PWM Controller+++ Current Mode - Voltage Mode ???

Başlatan Erol YILMAZ, 14 Nisan 2004, 18:06:12

Erol YILMAZ

z

Voltaj modda güç katının akımı kontrol çevrimine dahil değildir. Daha açık ifadeyle, anahtarlama elamanından akan akım (yükle orantılı) cıkış voltajının regülasyonu amacıyla kullanılmaz. Kontrol çevrimine sadece çıkış voltajı geri beslenir.

Akım modunda, kontrol çevrimine hem çıkış voltajı hemde yük (anahtarlama) akımı geri beslenir.

Voltaj modu, puspull, feedforward, half bridge, full bridge modu için kullanılırken, akım modu, flyback smpslerde, step up ve step down tipi regülatörlerde kullanılmaktadır.

UC384X serisi akım modu için tasarlanmışken TL49X, SG35XX serisi voltaj mod için tasarlanmıştır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Teğmen

@Allegro usta tamda bu soruyu soracaktım ki sen daha önce sormuşun.

Alıntı yapılan: z - 14 Nisan 2004, 19:28:57
Voltaj modda güç katının akımı kontrol çevrimine dahil değildir. Daha açık ifadeyle, anahtarlama elamanından akan akım (yükle orantılı) cıkış voltajının regülasyonu amacıyla kullanılmaz. Kontrol çevrimine sadece çıkış voltajı geri beslenir.

Akım modunda, kontrol çevrimine hem çıkış voltajı hemde yük (anahtarlama) akımı geri beslenir.

Voltaj modu, puspull, feedforward, half bridge, full bridge modu için kullanılırken, akım modu, flyback smpslerde, step up ve step down tipi regülatörlerde kullanılmaktadır.

UC384X serisi akım modu için tasarlanmışken TL49X, SG35XX serisi voltaj mod için tasarlanmıştır.
Burada iyi açıklanmış fakat ikisinin dezavantajı avantajı var mıdır?Mesela full bridge de voltage mod kullanılır denilmiş burada current mode kullansam ne olur?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

apsis

Hocam tam konusunu açmışsınız. Ben de merak ediyordum. @Teğmen in sorusuda cevaplanırsa soru işaretlerim kalkacaktır.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Zoroaster

Current mod kullanabilmen icin primer taraftaki akimin dalga seklinin tirmanan yapida olmasi gerekir.

Voltaj modunda pwm duzenegi, testere disi oscyi rampa sinyali olarak kullanirken akim modunda primer taraftaki anahtarin primer yada enduktans nedeniyle rampa seklinde artan akimin kendisini kullanir.

Eger bridge yapisinda anahtar akimlarina rampa formu veremezsen zaten akim kontrolu yapamazsin. Bunu yapmanin tek yolu sekonder dogrultucu tarafindaki enduktansi artirmak ya da primer kacak enduktansini  artirman gerekir. Bu enduktasn artisi cogu uygulamada istenmeyen bir seydir.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Ayrica voltaj kontrolu tek dongulu bir regulator duzenegidir. Akim kontrolunda ise ic ice iki dongu vardir.

Birinci dongu voltaj hatasini giderecek akim referansini uretir. ikinci ve ic dongu ise akim referansini kullanarak akimi sabitlemeye calisir. Dolayisi ile akim kontrollu yapida akim regule altina alindigindan gurultu daha azdir.

Bunu DC motor hiz kontrolcusune benzetebilirsiniz.

Mesela PID regulator yaptiniz hata sinyalini takodan aldiniz. PID cikisina amplifikator baglayip motor taktiinz. Bu voltaj kontrole es deger yapidir.

Eger ic ice iki pid kurar dis pid geri beslemesini takodan ic pid ise sinyalini ilk pid den, geri beslemesini de motor akimindan alirsa bu yapi da akim kontrole denk gelir.

Seytan deliginden kacti.

OptimusPrime

Voltaj da sadece gerilim geri besleniyor diğerinde hem akım hem gerilim geri besleniyor. Akım modu daha stabil bir yapı sunuyor fakat her iki durumunda kendilerine göre arti ve eskileri var

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.ti.com/lit/an/slua119/slua119.pdf&ved=0ahUKEwiZ69fHutfXAhWI44MKHb8DB48QFggwMAI&usg=AOvVaw1yA9IT5aWN2ly6jVCgHWYo
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||