pic ile web camdaki görüntü hard diske nasıl kaydedilir ?

Başlatan esemee, 31 Aralık 2010, 06:14:26

esemee

merhaba. pic ile web camdaki görüntü hard diske nasıl kaydedilir. bilen varmı arkadaşlar.???

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

maxim1995

Bilgisayar gösterdiği grüntü üzerine video resim yapsan olmuyormu ??? birde zaten web cam ile bilgisayara direk kaydedebiliyorsun...

esemee

arkadaşlar bilgisayar ile olur tabiiki. pic ile nasıl olur???

Burak B

01 Ocak 2011, 02:34:54 #4 Son düzenlenme: 01 Ocak 2011, 02:36:59 ByteMaster
PIC ile biraz zor dsPIC ile belki. HDD'ye ha diye veri kaydedemiyorsun kaydetsen bile çok yer tutar ki bu arada bir sürü haberleşme, sıkıştırma, filitreleme v.s. kodu lazım. Video işlemek zahmetli bir iştir. Kaydetmekte işlemek sayılır. İşlemcinin gücünden ziyade veriyi sample edecek kısım da bir o kadar önemli. Çok hızlı bir şekilde Büyük miktarlarda veriyi işleyip kontrol edip  taşıyıp yazacaksın. PIC ile olacak iş değil.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

lojikmemo1

Kısaca(!) şöyle bir liste lazım.

->USB Host desteği bulunan bir pic lazım.
->USB hos ile usb web cam'i çalıştırmak için web cam driverinin kanyak kodunu inceleyip iletişimini çözmek lazım.
->HDD iletişimi için Sata yada Pata arabirimini çözmek ve ilgili entegreleri bulup kullanmak lazım.
->HDD dosya sistemi hakkında bilgi edinmek lazım. Fat32 bitti diye düşünürsek NTFS file systemi de öğrenip kayıt işlemini böylece gerçekleştirmek lazım.
->Unutmadan ,hazır ayakta iken, web cam'dan gelen stream şeklindeki veriyi de video formatlarından birine dönüştürmek lazım bence bu kadar zahmetten sonra divx gider bu projeye.
-> Video ile beraber ses de lazım sa onuda video işlemine eklemek lazım.
->Yapan arkadaşa da saygı duyup huzurnuda dikkatli konuşmak da bize lazım :)
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

sigmoid

Webcam olayına bir şey diyemem. Ama Hdd kontrol için İnternetteki MP3 projelerini inceleyebilirsiniz. Hatta Compact Flashların IDE modda erişim desteğide var. Eğer IDE bir harddiski ziyan etmek istemiyorsanız ilk başlarda Compact Flashlada çalışabilirsiniz. Günümüzde Flash belleklerin kapasitesi arttı, harddiskle çalışmaya ihtiyac olacağını sanmıyorum. MMC ve SD kartlar ile çalışmak daha kolay, MikroC derleyicisinin direk desteği var.

esemee

abdullaho bende senin gibi düşündüm.  mp3 okunabiliyor zaten. geriye web cam kaldı:)

sigmoid

o projelerde mp3 işinide pic yapmiyor. mp3 decoder entegrelerine yaptiriyorlar.

mikroelektronika renkli ekranlar yayinladi, oradaki yapiyida incelemek lazim. ayrica microchipin grafik kütüphanesi de incelenmeli.  fotolri hangi mantikta ekrana gönderildiğine bakilmali. benim vaktim olmadiğindan inceleyemedim. yapilacaklar listesinde öyle bekliyor. techtoys.com.hk da grafik çalişmaari için deney setleri satiyor. örnek kodlar herkese açik.

Burak B

Bir webcamden değilde cmos kameradan yapabilirsin belki. Direct interface olarak yani. USB için kod v.s. hamallığı kalkar ortadan. I2C ile kontrol edersin 8 veya 16 bit image datası geliyor zaten. Ancak bu söylediklerim sadece kamerayı kullanmak için. Yani tek kare foto çekmek v.s. Akan bir görüntüyü 24FPS yada 30FPS işleyip kaydetmek baya bir işlem gücü ister bilgin olsun. Daha düşük FPS' ler denenebilir. Aşağıda verdiğim linkleri incele. Ayrıca anlattıklarımın ne manaya geldiğini bilmiyorsan ve aralardaki işlemlerin neler olduğu hakkında fikrin yoksa daha basit şeylerle ilgilenmelisin.

http://www.microchip.com/forums/m402377.aspx

http://www.robozes.com/inaki/dproject/report.pdf

http://www.sparkfun.com/categories/102


"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

canbili

eğer olurda yurt dışında cmos kamera filan getrirecekseniz haberim olsun; sparkfun'da sadece 9.99'a (10 üzerinde fiyat 8.96) iki cmos kameraya sahip ve datasheetlerini inceledim son derece kullanışlı; biri 1300x1040 15fps diğeri de 640x480 30 fps
ben kolay diye ve işimi görüyo diye ikincisini istiyordum -10 üzeri sipariş edecektim- ama deneyimim olmadığı için getiremedim;
aynı kameralar robitshopda da satılıyor ama 40 liraya ve eğer birden fazla alıcak olursak gerçekten pahalıya maloluyor..