Flux Nasıl Yapılır?

Başlatan t2, 04 Şubat 2011, 12:06:58

t2

Pota işleri için kullanmak üzere  No Clean yani temizlik gerektirmeyen flux aldım.  Gayet güzel. uçup gidiyor. İçerisinde alkol varmış diğer maddeler ne olabilir. Kendi ihtiyacımız için az miktarda 1-2 kilo üretmek istesek  nasıl yapılır? Alkol içine ne katılacak? miktarı nedir

t2

Baya zor görünüyor şimdilik vaz geçtim. Benim  şuna benzer kolay bir formül umuyordum.:

1 litre etil alkol  içerisine 10 damla X, 20 damla Y... damlatın.. tamamdır.

t2

Temizlik gerektirmeyen demiş fakat yine de kuruyan kartlar üzerinde ince bir tabaka  kalıyor. Havya ile düzeltirken duman çıkıyor. Ben bunu, kapak açıkken  Flux'ın alkolu buharlaşmış  ve yoğunlaşmış olarak düşündüm. Bunu biraz seyreltmek istesem ( ya da mayalamak, çoğaltmak diyelim) ne tür bir alkol katmam lazım? Alkol bazlı olduğu için sanırım alkol katmak gerek .

t2

t2

Ben yine de alkol bazlı olduğuna inanıyorum. galiba başka bir sitede daha görmüştüm.

Flux  ne yapıyor? komponent bacaklarındaki oksidi eritiyor, lehime hazır hale getiriyor.tabi erittikten sonra ince bir tabaka kaplayıp potaya gidene kadar yeniden oksitlenmesi de önleniyor olabilir. o kısmı da reçinenin tiner ile seyreltilmesinden oluşabilir. (mi bilmiyorum)

Bu durumda, hemen potaya batıracaksak bize sadece seyreltilmiş asit çözeltisi yeterli olacaktır. bunu suyla seyreltmek olmaz. alkol yada başka bir şey gerekir.  çünkü yeniden oksit yapabilir. Diğer taraftan da çözücü , bu sıvıyı tehlikeli maddeye dönüştürmemeli.

Bunlar hep varsayım tabi. gerçek bir flux olmasa da ,idare edecek ve düşük performanslı bir flux yapabilmek fena olmazdı.  az reçineyi bol tiner( veya alkol mü desem)  ile seyreltip biraz da asit damlatıp.. :P

Reçine, alkol ile  eritilebilir mi? başka konularda izopropil alkolden bahsedilmiş bu alkol ne kadar zararlıdır? galiba kokusuz muş. Kokusu yoksa zararsız değildir.

z

Alıntı Yap....Gayet güzel. uçup gidiyor. İçerisinde alkol varmış diğer maddeler ne olabilir. Kendi ihtiyacımız için az miktarda 1-2 kilo üretmek istesek  nasıl yapılır? Alkol içine ne katılacak? miktarı nedir....

T2,  bana hep diyorsun ya, yapan yapmis al kullan iste. Illede yapacagim diyorsan,   (MTA) Maden Teknik Arama Enstitusunden  da destek isteyebilirsin.

ODTU ve ITU ucreti karsiliginda analiz yapar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

http://en.wikipedia.org/wiki/Flux_(metallurgy)

Linki tiklayinca bende dogrudan sayfaya gitmiyor. Gelen sayfada Did you mean: Flux (metallurgy) kismini tiklamak gerekiyor. Nedenini anlamadim.

t2

Smd parçaları sıcak hava ile lehimlemek üzere kullanılacaksa 1 litre flux yıllarca gider. daha önce almıştım 2-3 senedir bitmedi. Hem pis ve temizlik gerektiren türden.

Fakat potaya geçince 1 litre temizlik gerektirmeyen türden aldım. Sprey ile kullanılırsa fazla israf olmazmış ama ben kartları ters çeviremem. yoksa malzeme dökülür. bu durumda daldırmaktan başka çare kalmıyor. O sırada bazısı yerlere damlıyor buharlaşıyor. süratle bitiyor. Bolca almak gerekli.

