USBasp Programlayıcı ATMEGA16 yı görmüyor

Başlatan ofdan, 10 Ocak 2011, 17:05:49

ofdan

Arkadaşlar geçenlerde forumda bulunan zif soketli usbasp programlayıcıyı yaptım.Programlayıcı ATMEGA8 mikrodenetleyiclerini sorunsuz görmekte ve programlamakta fakat ATMEGA16 denetleyicleri bir türlü tanımıyor ISP soket ile de denedim malesef sonuç yine değişmedi.Bu sorun ile daha önce karşılaşan veya atmega16 yı sorunsuz programlayan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
EK olarak;
AVR burn o mat programı ,atmega16 dan fuse ayarlarını okurken ve program atmaya çalışınca  sürekli olarak aşağıdaki hatayı vermekte

avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1 
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
             Double check connections and try again, or use -F to override
             this check.

avrdude.exe done.  Thank you.

malpaslan1979

Siz programlayıcı ile ilgili videoyu izlediniz mi? Çok açıklayıcı bir video vardı. bir jumper vardı onu yaptınız-kullandınız mı? 320volt.com inceleyebilirsiniz video hazır yüklü o sitede direk indirmeden izleyebilirsiniz.

ofdan

Dediğiniz videoyu izlemiştim ben o jumperi baskı devremde dışarı taşıdım ve dışarıdan o jumper takılı haldeyken sorun bu şekilde

malpaslan1979

fazla basit olacak ama jumperı çıkartıp denediniz mi? devre altında da bir iki eleman vardı onları taktınız mı?

ofdan

hepsini yapdım yapmadığım kalmadı gibi 2-3 tane atmega 16 ile denedim sonuç yine aynı baskı devrenin üst yüzü aşağıda.Ayrıyeten paralel port ile de denedim oda aynı hiç okuma yapmadı paralel portda.Bendeki denetleyici ATMEGA16 16PU acaba bunda ek olarak yapmamız gereken birşey var mı?

malpaslan1979

programlayıcının içinde bir adet programlanmış atmega olması lazım -süpekli yerinde sabit kalandan bahsediyorum- onu nasıl programladınız?

ofdan

hocam onu paralel portdan programladım.Onun içerisindeki yazılımdan kaynaklanırmı ?Başka bir atmega8 e ilk firmwareyi bu seferde bu programlayıcı üzerinden mi atsam ?

malpaslan1979

böyle sorunları gördükçe yani soğuyorum evde programlama cihazı yapma işinden. işin başında sıkılıyorsun. iyikide gidip ebayden 12 dolara kargo dahil aldım diyorum.

ofdan

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 10 Ocak 2011, 17:28:55
böyle sorunları gördükçe yani soğuyorum evde programlama cihazı yapma işinden. işin başında sıkılıyorsun. iyikide gidip ebayden 12 dolara kargo dahil aldım diyorum.
Evet haklısınız.Benim anlamadığım nokta atmega 8 vs. sağlam programlama yaperken atmega 16 yı neden programlıyamaz?Sormak istediğim 2 bir noktada bu atmega16ları paralel porttan bile okuyamıyorum ?

malpaslan1979

Baba ha bire böyle atmeli nerden buluyorsun sen ben Mersinde attiny2313 bile bulamadım kimisi o ne dedi. yok zaten senin programlayıcı çalışmamış; çalışmayan üzerinde firmware mcusu olmayan programlayıcı üzerinde nasıl 8 serisini programlayacaksın?

fuse ayarlarında bir anormallik olmasın?

Sana bu işi yapan aykut54 yardım eder dostum...

ofdan

Siz beni yanlış anladınız atmega 8 işlemcileri bu programlayıcı ile sağlam programlıyorum onda sorun olmuyor baya bir program yaptım atmega8 ile fakat atmega 16 da böyle yapıyor
İşlemcileri gittigidiyor üzerinden aldım component nickli arkadaştan çok yardımcı oluyor saolsun.Tavsiye ederim

aykut54

@ofdan ve @malpaslan ustalar
Öncelikle şunu diyebilirimki Forumda verilen atmega ısp programlayıcı sorunsuz bir şekilde atmega16 işlemcisinide programladı.Hatta biz pratikte bir led uygulaması yaptık...

Şimdi söyle söyliyim jumper açık iken 20 ve 28 pinli mcu'lar sorunsuz bir şekilde programlanıyor ben halen kullanıyorum...Jumper taktığımızda ise 40 pin entegre 2 sefer programladık ama jumper açık iken sizin yukarda görülen hata ile karşılaştık...

Şunları bir denermisin?
programlayıcı zif katından değil ısp programlama katından miso,mosi,sck,reset pinlerini atmega işlemcide ilgili yerlere bağlarmısın.Sonra atmega16 osc devresini kur 4mhz için sonra bu şekilde tekrar programlamayı dene.Olmadı devrede hızlı ve yavaş programlama için jumper var onu sök tekrar dene.Olmadı programlayıcıyı usb soketten çıkar tekrar tak ve avr burn programını kapat ve tekrar aç Bence olması gerekir...

Bazı zaman bende atmega8 programalada böyle hatalar alıyorum...

Sonucu yazarsanız yeni başlayanlara tecrübe olur

ofdan

aykut hocam dediklerinizin hepsini denedim ama sonuç olumsuz zaten bu sorun ile bir haftadır uğraşıyorum.Aykut hocam bir de önerebileceğiniz paralel port devresi varmı benim yaptığım paralel port da aynı şekilde atmega16 ları göremiyor?

aykut54

Alıntı yapılan: ofdan - 10 Ocak 2011, 17:47:38
aykut hocam dediklerinizin hepsini denedim ama sonuç olumsuz zaten bu sorun ile bir haftadır uğraşıyorum.Aykut hocam bir de önerebileceğiniz paralel port devresi varmı benim yaptığım paralel port da aynı şekilde atmega16 ları göremiyor?

@tekniker_erhan tarafından yapılmış paralel port programlayıcı
http://www.elektrobilim.org/forum/showthread.php?t=3264&page=1