Ortak USB Vendor ID Alımı

Başlatan ErsinErce, 27 Ocak 2011, 14:45:13

Burak B

Alıntı Yap
Getting a Vendor ID

If you are a new USB product developer looking to get a vendor ID for your company, there are two preferred options for doing this:

1) Become a member of the USB-IF. Among the many benefits of being a member is the assignment of a vendor ID to your company (if one has not been previously assigned). The annual membership fee is US$4,000. Download the membership application. 

2) Become a USB-IF non-member logo licensee. Logo licensees are eligible to use the USB logo in conjunction with products that pass USB-IF compliance testing. In addition, a vendor ID is assigned to your company if one has not been previously assigned. The licensing fee is US$2,000 for a two year term (this fee is waived for USB-IF members). Click on the link to download the Logo Trademark License Agreement and vendor ID form in order to become a logo licensee. Your company must execute and return the Vendor ID form along with your USB-IF Trademark License Agreement. Please keep in mind that becoming a USB-IF Logo Licensee alone does not entitle your company to USB-IF membership benefits.

If you would like to purchase a vendor ID without signing the logo license agreement, the administration fee for this purchase is US$2,000. However, if you do not execute the logo license agreement, you are not authorized to use the USB logo in conjunction with your products regardless of their testing status.

Malesef Yıllık ücret diyor hocam. Resmen para tuzağı işler bunlar. Bir teknoloji tasarla insanları bağımlı kıl ve sömür.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

z

Alıntı YapIf you would like to purchase a vendor ID without signing the logo license agreement, the administration fee for this purchase is US$2,000. However, if you do not execute the logo license agreement, you are not authorized to use the USB logo in conjunction with your products regardless of their testing status.

Burada yıllık demiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

USB logosu kullanmadığımız sürece yıllık ücret gerekmiyor diyor, hemde 2000$, USB.org ile irtibata geçip neler gerekliliği hakkında onlardan bilgi almak lazım.

Bu iş olsada olmasada birçok kişi için bilgi kaynağı olacağını düşünüyorum,
kendi cihazlarımızın üretimi söz konusu olunca eşşiz bir kimlik şart, en azından bu süreci tecrübe edinmiş oluruz

ayrıca listeyi toparlamak gerekirse

USB VID Alım Listesi;

- bunalmis 1k
- cynetron 1k
- muuzoo   1k
- Klein    2k
- OG       1k

Parça Almak isteyenler
- t2      1 adet
- computerboy   5-10 adet

muhittin_kaplan

Bende Parça İstiyorum 50adet keza 1000 adet çok fazla gelir bana

t2

Aslında hemen bir site yapıp, uluslararası katılımcılar süratle katılabilir.  vendor id kimliği ise hayali bir firma adına olabilir(mi bilmiyorum)

Mesela sitemiz  USBStar olsun.  Vendor = USBStar.  web sitesi  USBStar.com. siteye giren de şu yazıyı görecek. Welcome to USBStar!
ve bir kaç link:

- Buy cheap USBStar product id with only 10usd. click now !
-Projects..
-

Nasıl fikir?

Fakat mesele şu ki birileri bunu mutlaka yapmıştır.  adam zaten 2000$ verip vendor id aldıysa maliyetini  bu şekilde çıkarmayı akıl edebilir.

t2

Son durum: USB org, VID sahiplerine, PID leri satamazsın, yakışmaz demiş. Sonuçta firmalar satma işini askıya almış. Galiba bedava veriyorlar. illa satacak olanları usb. org tükaka etmiş. vidini silerim geçersiz yaparım demiş. yapmış da.

drmp

Cenk_Unur

Bende almak isterim belki birgün bir projem tutarda seri imalat geçerim :)
Ancak 1K benim için fazla. Parça olarak talep ettiğimde minimum ne kadar isteyebilirim  ve  parça fiyatı = Adet * (62,5$ /1024) olarak mı hesaplanıyor?

rree

Liste yi benide yazın.  Parça olursa daha iyi olur.

peko

Beni de yazın (1k). Pekosuz düğün olmaz.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Seckin ALAN

aldığınız ürünIDlerini sonradan satabiliyor musunuz ? Şuan bir ihtiyacım yok ileride olurda usb-org ile uğraşmak yerine içinizden birinde almayı talep edebilir miyim?
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

muhittin_kaplan

2000 kadar cihazı microchip vendor la yaptım.

t2

Başlık çok eski olduğu için maddi kısmı yeniden belirlemek lazım. işte ben belirledim. tek tek uğraşılmaz. yoksa kampanyalı kelepir kit dağıtımına döner .

• vendor ID, 2000 usd. bir kere para ödeniyor. bunu 4 kişi paylaşıcaz kelle başı 500$
  • Kişi başı 16383 tane PID düşüyor. kalan 3 tanesini, amatörlere hibe ederiz.  Hak sahibi 4 kişiden biri, kendi PIDlerini bedava mı dağıtır, ürünlerinde mi kullanır kendi bileceği iştir.
  • VID sahibine ait isim için ortak mutabkat sağlanacak yukarıda bahsettiğim gibi ortak bir organizasyon/şirket ismi olacak. yani usb org bu vid şu organizasyona aittir diye listeleyecek. fakat pidlerin satıldığını duyarsa komple iptal edebilir. bu yüzden satacak olan da gizlice yapmalı

• Şimdi 500$ verecek 3 kişi daha aranıyor. Paranız hazırsa ben toplarım. organizasyon ismini belirleyelim. daha önce duyulmamış bir isim olması lazım. mevcut bir firma veya site olmaz. Belkiparayı çok veren çıkarsa onun firması sitesi olabilir. Eşit ödeme yapılacak ise bu organizasyon halihazırda kimsenin malı olmaması gerek.
  • Bu önerim talep çıkmaz ise 3 gün içerisinde geçersiz olacak. Daha önce VID sahibi olanlar ile anlaşma yapılabilir, bunlardan bir pid alınabilir. Gerçekte farklı ürünler için vid ve pidin aynı olup, bu  farklı ürünlerin aynı bilgisayara bağlanıp çakışma olması çok düşük ihtimaldir. Zaten herkesin özel sürücü sahibi olması, bu yüzden çakışma olması  düşük ihtimaldir. Yine de alsak fena olmaz. uluslararası ürün yaparsak gerekir.

Muhtemel vid sahibi isimleri:

• Harikulade Grup
  • Yeni Technology

hgs

USB çipini satan firmalar bedava veriyor iken satın almak neden ?

t2

Alıntı yapılan: hgs - 19 Kasım 2012, 22:08:48
USB çipini satan firmalar bedava veriyor iken satın almak neden ?
Karizma açısından diyelim. Bedava reklamlı hosting varken, neden hostinge para verilir gibi düşünebiliriz.