2020 icin kahinlik yapalim. (Sene 2011)

Başlatan bunalmis, 15 Nisan 2011, 04:32:40

z

Haydi gelin kahinlik yapalim.

2011 yilindayiz. Omrumuz yeter de gorursek, 2020 yilinda ne tip malzemelerle calisacagiz?

Mesela;

Kullanacagimiz denetleyiciler kac bit olabilecek? Hizlari ne civarda olacak?
Denetleyicilere alternatif bambaska bir teknoloji cikacak mi?
Smd direnc kondansator ve cip boyutlari ne olacak?
Opamplarda ne gelismeler yasanacak?
Vs vsz

9 yil cok da uzun bir sure değil. Cok ciddi gelismeler beklemiyorum fakat programlanabilir onca digitale karsilik analog dunya cok terkedildi.

Benim ongorulerim fazla ucuk değil.

Icinde 10 kadar opamp, 50 kadar R ve C barindiran, her bir R ve C degeri bagimsiz sekilde secilebilen, bunlarin opamplarla baglantisi istendigi gibi programlanarak degistirilebilen analog islemci cipleri cikacak.

Bunlari programlayarak analog devre tasarimimizi dogrudan cip icine gomebilecegiz.
Dekuplaj kapasitorleri cip icine gomulu olarak gelmeye baslayacak.
Kartlara baktigimizda cok az R,C gorecegiz.
Devreler calisma esnasinda bile nA mertebesinde akim cekmeye baslayacak 64 bit ve 500Mhz ciplerle calisacagiz. Ciplerin besleme voltaji 1.5voltun altina inecek.
Nanoteknolojik calismalar  yeni bir transistorun haliyle de yeni nesil lojik ciplerin gelismesine neden olacak.

X-Fi

işlemcilerde 64 bite kadar yürürüz geçeriz belkide heralde microchipde bu gidişle o zamana batar :)

ayrıca kart montaj olayı tamamen bitebilir universal soketler geliştirirler işlemciler kartlarıyla beraber satın alırız.

o tarihlerde masaüstü bilgisayar diye bişey kalmaz teknoloji küçülür el kadar bilgisayarlarla çalışırız.

Değişik şeyler beklemek lazım hocam bu gün ile 10 yıl öncesini karşılaştırırsak ne kadar sıradışı düşünsek azdır.

belki matrix bile canlanır :)
http://www.coskunergan.com/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muuzoo

@bunalmis hocam henüz tam olarak istekleri karşılamasa da fpaa (Field-programmable analog array) denen yapılar mevcut. O zamana kadar daha da geliştirilirler.

Bilgisayar dünyası ise şu an bir değişimin eşiğinde. Bundan 5 yıl önce gözlemlediğim/yaptığım tahminin doğru çıktığını görüyorum. Benim öngörüm, her şeyi yapabilen bilgisayarlar yerine amaca yönelik kullanımı kolay pratik cihazların piyasaya gireceği yönünde idi. Bu cihazlar sadece terminal görevi yapacak. İşletim sistemi ihtiyacı ortadan kalkacak ve her şey internet üzerinden dönecek. Google2ın chrome os atağı bunun bir parçası. Kısaca masaüstü bilgisayarlar tamamen bitmeyecek belki ama daha çok şey bu terminaller (tabletler,akıllı telefonlar v.b) üzerinden dönecek.

Mikrodenetleyiclerin işlem güçleri artacak, bence çok çekirdekli mikroişlemcilerle çalışıyor olabiliriz. Hatta fpga-cpu karşımı, bir kısmı programlanabilen bir kısmı da bildiğimiz mcu olarak çalışan entegreler de olabilir.

Memristör denen yeni devre elemanı yaygınlaşarak belki de yeni hafıza türleri ortaya çıkaracak. Ya da daha enteresan uygulamalar.

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Burak B

15 Nisan 2011, 06:12:25 #4 Son düzenlenme: 15 Nisan 2011, 06:15:07 ByteMaster
Öncelikle gaybı sadece Allah (c.c.) bilir.
Ömür yeterde görürsek eğer;  beklentilerim şu alanlarda;
1- Transistör teknolojisinde köklü değişiklik. ( Kendini soğutabilen transistörler sayesinde ısı problemlerinin önüne geçilmesi, süper iletkenler, v.s.)
2- Nano teknolojinin kullanımında büyük derecede hareketlilik. (MEMS, Biyoteknoloji, malzeme çeşitliliği ve dayanımı, v.s.)
3- Ev ve iş kullanımı için enerji alanında yeni ürünler. (Portatif nükleer santraller gibi...Demiradam, terminatördeki nükleer bataryalar gibi mesela.)(Bu konuyu meraklıları araştırsın ;))
4- Quantum teknolojisi ürünlerinin gün yüzüne çıkması.
5- Bilgisayar teknolojisinde eksen kayması ve PC'lerde x86 ve x64 sistemlere olan bağımlılığın ortadan kalkması.(ARM PC'ler. Bu zaten bilinen birşey. Win8 ortalıkta gezmeye başladı bile. 2.5Ghz ARM Çok çekirdekli işlemciler var. Bknz; Cortex A15 )
6- Robotik teknolojilerde ciddi gelişmeler.
7- Sibernetik ürünlerin ticari olarak gün yüzüne çıkmaya başlaması.
8- Yapay zeka uygulamalarının hissedilir şekilde hayatımıza girmesi.
...

