LP17xx osilatör

Başlatan Erol YILMAZ, 15 Nisan 2011, 12:34:05

Veli B.

Alıntı yapılan: Klein - 16 Nisan 2011, 13:30:46
...
SMD çiplerle çalışırken  kristalle ilgili benim takıldığım en büyük sorun, kristalin çok büyük olması.  işlemcinin iki katı yer kaplıyor. Bu yüzden
PRQC16.00SR5010X00 kodlu 3mmx1.5mm büyüklüğünde kapasitesi entegre rezonatör buldum. Numuneler gelince deneyceğim.  PCB de oldukça büyük  alan kazancı sağladı.
http://parts.digikey.com/1/parts/1628749-resonator-cer-16-00mhz-smd-prqc16-00sr5010x000.html

Seramik rezonatörler ile daha önce hiç çalışmadım. Hazır kristal ile ilgili başlık açılmışken , rezonatörle çalışırken dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?  bir bilen cevap verirse sevinirim.

Bu konuda bir gelişme oldu mu? Benzer bir sıkıntı benim de başımda var şimdi. Vaktiniz elverirse izlenim ve tavsiyelerinizi almak isterim.

aslan_korhan

PIC'lerde "ext_osc" gibi bir seçenek var. Bu şekilde rahatlıkla çalışıyor hem AC hem DC yani kapasiteye de gerek yok beslemeler ayni olduktan sonra.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Klein

Alıntı yapılan: katana - 02 Haziran 2011, 22:51:57
Alıntı yapılan: Klein - 16 Nisan 2011, 13:30:46
...
SMD çiplerle çalışırken  kristalle ilgili benim takıldığım en büyük sorun, kristalin çok büyük olması.  işlemcinin iki katı yer kaplıyor. Bu yüzden
PRQC16.00SR5010X00 kodlu 3mmx1.5mm büyüklüğünde kapasitesi entegre rezonatör buldum. Numuneler gelince deneyceğim.  PCB de oldukça büyük  alan kazancı sağladı.
http://parts.digikey.com/1/parts/1628749-resonator-cer-16-00mhz-smd-prqc16-00sr5010x000.html

Seramik rezonatörler ile daha önce hiç çalışmadım. Hazır kristal ile ilgili başlık açılmışken , rezonatörle çalışırken dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?  bir bilen cevap verirse sevinirim.

Bu konuda bir gelişme oldu mu? Benzer bir sıkıntı benim de başımda var şimdi. Vaktiniz elverirse izlenim ve tavsiyelerinizi almak isterim.

Rezonatörüm geldi.  Tek sorun datasheet'e göre footprint çizmiş olduğum için  elde lehimlemek oldukça zor oldu. Malzeme oldukça küçük , bir de makinede motajlanacakmış gibi çizince baya zorlandım. Ama kapasitenin içinde olması ve boyutlarının küçüklüğü sayesinde PCB'de inanılmaz büyüklükte yer açıldı.  Elimde çok iyi bir frekansmetre olmadığı için frekans sapması, sıcaklık kayması gibi ölçümleri yapmadım.  Bu konuda datasheete güvenmekle yetiniyorum. Zaten zaman hassas bir işim olmadığı için sorun da değil. 
Bunlar dışnda sorun olarak yazabileceğim hiçbir şey yok. Bence gayet iyi.

Veli B.