntı yapılan: sersefil - 01 Aralık 2010, 12:27:35
arkadaşlar ben is is te çalışan elektrik devresi bulamıyorum bana yardım ederseniz cok sevinirim site ismi söyler misiniz

arkadaş daha yeni onun kat edeceği çok mesafe var.
öncelikle bu sitede isis bölümü olduğunun farkına varacak.
sonra herkese ayrı ayrı mesaj atmaklada çok bir yerlere varılamadığını görecek.
ve o aradığı devreyi bulduğundada daha yolun çok başlarında olduğunu anlamaya başlayacak.

geçmişde şöyle bir mesaj yazdığımı farkettim hatalı davranmışım mesajın muatabından özür dilerim
o gün kibirli davranıp usta olduğumu düşünmüşüm, henüz çırak bile olamadığımı farkettim.

bahdiyarusta

merhaba bu kodlar da satırlar eksik gibi görüyorum. bu proje lazım bana da . devrenin tam kodlarını paylaşır mısınız.? varsa devre semasını
teşekkurler...

Alıntı yapılan: picmanya - 24 Mayıs 2011, 10:18:13
arkadaş daha yeni onun kat edeceği çok mesafe var.
öncelikle bu sitede isis bölümü olduğunun farkına varacak.
sonra herkese ayrı ayrı mesaj atmaklada çok bir yerlere varılamadığını görecek.
ve o aradığı devreyi bulduğundada daha yolun çok başlarında olduğunu anlamaya başlayacak.

geçmişde şöyle bir mesaj yazdığımı farkettim hatalı davranmışım mesajın muatabından özür dilerim
o gün kibirli davranıp usta olduğumu düşünmüşüm, henüz çırak bile olamadığımı farkettim.

olceyy

konu biraz eski ama birilerin msj vermesi umuduyla bişi  sorucaktım .devreyi kurdum gayet guzel çalışıyor .private_korsan arkadaşımızın dediği gibi sadece faz sırası değil faz yokluğundada devre çalışmakta .yani benim yaptığımda .tek sorunum ise devrenin girişindeki 10 k lık dirençler aşırı ısınmakta .bunun nedeni nedir ve nasıl önüne geçerim bunun .1 wattlık dirençler kullanıldı devrede .

aozdemir111

merhaba devreyi paylaşma imkanınız var mı benimde bir işim var bu konu ile ilgili fakat 380V olduğundan yanlış birşey yapmak istemiyorum. size zahmet yaptığınız devreyi paylaşır mısınız bizde buradan esinlenerek bir şeyler yapsak ??

Alıntı yapılan: private_korsan - 06 Aralık 2010, 22:03:07
yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkür ederim bu gün devreyi deneme şansı buldum.aslında devre mükemmel çalışıyor hiç bir hatası yok kullanmak isteyen arkadaşlar gönül rahatlığıyla kullanabilirler.fakat ben faz sırasıyla birlikte herhangi bir fazın devredışı kalması durumundada hata çıkışı almak istiyordum bu devre o işlemi yapamıyor malesef.son olarak bulduğum çözümde yine pic kullandım fazları direnç ve zenerle pice girdim
sira:
		IF faz1=1 Then GoTo sira
sirabir:
		IF faz1=0 Then GoTo sirabir
	 	IF faz1=1 AND faz2=1 AND faz3=0	Then 
	 	bir=1
	 	Else
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 5000
	 	IF faz2=0 AND faz3=0 AND faz1=1 Then 
	 	iki=1
	 	Else 
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 2500
	 	IF faz3=1 AND faz1=1AND faz2=0 Then 
	 	uc=1
	 	Else 
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 3500
	 	IF faz1=0 AND faz2=0 AND faz3=1 Then 
	 	dort=1
	 	Else
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 4000
	 	IF faz2=1 AND faz3=1 AND faz1=0 Then 
	 	bes=1
	 	Else
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	PauseUs 3000
	 	IF faz3=0 AND faz2=1 AND faz1=0 Then 
	 	alti=1
	 	Else 
	 	GoTo yanlis
	 	EndIF
	 	Return

yazdığım bu kodlarlada hem faz sırasını hemde fazların hepsinin bağlı olduğunu kontrol etmiş oldum.bu haliyle oldukça güzel çalışıyor.
yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim

mustafa_cmbz

Merhabalar..

Konuyu tekrardan hortlatıyorum kusra kalmayın.

İhtiyacım olan şey aslında faz sırasını kontrol edecek ve 2 faza kalma durumuna bakacak. Yani bildiğiniz faz koruma rölesi..

Bunun ile ilgili arşivinde denenmiş şeması olan varmı acaba ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 19 Mayıs 2018, 21:12:20Merhabalar..

Konuyu tekrardan hortlatıyorum kusra kalmayın.

İhtiyacım olan şey aslında faz sırasını kontrol edecek ve 2 faza kalma durumuna bakacak. Yani bildiğiniz faz koruma rölesi..

Bunun ile ilgili arşivinde denenmiş şeması olan varmı acaba ?
Mustafa hocam biz en ilkel şekilde yapıyoruz faz eksilmesi yada voltaj düşmesini.
3 faza 3 röle
380V ise 220 voltluk röle kontaklarını seri bağlıyoruz. :)
Faz sıralaması bizim işimize yaramadığından kullanmıyoruz

Ancak geçmişte Faz sıralamasını dikkate alarak kompanze sistemi için MCU lu bir uygulamada çalışmışrım.
Kompanzasyonda çok belalı bir iş. Zira kapasite ve bobin davranışları işin içine girdiğinden bayaa tırmalamıştım.