@muuzoo
Geçtiğimiz aylarda xilinx tarafından piyasaya FPGA+Cortex A9 tümleşik chipler duyurulmuştu.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

muuzoo

15 Nisan 2011, 07:50:43 #5 Son düzenlenme: 15 Nisan 2011, 08:09:47 muuzoo
Alıntı yapılan: ByteMaster - 15 Nisan 2011, 06:12:25
@muuzoo
Geçtiğimiz aylarda xilinx tarafından piyasaya FPGA+Cortex A9 tümleşik chipler duyurulmuştu.


Desene geride kaldık bile :)

FxDev elektrik ile alakalı şeyler yazınca aklıma geldi. Geleceğin yönelimi ana şebekeden bağımsız hücresel enerji sistemleri olacak. Küçük kasabalar, köyler v.b. yerler alternatif enerji kaynaklarını kullanacaklar kah ana şebekeden kah kendi içinde ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Eğer fazla üretim yapabilirlerse de ana şebekeye aktaracaklar. Merkezi yönetim yerine kısmen bağımsız birimler olacak.

Bilgi işlem ve erişim davranışlarında da aslında bir geriye dönüş var. Eskiden ana bilgisayarlar vardı. Terminaller vasıtası ile ulaşılırdı. Sonra kişisel bilgisayarlar geldi. Şimdiyse tekrar "bulut bilgi işlem" modası  var. Yine merkezi sunucular ve uzaktan erişim.

Verimli enerji kullanımı devam edecek. Bu yüzden kullandığımız yongaların güç tüketimleri daha da düşecek ve muhtemelen silikon yerine başka bir malzeme kullanmaya başlayacağız. Nanometrik küçülmenin sınırlarına yaklaşıyoruz. Belki de quantum bilgisayarlarının ilk örnekleri ile tanışacağız.

Ayrıca elektrikli araçlar da iyice yaygınlaşmaya başlayacak. Aslına bakarsanız araba tamirciliği evrim geçirecek. Muhtemelen işyeri açmak için emo'dan belge falan almak gerekecek. Elektrikli arabalar yaygınlaştıkça benzin istasyonları gibi elektrik istasyonları kurulacak. Bu istasyonlar da enerji ihtiyaçlarının bir kısmını alternatif enerjilerden karşılayarak rekabet güçlerini arttırıp daha ucuza "depo dolduracaklar". Aslında burda başka bir hayalim var. Ya pil gibi davranabilen süper kapasitörler olacak, ya pilleri hızlı şarj etmenin yolu bulunacak ya da tüm üreticiler ortak bir pil yapısında anlaşacaklar ve bu "enerji istasyonlarında" hazır dolu piller olacak. Biz boş olanı bırakıp dolusu ile değiştireceğiz. Aynı geçmişte tüp gaz da olduğu gibi.

Hatta forumlarda elektrikli araç modlama hakkında yazılar dolanmaya başlayabilir. Motor devrini nasıl arttırırım? Motora ek soğutma için ne yapmalı. Aracın "beyni" için yazılım var mı? Servis menüsüne nasıl girilir? Ya da şu entegrenin muadili ne, yerine ne takılır? Daha da uzar.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

serdarünal

DEĞİŞİK BİŞEY SÖYLEYİM :)
UÇAN ARABALAR  PAHALI BENZİN YOK  :o AKÜ İLE ÇALIŞAN ARABALAR FALAN .NE GÜZEL OLUR :)
imzam yok..

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: bunalmis - 15 Nisan 2011, 04:52:05
Icinde 10 kadar opamp, 50 kadar R ve C barindiran, her bir R ve C degeri bagimsiz sekilde secilebilen, bunlarin opamplarla baglantisi istendigi gibi programlanarak degistirilebilen analog islemci cipleri cikacak.

Biraz psocları inceleyin.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

z

Icinde R ve C var oylemi? Hemde degeri atanabilen...

memo333

Custom IC olayı ayağa düşecek. Artık insanlar çok daha kolay bir şekilde -prototip amaçlı- kendi analog/dijital entegrelerini üretebilecek.

Mucit23

Elektrikli arabalar kesinlikle garajlara girmeye başlıyacak.

ferit06

Forumlarda öğrenciler hala 16f84 projeleri hakkında soru sormaya devam edecekler

Mucit23

Bana kalırsa artık 16F84 gibi eski işlemciler piyasadan kalkar. Aslında şimdi bile kalkması lazım ama daha üniversitede bazı öğretmenler hala 16F84 üzerine kurulu projeler istiyorlar öğrencilerinden. Bunu bizzat görüyorum. İlla 16F84 olacakmış. Ne varsa bu işlemcide ::)

Andromeda

devre elemanı basabilen yazıcılar üzerinde çalışmalar vardı.belki bunlar
yaygınlaşır...
şemayı çiz, devreyi yazıcıdan çıkar, pili tak çalıştır..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: bunalmis - 15 Nisan 2011, 13:17:22
Icinde R ve C var oylemi? Hemde degeri atanabilen...


R ve C lerle ne yapacaksınız bir takım analog devreler. Bir psocu inceleyin sonra yetersizlikleri varsa bakarsınız başka bir şeye.


2020ler analog devreleri daha çok barındıran çipler sayesinde, devrelerde analog bölümlerin yokoluşuna yolaçacak.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...