CRP-GOLD Reaktif güç kontrol rölesi ve akım ölçme

Başlatan Mucit23, 25 Ocak 2011, 10:45:15

Mucit23

Alıntı yapılan: cynetron - 28 Ocak 2011, 17:15:23
formül olayına gelince işin içinde kare alma olduğu için işaretin eksi olması etkisiz olacak o yüzden eğer sayı 512den küçükse
örnek=512-sayı  ya da 512 den büyükse örnek=sayı-512 olarak işlenebilir. sonra yapmanız gereken
toplam=örnek0*örnek0+örnek1*örnek1+örnek2*örnek2+....+örnek(N-1)*örnek(N-1)
ortalama=toplam/N
sonuc=kök(ortalama) şeklinde olacak

Hocam bunu herhalde for döngüsüyle yapıcam. for döngüsü için kullandığım değişken N olsun. Kaç defa ölçüm yapılacaksa ona göre for döngüsü kurulmalı
Örnek adındada bir dizi değişkenizimz olsun Her seferinde aldığımız ölçümleri sırasıyla dizi değişkenlerine yerleştirelim. 
sonra aldığımız her değerin karesini alıcağız. For döngüsünde kaç defa ölçüm aldıysak toplam değeri ona böleceğiz. En sondada karekökünü alıcağız.
Yanlış anlamadıysam böyle olmalı Zor gözükmüyor :)
Bu işi yapabilirsem güzel bir proje olacak. Kodları  library bölümünde paylaşmayı düşünüyorum.

Mucit23

Alıntı yapılan: cynetron - 28 Ocak 2011, 17:25:51
yukarıda anlattığım sistem TRUE RMS sistemi zaten, periyot başı 1000 örnek alabilirseniz çok güzel sonuçlar elde edersiniz.

Hocam 1000 defa örnek almak çok değilmi ben bunların hepsini nasıl değişkenlere yükleyeyim.

ErsinErce

çok sayıda örnek almak TRUE RMS'in amacı zaten, yoksa 3-4 örnek alırsanız sadece RMS olarak kalır.

Mucit23

Hocam pic basicde max. oluşturabileceğimiz değişken sayısı sınırlı . tam hatırlamıyorum ama 96 civarı olması lazım. dediğiniz yöntemle gayet net ölçümler yapılabilir. Bu dediğimiz işlemlerin hepsini ölçtüğümüz ham değer ilemi yapıcağız. yoksa her seferinde kabaca bir işlem yapıp volt değerine dönüştürdükten sonramı yapmak uygun olur. Eğer dönüştürmeden işlem yapılacaksa aldığımız değerin karesini almak çok büyük değerler verir. İşlem yapmayı zorlaştırır.(pic basicle dahada zor olur). aldığımız ölçümleri volt değerine dönüştürürsek sonra rms işlemine soksak herhagi bir sorun çıkarmı.

ErsinErce

8 bit örnek alarak 256 byte lık alan ile işlem yapabilirsiniz.
Değerleri ham olarak kullanıp daha sonra Akım değerine dönüştürmeniz sonuçlardaki bozulmayı en aza indirir.

kök alma, karesini alma gibi durumlarda word veya Dword tipi değişken kullanırsanız sorun çıkmaz

Mucit23

Sorun burada işte hocam pic basic ile max 16 bit işlem yapılabiliyor.

Hocam ben ufaktan testlerime başlıyayım.
Aslında hocam kullanacağım yer açısıdan hassaslık okadar önemli değil. Sonuçta sadeceampermetre yapmıyorum. Başka bir sistemin yan özelliği olacak. Yinede elimden geldiği kadar ölçümü hassaslaştıracam. Dediklerinize uymaya çalışacam. True olmasa bile RMS yaparım.

ErsinErce

Mucit23

Aslında proton plus ile pic basic arasında pek fark yok. Sadece pic basic e dahada hakimim. Protondada ufaktan uygulmalar yapmıştım. proton basice göre çok çok iyi.
C içinde yavaş yavaş çalışıyorum. kendime kitap aldım. Ufak ufak uygulamalar yapıyorum. İlerisi için c şart oldu zaten. Her yönden c daha iyi

tmcone

Alıntı yapılan: mucit23 - 28 Ocak 2011, 17:20:21
Birde Şu True RMS işi aklıma takılıyor. İnternette epeyi araştırma yaptım ve genelde ortak dolaşan bir laf var. Akım ölçümünde TRUE rms kullanılmadan ölçüm yapıldığında Ölçülen değer tam doğru olmuyormuş Bunun sebebi nedir bilmiyorum.
Ben basic ile nasıl yapmam gerekiyor onada tam olarak hakim değilim. Acaba birden fazla okuma yapıp direkmen ortalamasını alsam daha stabil bir değer elde edemezmiyim. True rms konusunda Bilmediğim çok şey var

