Çam reçinesi+tiner karışımı sanki şekerlendi...?

Başlatan Andromeda, 06 Nisan 2011, 23:51:29

askuzucu

Bu konuda bayağı bir kafa karışıklığı var.Ama ispirto isopropil alkol değildir.İspirto içinde yüksek oranlarda (%5 gibi) metil alkol içerebilen, saf olmayan sanayi tipi etil alkoldür (Atık alkol). İçilmesin diye içine boya ve başka maddeler de katılır.

Burak B

@askuzucu haklısın; kristalize edilemeyen şekerin artığından fermantasyon ile elde ediliyormuş. Aksini söyleyen bilgi kaynağı hatalı demekki.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

z

Alıntı yapılan: askuzucu - 17 Eylül 2011, 10:42:12
Bunalmış hocam;
Nerede çalıştığınızı bilmiyorum. Ama kurutemizleme işi yapanlardan karbon tetra klorür edinebilirsiniz...

Eczanedeki yetkiliye aynen boyle dedim. Kurutemizleyicilerden istesem olmazmi dedim. Kullanip kullanmadiklarini bilmiyorum fakat varsa da vermezler dedi. AB ulkerinde hersey standartlasmis. Isi bilenler kurallari belirlemis, yasaklar ve karsiliginda cezalari konmus.

Bir sey yasak ise  cok ama cok mantikli bir gerekceyle yasak. AB ye girmek istiyoruz da AB bizim zihniyete cok ama cok ters. AB biz Turkleri bozar.

Metil alkol ile etil alkolun yapisi tamamen farkli. Boyle olunca nasil oluyor da metil alkol, etil alkolun atigi oluyor?

Etil alkol  C2H5OH

Metil alkol  CH3OH

Isopropyl alkol C3H8O

http://tr.wikipedia.org/wiki/Alkol
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Burak B

İnternetteki her bilgiyi kaale almamak gerektiğini bir kez daha görmüş olduk. :) Kimya bilgisi iyi olan birileri bunlara bir açıklık getirir herhalde.

İsopropil Alkol Nedir?
İspirtonun hammaddesi nedir?
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

z

İspirto, içki yapımında kullanılan etil alkolun ta kendisi. Fakat devletler içki satışlarından büyük vergiler aldıkları için içkiye kıyaslandığında çok ucuz  ispirtoyu millet alıp içmesin diye etil alkolu boyayarak satıyorlar.

Buna rağmen alkolik olup içki bulamadığı için ispirto içen kişileri çok duydum.

İran gibi içki satışlarının yasak olduğu ülkelerde doktorların ufak ufak aşırdıkları etil alkolle kokteyller yapıp evde düzenledikleri yakın arkadaş toplantılarında içtiklerini duydum.

Kart temizliğinde ispirto da işe yarıyor. Fakat geriye bazı yerlerde mor lekeler kalıyor.

Çocukluğumuzda köylerde ispirto ocakları vardı. Birde lüx lambalar. Bunları tutuşturmak için ispirto kullanılırdı.
Kanayan yerler ispirto ile silinirdi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Ben el yapımı pcb lerimi iş bitiminde flux denilen sıvıyla kaplıyorum.Tavsiye ederim..

Saruman

pea

Ben de bu eritilmiş reçineyi flux olarak kullanıyorum.
Sentetik tinerle reçine çok zor eriyor.
Selülozik tinerle hemen eriyor ancak tiner kokusu çok rahatsız ediyor.
En rahatı izopropil alkol ile eritmek.
Lehim işini çok kolaylaştırıyor.Saçma sapan lehim hataları olmuyor , lehim kayıp gidiyor.

Bu reçine karışımını kaplama olarak kullanmayı önermiyorum.Bunun yerine 'cam boyası' kullanabilirsiniz.Cam boyası ile 'solder mask' de yapılabiliyor.

Andromeda

Alıntı yapılan: pea - 17 Eylül 2011, 22:23:16
Ben de bu eritilmiş reçineyi flux olarak kullanıyorum.
Sentetik tinerle reçine çok zor eriyor.
Selülozik tinerle hemen eriyor ancak tiner kokusu çok rahatsız ediyor.
En rahatı izopropil alkol ile eritmek.
Lehim işini çok kolaylaştırıyor.Saçma sapan lehim hataları olmuyor , lehim kayıp gidiyor.

Bu reçine karışımını kaplama olarak kullanmayı önermiyorum.Bunun yerine 'cam boyası' kullanabilirsiniz.Cam boyası ile 'solder mask' de yapılabiliyor.
Neden önermiyorsunuz ve bu cam boyasının içeriği nedir, nerede bulabiliriz?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

pea

Birkaç günde kurumuyor , dokununca eller yapış yapış oluyor.
Uzun bir süre kokuyor.
Kolay yanma riski de var.
Ama uygulaması çok kolay tabi.Neredeyse bedava da sayılır.

Cam boyası fırınlanabilir şekilde olursa 40 dakikada kuruyor , çok güzel bir görüntüsü oluyor.Kırtasiyelerde bulabilirsiniz.
http://retromaster.wordpress.com/pcb-making/ mesela buradaki maske cam boyası ile yapılmış.Pebeo Vitrea boyasını öneriyorlar genelde ama herhangi bir fırınlanabilir cam boyası da olur.

Ya da elektronikçilerde spreyler var , onlar da kullanılabilir.Ama pek bilgim yok bu konuda

askuzucu

Etil alkol fermantasyonunda hücre duvarında bulunan pektin maddesinin etil alkol ile ısı etkisi ile reaksiyona girmesiyle düşük miktarlarda metil alkol oluşur. Metil alkol ayrımsal damıtma ile ilk aşamada etil alkolden ayrılır.Eğer etil alkol için özel damıtma proğramı uygulanmaz ise içinde bol miktarda metil alkol, etil asetat, fuzel yağları, asetaldehit ve bir sürü esterler bulunur. Bu sıvıya kısaca ispirto denir.

sezgin05

trademy

sezgin05  bu adamlar kendilerini neden o devasa çukura atıyorlar bayadır merak ederim...

fryrmnd

@pea
Hocam bu cam boyası gerçekten koruma sağlıyormu yoksa sadece yeşil veya istediğiniz rengi vermek için mi. Çünkü verdiğiniz linkte kaplamayı yapakan  kişi sanırım yöntem için http://www.diyaudio.com/forums/parts/58229-diy-solder-mask.html sayfasını referans  vermiş. Orda da 2. mesaj da 2 seçenek vermiş ve ilkinde sadece pcb ye yeşil renk vermekten, 2. sinde ise gerçek bir solder masktan bahsetmiş. şöyle bir göz attığımda bunu anladım. Tamamını okumadım. Durum gerçekten bir boyama hadisesi mi acaba? Teşekkürler.

pea

1. seçenek , toner transferi ile solder mask yapımı daha keşfedilmediği için sadece boyama/yüzeyi kaplama olarak önerilmiş.
Ben daha denemedim ama insanlar cam boyasıyla gerçek solder mask'e yakın sonuçlar almış