iett mavi kart ve aylık akbil aynı şey midir?

Başlatan zamzam23, 02 Mart 2011, 13:27:59

zamzam23

iett mavi kart ve aylık akbil aynı şey midir?

Tagli

Ben öyle biliyorum. Ama o zaman mavi kart neden var onu çözemedim. Öğrenci akbiline aylık yüklenebiliyor, zaten mavi kart öğrenciler için değil. Bir tahminime göre, aylık akbilin şahsa ait olması gerekiyor olabilir. Bu durumda aylık akbil sahibinin kimliğini göstermesi açısından mavi kart gerekli olabilir. "Demir" dedikleri düz akbile aylık yükleniyor mu onu bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Nedenler

Şöyle ki;

Öğrenci için önceden öğrenci kartı üzerine ibutton şeklinde yani metalli akbil vardı. Aylık yapılıyordu. Şuanda bunlar kalkmış durumda ve RFID teknolojisine geçilmiş temassız kartlar kullanılıyor. Aylık yapılabiliyor.

Öğrenci olmayanlar için ise şu vardı, mavi, kırmızı renklerde akbil vardı ve kimlik şeklinde mavi kart vardı. Her ikisinde de o ibutton vardı. Şuanda ikisi de kullanılabiliyor fakat iett şahsa özel akbil uygulamasına geçtiği için eski mavi kırmızı plastik saplı akbillere aylık yaptırtmıyor.

Şuan öğrenci değilseniz duraklarda ki mavi kart başvuru noktalarına gidip 1 adet fotoğraf ve (sanırım) 5 tl ile mavi kart çıkartıp aylık yapabiliyorsunuz.

zamzam23

yüksek lisans öğrencisiyim.önce öğrenci indirimli kart cıkarmayı düşündüm.sonra aylık almak daha hesaplı oldugunu farkedince dedim o zmn aylık alayım. arastırırken bu sefer de mavi kart cıktı karsıma o yuzden kafam karıstı onumu alsam onu mu dıye.
şimdi ben hem ındırımlı gıtmek ıstıyorum hem aylık bılet almak ıstıyorum. o halde öğrenci indirimli karta basvurup onu aylık doldurmalıyım. değilmi? yanlıs anlamamısım. o kartlar aylık doldurulabılıyor?

birde bu kartları,normalde 3 bilet kesilen yerler için kullanabılır mıyım?o zmn 3 kontor mu dusecek hesabımdan? internette 1 ve 2 için verılmıs 3 için verılmemıs. o hatlarda kullanılmıyormu bu kart bılgınız varmı? mesela silivri-yenibosna arası öho

Tagli

Evet, doğru. Öğrenci akbilini her yerde kullanabiliyorsun. Aylık varsa aylıktan çekiyor. Diğer hesabın ayrı. Aylık geçmeyen yerlerde normal hesaptan düşüyor. 2 biletli bazı hatlarda da aylık geçiyor. Örnek 110, 112.
Gökçe Tağlıoğlu

Nedenler

http://skart.iett.gov.tr:81/Ogrenci-Karti.aspx

Yukarıya bakınız. Hesap numarasına 10 tl yatırıp online başvuru yapıyorsunuz. Başvuru sırasında akbilinizi almak istediğiniz yeri seçiyorsunuz. 1 hafta sonra mesaj atıyorlar gelin alın diye.

Temassız kartınızı alıyorsunuz içi boş. İster para yükleyip yüklediğiniz kadar kullanırsınız ister aylık yaptırırsınız. Mavi kartlar tam olduğu için aylık 120 TL sizin alacağınız ise 60 TL olacak. 30 gün kullanım hakkınız var zaten turnikelerde son kullnm tarihi ve kalan kontr yazıyor. Size 200 kontör veriliyor zaten her türlü yetiyor.

Tramvay metrobüs otobüsler nostaljik tramvaylar tünel teleferik vapurlar trenler heryerde geçiyor. Yanlızca bakırköy kadıköy arası çalışan ido seferleri özel olduğu için aylık almıyor kartınızda para da varsa 6 tl çekiyor.

Metrobüs iki kontör çeker diğerleri (çift biletler hariç) tek çeker. Ben geçen gün 9 defa bastım mesela gün içi in bin istediğin gibi rahat.

Fakat bastığınız noktada yakın zamanlarda çift basamıyorsunuz yani arkadaşımda geçsin olmuyor o durak için 20 dk gibi bir süre beklemeniz gerekiyor.

Tagli

Ayrıca bazı otobüslerde de geçmiyor. Örnek: 16D ve Sabiha Gökçen'e giden E ile başlayan otobüsler. Ama öyle ya da böyle, her gün toplu taşıma kullanan öğrenci için aylık akbil şart gibi.
Gökçe Tağlıoğlu