Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

LpcXpresso yada KEIL

Başlatan muhittin_kaplan, 16 Şubat 2011, 22:34:17

muhittin_kaplan

M_B

hocam bende de aynı kıtten var
şimdi uzerıne baktım uzerinde 110S ( Dik olan kristal ) yazıyor.
Verdigim linkte aldıgımız kıtın seması vardı eger link saglamsa. Eger hocam link saglam değilse buraya yenıden yuklerım. Su an bu makinede degilde. ( Ben o semayı ındırdım dıye hatırlıyorum  umarım oyledır. )

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

muhittin_kaplan

http://www.nxp.com/documents/data_sheet/LPC1769_68_67_66_65_64.pdf
bunun 5 sayfasında RTC ile ilgil yerde 32Khz yazıyor. 32768 dir sanırım

M_B

Evet hocam bende sımdı baktım 32K yazıyor demekki ilk dediğim değer dogruymuş ;)

Kolay gelsin.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

muhittin_kaplan

Bunu Denemem Gerek. Kod Varmı Elimizde Bakalım.

muhittin_kaplan

Eskisi olmayanın yenisi olmazmış.Yavaş yavaş ilerliyoruz
/*
===============================================================================
 Name        : main.c
 Author      : 
 Version     :
 Copyright   : Copyright (C) 
 Description : main definition
===============================================================================
*/

#ifdef __USE_CMSIS
#include "LPC17xx.h"
#endif

#include <cr_section_macros.h>
#include <NXP/crp.h>

// Variable to store CRP value in. Will be placed automatically
// by the linker when "Enable Code Read Protect" selected.
// See crp.h header for more information
__CRP const unsigned int CRP_WORD = CRP_NO_CRP ;

volatile uint32_t msTicks; // counter for 1ms SysTicks

// ****************
//  SysTick_Handler - just increment SysTick counter
void SysTick_Handler(void) {
  msTicks++;
}

// ****************
// systick_delay - creates a delay of the appropriate number of Systicks (happens every 1 ms)
 static void DelayMS (uint32_t delayTicks) {
  uint32_t currentTicks;

currentTicks = msTicks;	// read current tick counter
  // Now loop until required number of ticks passes.
  while ((msTicks - currentTicks) < delayTicks);
}
 void sayi_gonder(unsigned int s)
 {
 	const unsigned char segment[]={0x3F,0x06,0x5B,0x4F,0x66,0x6D,0x7D,0x07,0x7F,0x6F};

LPC_GPIO2 -> FIOSET = 0xFFFFFFFF;
 	LPC_GPIO2->FIOCLR=segment[s];

}
int main(void)
{
	LPC_GPIO2->FIODIR = 0xFFFFFFFF; //PORT2 nın Hepsi ÇIKIŞ
	LPC_GPIO2->FIOSET=0xFFFFFFFF;
	unsigned int Sayi;
	if (SysTick_Config(SystemCoreClock / 1000))
	{
		    while (1);  // Capture error
	}

while(1)
	{
		for (Sayi=0;Sayi<10;Sayi++)
		{

sayi_gonder(Sayi);
			DelayMS(500);
		}
	}
}

NXP LCPxpresso IDE ve 1768 set ilet yapılmış bir sayıcı.
ortak anot bir display.GPIO2 ye sırasıyla a,b...... bağlı.

M_B

Merhaba muhittin_kaplan  hocam;
Bende kitimi yastık altından cıkardım ve çalısmaya baslıyorum.
Ilk olarak sızın verdıgınız led programını derledim sonrada sayıcı. Ve su an bilmediğim cok şey var.
Hocam LpcXpresso İde sinde ki satır noları nasıl ekrandan cıkarabılırım bırde renklendirme gıbı bır olay varmı. Bir takım yerleri.
Hocam birde kitinizi nasıl kullanıyorsunuz ona ozel bir header pcb mı yaptınız bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Teşekkürler
Mehmet

fatihinanc

Üstadlar Merhaba,

Öncelikle @M_B nin sorusuna cevap vereyim(Biraz geç olmuş ama...)

1. Hocam, satır kodlarını aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "Show line numbers" kısmından açıp kapatabilirsiniz.

[IMG]http://img810.imageshack.us/img810/5963/satir.png[/img]

2. Ben pin header lehimledim ve şimdilik breadboard üzerinde kullanıyorum.

Benim sorum ise ;)
Bu kartı LPCXpresso IDE'si ile kullanıyorum. Ve yazdığım kod için Debugger kullanmak çoğu zaman gerekmiyor.
Ben Program Flash kısmından programımı flasha atıyorum fakat "Reset target on completion" checkboxu aktif olduğu halde program resetlenmiyor. Yani yazdığım kodun nasıl çalıştığını göremiyorum.
Ve bunun için her seferinde debug yapmak zorunda kalıyorum.

Bunun için bir fikri olan var mı acaba ?

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

M_B

Merhaba fatihinanc hocam;
Yanıtınız için teşekkürler

http://ics.nxp.com/support/training/learn.eclipse.lpcxpresso/ 
sitesinde IDE kullanımı hakkında video var. Cok derinlemesine olmasa bile guzel bilgiler var. Ben indirip baktım.
Hocam sizin sorunuzun cevabını bende bilmiyorum. Ancak benim cozumum şu şekilde.
USB yi cıkarıp takınca Flasha atılan program çalışmaya başlıyor. Bir bakıma manuel RESET ;)

fatihinanc

@M_B

Rica ederim. Aslında onu da yapmaya gerek kalmadan doğrudan NRESET pinine 10k direnç ve 100n üzerinden bir buton ile bu işi halledebiliyoruz. Fakat ben "Program Flash" kısmında bu işlevin neden yerine getirildiğini anlayamadım...

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

X-Fi

onun önlenmesinin bi yolu var şu anda bilgisayarımda lpcXpresso kurulu değil ama flash program penceresinden çentiklerden biri eksik yada fazla olması lazım hangisi olduğunu hatırlamıyorum deneyerek bulabilirsiniz.

kolay gelsin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

fatihinanc

"Program Flash" kısmında "Reset target on completion" cehckboxu var. Orası aktif olduğu halde resetleme olmadı.

Her seferinde USB yi takıp çıkarmak da istemiyorum...
Ayrıca kitin üzerine RESET butonu koymamaları da çok ilginç...

X-Fi

fatih pencerede bir yan sekme yada gelişmiş menüsü falan varmı iyice baktın mı kiti ilk elime aldığımda bende yaşadım çünkü tek bir çentikle o sorun çözülüyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muhittin_kaplan

mass erase in seçili olması gerekiyor.

fatihinanc

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 31 Mart 2011, 16:38:08
mass erase in seçili olması gerekiyor.

Hocam akşam eve gidince bir deneyeyim bu kısmı
İlginiz için teşekkürler...