Gönderen Konu: Pic Programlayıcılarını Karşılaştıralım  (Okunma sayısı 14584 defa)

FxDev

• Ziyaretçi
Pic Programlayıcılarını Karşılaştıralım
« : 01 Mart 2011, 14:56:48 »
Son günlerde forumda yine "hangi PIC programlayıcı" soruları sorulmaya başlamıştı.
Ben de elimdeki PIC programlayıcıları deneyerek burada bazı açıklamalar da yaparak en azından bu işe yeni başlayacaklara yol göstermek istedim.
Eksik gördüğünüz, eklemek istediğiniz kısımları ya da programlayıcıları söylerseniz listeyi düzeltmeye çalışırım.

Çevrimdışı ErsinErce

• Profesyonel Üye
Ynt: Pic Programlayıcılarını Karşılaştıralım
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2011, 15:35:25 »
GTP-USB-PLUS listede olması gereken bir programlayıcı aslında, Atmel ürünlerini de programlamakta olup programlayıcı yığınınından kurtulmayı sağlıyor

Çevrimdışı ErsinErce

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2011, 08:46:19 »
elimde mevcut sürekli kullanıyorum, elinizdeki test programını gönderebilirseniz yükleyerek kaç saniye de programlanıyor size iletebilirim

ücretsiz firmware güncellemesi var ve desteklediği ürünlerde şu adreste mevcut;
http://www.winpic800.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=23&Itemid=89

Çevrimdışı KONYALI

• Kıdemli
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2011, 09:42:07 »
Fxdev hocam aslında Brenner da fiyat olarak gayet makul ben bikaç hafta önce 25TL gibi makul bi fiyata kartı topladım. Genelde şemasını veya baskı devresini bulabileceğim programlayıcıları kendim yapmayı tercih ediyorum hem daha ucuz hemde istediğim gibi değişiklik yapabiliyorum devrede :)

Çevrimdışı sinansinan09

• Emektar
« Yanıtla #4 : 02 Mart 2011, 10:11:16 »
Fxdev hocam aslında Brenner da fiyat olarak gayet makul ben bikaç hafta önce 25TL gibi makul bi fiyata kartı topladım. Genelde şemasını veya baskı devresini bulabileceğim programlayıcıları kendim yapmayı tercih ediyorum hem daha ucuz hemde istediğim gibi değişiklik yapabiliyorum devrede :)

fxdev'inde bahsettiği fiyat-performans oranı sadece fiyatı değil hocam
bu arada isteyen olursa lanet brenner'ın 2 tane programlayıcısnı verebilirm (üzerinde PIC yok)

Çevrimdışı teknikelektronikci

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #5 : 02 Mart 2011, 11:19:40 »
expkits2clone ile  microchip pickit2 yi ayiran özellik nedir ? fiyatmi sadece ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Çevrimdışı muhittin_kaplan

• Global Moderator
  • Profesyonel Üye
  • Üretirsen var olursun. Üretmezsen yok.
    • Olmaz dediğimiz iş bitmek üzere.
« Yanıtla #6 : 02 Mart 2011, 11:35:17 »
GTP ilk aldığım programlayıcı ati anakart ve amd işlemcide çalıştıramadım. hala öylemi bilmiyorum.

Çevrimdışı fatihkuzucu

• Emektar
  • Yasaklı Üye!
    • www.expkits.com
« Yanıtla #7 : 02 Mart 2011, 11:43:14 »
Pk2 yide kendiniz yapmaya kalksaydınız aynı paraya mal ederdiniz.  2 sindede 2550 kullanılıyor.

GTP için yazılımının pk2 temelli olduğu konusunda şüphelerim var.

Expkits klonu için dezavantaj yada avantaj sayılabilecek bir fark var. VDD ayarı yapma ile ugrasmaz hazır 5v ve 3.3V sunar.  Bu sekilde vdd sorunundan dolayı programlayamayacagı pic kalmıyor. Ancak mclr pinini normal kullanım için ayarlandıysa programda, o pici tekrar programlama moduna sokamıyor. Yani first use vpp seçilemiyor. Ancak delab pk2 klonu içinde vdd sorunundan bahsedildiğini bu forumda görmüştüm. VDD set etmek hedef devrenin çekebileceği akımın yüksekliği ile bir soruna dönüşebiliyor. Yeterince akım veremeyen bir devre voltajı düşürme eğilimine giriyor ve pic besleme seviyesi kritik seviye altına iniyor. Programlama yapılamayabiliyor. Bu durum orijinal tasarımdada ortaya cıkabilir diye düşünüyorum ama test edip denemiş değilim.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Çevrimdışı elek

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #8 : 02 Mart 2011, 13:15:10 »
bu iş niye bu kadar karmaşık yahu..
bir devre ya çalışıyordur yada çalışmıyordur..
performans falan da neyin nesi..
mesela bir kaç direnç ile yapılan basit programlayıcı 16 f84 ü her zaman programlıyor
diğerleri için ne lazımsa yapılır.. devrede 18f2550 dışında birkaç eleman var.
microçip programlanan bir devre yapıp milyonlarca satıyor ama programlayıcı üzerinde bitmeyen bir muhabbet var
nedir bu işin sırrı..
yoksa birileri bizimle oyun mu oynuyor...
 :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Çevrimdışı X-Fi