Daha önce açıklamıştım ama anlaşılan yazılanları dikkatlice okumuyorsun.
https://www.picproje.org/index.php/topic,29124.msg199603.html#msg199603

Yük resistif iken gerilim ve akım sinüsodial formdadır. Yük resistif değilken gerilim sinüsodial fakat akım dağınıktır, kimi bölgelerde yüksek kimi bölgelerde alçak. Bu yüzden akımı doğru ölçebilmen için yüksek sayıda örnek almalısın.

Resistif olmayan yük için:
Gerilim

Akım

Alıntı yapılan: mucit23 - 28 Ocak 2011, 14:51:14
Biraz TRUE RMS yöntemi üzerinde araştırma yaptım. Allegro hocamız library bölümünde bir kod paylaşmış. Ve 500 uS yede çevrimi tamamlamış. Ben bu işlemi basic ile yapmam gerekiyor. Basicde karekök alma fonksiyonu var. Sonuçta üç fazın akımı ölçüleceği için yapılan işlemlerin hızlı olması önemli bir hal alabilir. Yinede 500 uS çok iyi

Karekök fonksiyonunu assembly ile yazarsan 10 MIPS için PIC18 bir mikroişlemci üzerinde 16 bitlik işlem için 10 us'nin altında 32 bitlik işlem için 50 us'nin altında hesaplatman mümkün. Ben C de inline assembly kullanıyorum.

Mucit23

Hocam gayet açıklayıcı oldu anladım şimdi. Ayrıca bu iş için çalışma yapıcam. Dediğiniz gibi 40 mhz 10mips de hız hesaplama süresi çok düşürülebilir. 50uS çok iyi

Diğer yaznızda şöyle bir ibarede bulunmuşsunuz.
Alıntı YapBu formülden yararlanarak @Allegro nun verdiği koddakine benzer şekilde en az 2 periyot boyunca eşit aralıklarla çok sayıda örneklem alıp bunların karelerini bir akümülatör değişkeninde toplayacaksın

Bu akümülatör değişkenleri ne manaya geliyor.

Mucit23

Bişey daha sormak istiyorum.
True RMS ile alınan ölçümler ile normal olarak alınan ölçümler arasında çok fark oluyormu. Yani demek istediğim normal olarak aldığımız ölçümlerin hiçmi doğruluk payı olmaz. Hata yapma oranı nedir.

ErsinErce

Resiztif yüklerde sorun olmuyor fakat endüktif ve kapasitif yüklerde akım arttıkça fark artıyor

ofdan

Alıntı yapılan: cynetron - 29 Ocak 2011, 17:43:59
Resiztif yüklerde sorun olmuyor fakat endüktif ve kapasitif yüklerde akım arttıkça fark artıyor

Hocam, bende bu konu üzerinde araştırma yapıyorum,benim sormak istediğim soru yüklerin ani değişiminde (kapasitif veya endüktif) hangi ölçüm metodu ile daha kesin sonuçlar alabiliriz?

ErsinErce

Bu konuda uzman sayılmam, yaptığım çalışmalarda 5-6 sene öncesine aitti, ordan kalan bilgilerimi paylaştım,
ama konu ile ilgili bir doktora tezi buldum incelemek lazım çeşitli methodları karşılaştırp hatalarını fln çıkartıyormuş içindekilerden anladığım kadarıyla

http://webfiles.portal.chalmers.se/et/PhD/SvenssonStefanPhD.pdf

z

Alıntı Yap......Yük resistif iken gerilim ve akım sinüsodial formdadır. Yük resistif değilken gerilim sinüsodial fakat akım dağınıktır, kimi bölgelerde yüksek kimi bölgelerde alçak. Bu yüzden akımı doğru ölçebilmen için yüksek sayıda örnek almalısın......

Yukun rezistif olmamasi akimin sinusel olmayacagi anlamina gelmez.  Sinusel gerilime maruz  kapasitif yada enduktif tarafa kaymis yuklerde de akim sinuseldir.
Gerilim, sinus formunda iken, akim sinusel formda değilse, bu ancak ve ancak yukun  lineer olmamasi durumunda gozlenir.
Lineer olmayan yuklerde doyuma giden enduktanslar, transformatorler, dorultucular, kiyicilar gibi eleman yada elektronik sistemler bulunur.
Akimin dalga sekli saf sinus formundan uzaklasmis ise harmonik akimlarin varligindan sozedilir. 
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com