dahili harddisk kullanarak harici harddisk yapılabılır mı?

Başlatan zamzam23, 20 Aralık 2010, 17:48:18

zamzam23

dahılı harddıskten, usb ıle calısan harıcı adaptöre ıhtıyac duymayan bir harıcı harddısk yapılabılır mı?

Andromeda

harici kutular var,dahili harddiski içine takıyorsunuz ve usb bağlantılı.
kendi adaptörleri var tabiki. ama bilgisayardan besleme verebilirseniz
ayrıca bir adaptöre gerek kalmaz.
usb mini harici diskler varken uğraşmaya değermi bilemem.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

iyildirim

USB istemiyorsanız external SATA olarak bağlanabilir.

maxim1995

kullanılabilir ama sakıncalıdır ( bence çünkü ben bundan 4 formattan önce 1 kereline 2 harddisk usb olarakdı...)
sakıncalı tarafıda bilgisayar her zaman usb kabul etmez ... birde hata olursa nolcak ??
birde sök tak tak sök ??
ama 2 harddiskten 1 i sabit diğeri sök tak diyorsanız olur ama  uğraştırır

sahteker

bilgisayarlarla ve sistem kurulumlarıyla az biraz haşı neşir olmuş bi insanım ama dediğini tam anlayamadım hocam:(
eğer dhili hardiske ayrıyetten bi güç kaynağı bağlamak İSTEMİYORUM diyorsan bunu pek görmedim
ama 2.5 inç lerin arasında belki ayrıca güç kayneği kullanmayanlar vardır tam bilemeycem:S
benim şu an hatta bilgisayırımn hemen yanıbaşında bi tane dahili hardisskim var 1 tb lık olanlardan seagate-ncq-32mb-7200rpm
masaüstü blgisayarımın güç kaynağını ar-ge çalışmalarım sırasında uçurdum :D :D :D
bidahada güç kaynağı alıp onla uğraşana kadar laptopa geçerim dedim
şu an laptopa bu bahsettiğim diski moxa nın çok hoş br çeviriciyle usb den bağlıyorum
hatta eski ide hdd mide bağlayabiliyorum istediğimde :D
ama ayrıca tabiki güç ve adaptör kullanıyor yaklaşık 2,5-3 watt lık bi harcaması var ve bildiğim kadarıyla bu diskelrin içinde kendi koruma devreleride var onun için malum bizim Türk şebekelerindeki salınımlarda yada aşırılık durumlarında bozulmadan çalışabiliyor
belki faydam dokunmuştur bu yazdıklarım ile halen nasıl bi amacın olduğunu tam anlayamadım ben hocam :( ?
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

maxim1995

ErsinErce

Dahili harddiskin 450ma veya 2 USB den alabileceğin 900 mA sınırını aşmıyorsa USB-Sata, USB-IDE çeviricilerle istediğini yapabilirsin. Arkadaşların da bahsettiği gibi 2,5" ve 3,5"(genelde adaptörlü) HDD kutularıda piyasada mevcut.

maxim1995

Alıntı yapılan: cynetron - 20 Aralık 2010, 20:15:33
Dahili harddiskin 450ma veya 2 USB den alabileceğin 900 mA sınırını aşmıyorsa USB-Sata, USB-IDE çeviricilerle istediğini yapabilirsin. Arkadaşların da bahsettiği gibi 2,5" ve 3,5"(genelde adaptörlü) HDD kutularıda piyasada mevcut.

fakat aynı zamanda boot seçeneklerdende aynı sabit harddiskin girişinden flash kart gibi yapılabilir

ErsinErce

Alıntı yapılan: maxim1995 - 20 Aralık 2010, 20:17:32
Alıntı yapılan: cynetron - 20 Aralık 2010, 20:15:33
fakat aynı zamanda boot seçeneklerdende aynı sabit harddiskin girişinden flash kart gibi yapılabilir

Flash Kart derken hocam neyi kastettiniz anlamadım? Flash Memory mi? yoksa hafıza kartı(SD-MMC) mı?
Arkadaşın elinde boşta bir HDD var galiba ve bunu harici disk olarak kullanmak istiyor büyük ihtimal, çeviricilerle veya bahsi geçen kutuları kullanarak yapabilir.
Boot seçeneği hdd içindeki bir sektörlük alanda yapılan bir işlem, Hdd'e ulaştıktan sonra istenilen yapılabilir zaten.

maxim1995

Hafıza kartı

ayrıca sd-mmc boottan yapılıyor

ayrıca normal usb girişinden yapmak sakıncalı çünkü hdd lerin kaç volt aldığını bilmiyom ama yüksek ise usb ler bunu başaramaz ama adaptör kuullanılırsa tehlikeli

zamzam23

bu bahsedilen hdd kutusu bu bu mudur?
http://www.hepsiburada.com/Liste/ducki-25-usb-20-aluminyum-sata-harddisk-kutusu-siyah/ProductDetails.aspx?productId=bd847476&categoryId=813

bunu alırsam elımdekı 2.5 hddlerı rahatca baska bılgısayarda sorunsuz harıcı olarak sorunsuz kullanabılır mıyım?

malpaslan1979

@zamzam23 bahsettiğin harddiskin masaüstü bilgisayar harddiski ise 3,5 luk alacaksın. Yok bahsettiğin harddisk laptop hardiski ise 2,5 luk alacaksın. Senin harddiskin masaüstü bilgisayar harddiski diye düşünüyorum bu ürün senin işini görmek sana 3,5 luk lazım.

zamzam23

yok bunun bende farkındayım yalnız ürün acıklamasını yeterlı bulmadıgım ıcın emın olmak adına sorayım ıstedım.pekı saolun yardımlarınız ıcın.