• Profesyonel Üye
  • TB3EC
    • Coskun ERGAN
« Yanıtla #9 : 02 Mart 2011, 14:15:25 »
expkitin ürününe lm358 ve 1 mosfet ile voltaj kontrolü ekleyebiliyorsunuz ben ekledim sorunsuz kullanıyorum. şu anda orjinalinden tek farkı first Vpp olayı çokda karşılaştığım bi durum değil.
http://www.coskunergan.com/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Çevrimdışı fatihkuzucu

• Emektar
  • Yasaklı Üye!
    • www.expkits.com
« Yanıtla #10 : 02 Mart 2011, 15:34:13 »
mesela bir kaç direnç ile yapılan basit programlayıcı 16 f84 ü her zaman programlıyor
diğerleri için ne lazımsa yapılır.. devrede 18f2550 dışında birkaç eleman var.
microçip programlanan bir devre yapıp milyonlarca satıyor ama programlayıcı üzerinde bitmeyen bir muhabbet var
nedir bu işin sırrı..

Öncelikli olarak 16f84 günleri çok geride kaldı. Seri portların artık kalmayışı gibi. Usb li bir programlayıcı ihtiyacı önemli bir gerek.  2 core lu arm mcular hayatımıza girecek kısa zaman içerisinde, türlü türlü firma için degişik programlayı ihtiyacları artacak. Yani bu programlayıcı tool ve kit konularının giderek daha cok konuda daha da fazla forumu kaplayacagı aşikar.

FxDev gtp yi eklerken tabloya, klon stunundan expkits ifadesini cıkarırsan iyi olur, sen bilirsin yinede. Yanlarına pk2 ve pk3 orijinal devre stunları da gelebilir. Sanırım forumda orijinal kullananlar var.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Çevrimdışı Maxim

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2011, 23:09:06 »
bence klonların yanındaki üretici isimlerini çıkarmayalım,
hatta diğer klonları ve orjinallerinide tabloya ekleyelim.
mesela gittigidiyorda satılan bir ürün var, bir kaç yerde satılan klonlar daha var , delab ın klon ürünü var .

ayrıca tabloya " ayarlı voltaj kontrolü " ve çok önemli olan " use vpp first program entry " özelliğinide ekleyelim .

son olarak fxdev, çok güzel düşünmüşsün bunu, umarım herkes faydalanır ve ne aldığını bilerek alır .

not: bilmeyenler için
" use vpp first program entry " özelliği şu işe yarıyor .
işlemcinin MCLR ucunu giriş olarak tanımlayarak yazarsanız, o özelliği kullanamıyorsanız işlemciye bir daha ulaşamıyorsunuz .

edit:
konuyu sabitledim

edit2:
karışmaması için ilgili ürünlerin resimlerinide eklemek lazım.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2011, 00:13:37 Gönderen: Maxim »

Çevrimdışı elek

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #12 : 03 Mart 2011, 00:08:34 »
memox brenner ı duymadım.
almanca sitede brenner 8 ve 9 var.
brenner 8 veya 9 u yapmayı düşünüyorum.2550 yi saymassak birkaç eleman var.
memox aşağıdaki ürün mü?
http://dukkanlar.gittigidiyor.com/MEMOX_INNOVATION_SALES/PIC-PROGRAMLAYICI/
üretici ismi çıkmasın tablodan, alanlar bilsin ne olduğunu..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Çevrimdışı fatihkuzucu

• Emektar
  • Yasaklı Üye!
    • www.expkits.com
« Yanıtla #13 : 03 Mart 2011, 00:16:26 »
elek
Evet o bahsi gecen programalyıcıdır.
maxim
Gereksiz reklam tartışmalarına girmek istemediğim için kaldıralım demiştim. Yoksa bence durması daha iyi.

Çevrimdışı Maxim

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #14 : 03 Mart 2011, 00:56:20 »
elek
Evet o bahsi gecen programalyıcıdır.
maxim
Gereksiz reklam tartışmalarına girmek istemediğim için kaldıralım demiştim. Yoksa bence durması daha iyi.

evet farkındayım ama tam isim marka vermezsek bu çalışmanın bir anlamı kalmıyor
dolayısı ile böyle bir çalışmada reklam konusu arka planda kalır .
önemli olan vatandaşa faydalı olmak, bilgilendirmek .
üstelik şu programlayıcı konusu hakkatten artık baydı valla .

birde şu "vpp first" program testi için
burada verilen HEX denenebilir
http://www.picproje.org/index.php/topic,32044.0.html
http://www.picproje.org/index.php/topic,32044.15.html
ben voltaj kontrolü olmayan klon pickit2 de sonuç alamamıştım .