Bende masrafı azaltmak adına kolay yoldan uyduruk flux yapabilir miyim diye düşünüyorum. 5 litre flux istesem, bu galiba kargoyla gelmez. gidip kendim almam lazım. bu da nereden baksan 2-3 saat demek.

t2

stencil + krem lehim  kullanmak için bunauygun fırın lazımdır Smd ağırlıklı çalışmıyorum.  Ufak çaplı, düşük miktarlı seri üretim için, Dip komponentleri potada lehimlemeye başladık. daha önce elde lehimliyorduk. smd kısmı çok az o kısımları yine sıcak hava ile elde lehimliyoruz. Pota için başka flux aldım,

Aslında elimde HCL var 1litre suya 5-10 damla HCL damlatıp flux niyetine kullansam ne olur acaba? Amaç belli bacaklardaki oksidi eritecez kolay lehim tutması sağlanacak. Üzerini kaplayıp bir süre daha koruması gerekmiyor. 

Plaketi bu suya daldırıp kurumasını beklemeden potaya batırırsam ne olur? Buhar ve duman deseniz zaten önceki duman da en az aynı zehirlilikte. Yani havalandırmalı yerde yapılacak.

t2

Aklıma yeni bir sorun geldi.  Sulandırılmış asit muhtemelen iletken olacaktır. Acaba kuruduktan sonra da iletken olur mu?  Potaya batırınca uçup gitmesi, yüzeyde kalan iletkenliği tamamen yok edebilir mi?

DEno_12

Alıntı yapılan: gerbay - 13 Şubat 2011, 22:45:32
sanayide radyatör tamircilerinin lehim pastası yerine şöyle birşey kullandıklarını görmüştüm.

tuz ruhunu alıyorlar (seyreltik HCl - Hidroklorik asit), bir şişeye koyuyorlar ve içine metal çinko parçaları atıyorlar. doğal olarak

2HCl + Zn -> ZnCl2 + H2  reaksiyonu oluyor. Hem çinkoklorür oluşuyor ve hidrojen gazı çıkışı oluyor, hem de tuz ruhunun asitliği zayıflamış oluyor.

radyatörde lehim yapacakları yeri bununla temizliyorlardı ve sonra lehim yapıyorlardı. gayet de başarılı oluyor. Sadece asit in faydası mı, yoksa çözeltideki çinkoklorür ün de faydası oluyor mu bilmiyorum.

eğer asit li birşeler deneyecekseniz dikkatli olun ve sonrasında çok iyi temizleyin. unutmayın ki, pcb nin bakırını da asit de eritiyoruz

Rahmetli dedem bisiklet tamircisiymiş ve babamda haliyle oğlu olduğundan çırağı gibiymiş ve kalayla kurşunu elle birleştirir kendi lehimlerini kendileri yaparlarmış.Ayrıca lehim pastası yerine arkadaşın anlattığı yöntemle oluşturduklar çinkoklorürü kullanırlarmış.Bunlar yaklaşık 35-40 yıl öncesi ve o zamandan bu zamana kullanılan bir yöntem.Bence kesinlikle evde flux denemelerinden biri olmalı diye düşünüyorum.

z

Atlar, esekler hizli kossun diye hayvanin bir yerine nisadir surerler. Bunu da deneyebilirsiniz.

askuzucu

çinko klorür de, nişadır (amonyum klorür) de çözelti halinde iletkendir. Çok iyi temizlik yaparlar. Ucuz lehim pastalarının içinde bulunurlar.
Bakır için en iyisi çam reçinesidir. Hazır alabileceğiniz gibi yaralı çamların sakızlarını toplayabilirsiniz.

dombilik

Alıntı yapılan: bunalmis - 22 Şubat 2011, 02:15:09
Atlar, esekler hizli kossun diye hayvanin bir yerine nisadir surerler. Bunu da deneyebilirsiniz.
:)
Yok yok eninde sonunda yapacak bu flux u t2 hocam..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

t2

Yav adamların yaptığı da okadar iyi olmamış. Daha iyisini yapmak lazım. neden iyi olmamış? No clean flux demiş. potaya soktuk duman çıktı bitti. Bitmedi işte üzerinde ince bir tabaka kalmış.  Havya ile düzeltme yaparken duman çıkıyor.  Yani Su bazlı flux yapmak lazım  :) Tamamen uçsun.