Ortak USB Vendor ID Alımı

Başlatan ErsinErce, 27 Ocak 2011, 14:45:13

LukeSkywalker

Diyelim ki ticari bir usb hid cihaz ürettim ve buna Product ID ve Vendor ID değerlerini kafama göre verdim. Bunu kim denetler, kim tesbit eder, nasıl bir ceza alırım?

Elektroemre

Benzer soru benimde aklımda. Şuan için kullandığım MCU'nun örnek uygulamasında verilen VID PID'ı kullanıp, manufacturer string, product string ve serial no kısmını değiştirerek kullanıyorum. Ama ilerde başımaza ne gelir bilinmez  ::)

Diğer bir temiz olmayan çözüm ise SILABS ya da FTDI gibi firmaların USB-Seri dönüştürücülerini mevcut sürücüleri ile kullanıp kendi bilgilerinizi ekstra gömerek özelleştirmek.

kantirici

Peki diyelim bunları kontrol eden birisi ve cezası yok. Bizim rastgele kullandığımız ID'leri bir firma lisansını alsın ve ürünlerinde kullansın. Bu durumda aynı bilgisayara bizim cihazımız ve firmanın cihazı takılırsa veya tanıtılırsa nasıl bir durum olur?

Ramiz

Tahminimce bu denetleme ile değilde, aynı değerlere sahip iki cihazın, aynı pc de kullanılılması ile ortaya çıkar ve karşı firma ventor, pid değerlerini satın almışsa, sizi dava eder.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Zoroaster

Alıntı yapılan: kantirici - 02 Mart 2014, 17:55:27
Peki diyelim bunları kontrol eden birisi ve cezası yok. Bizim rastgele kullandığımız ID'leri bir firma lisansını alsın ve ürünlerinde kullansın. Bu durumda aynı bilgisayara bizim cihazımız ve firmanın cihazı takılırsa veya tanıtılırsa nasıl bir durum olur?

USB rutinlerimi copy paste ile yeni projelerimde kullaniyorum haliyle ayni VID ve PID kullanilmis oluyor.
Bir kac gun once bu sekilde gelistirdigim 2 farkli USB cihazi ayni zamanda kullanma ihtiyaci duydum ve cihazlarin ayni PID VID ye sahip olduklari tamamen aklimdan cikmisti.

Sonuc olarak PC, 2 cihazida buluyor fakat PCdeki yazilimlarim bir turlu duzgun calismiyordu.

Sonra sonra PID-VID cakismasi oldugunu hatirladim.
Seytan deliginden kacti.

engerex

2 aynı ürünü aynı makinada kullanmak için ne yol izlenmeli?

cetin1990

Seri numarası farklı olmalı. Hepsi bu.
Xpde sorunu görebiliyorduk. Mavi ekran çıkıyordu