Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Pic de program çalıştırma

Başlatan qeek, 11 Mayıs 2011, 21:17:29

qeek

merhaba arkadaşlar benim bi sorum olacaktı windows için yazılmış bir programı pic ile çalışır duruma getirebilirmiyiz yani örnek olarak winampı veya başka bir programı kendi yaptığımız bir pic devresinde çalıştırabilirmiyiz bide bu pic ve armler için windowslar var onların mantığı nedir bunlar içinde dediğimi yapabilirmiyim  :o
hazır başlamışken bide işletim sistemlerinde exe dosyaları nasıl çalışıyor yani windows exe yi nasıl çalıştırıyor
2)özür dileyerek birde bu windowsta yazılan programları linuxe taşımak için emilatörler kullanılıyor bunların mantığı nerdir ?
3)pic için böyle bir emilatör yazabilirmiyiz ? ohh bitti  ;D

qeek

arkadaşlar bu konu hakkında kimsenin bilgisi yok mu

Tagli

Öncelikle, şunu söyleyebilirim ki konu hakkında hemen herkesin bilgisi var. Neden cevap alamadığına gelince, soruların fazla acemice. Elbette biz burada en acemi üyelere de yardımcı oluyoruz ama bu kişinin de forumda soru sormadan önce merak ettiği konuları bir miktar araştırıp gelmesini bekleriz. Örneğin ehliyet kursuna gitmeden önce, arabanın 4 tekerlekli bir taşıt olduğunu bilmen gerekir, bunun gibi...

Yine de kısa cevaplar vereyim:

Alıntı Yapwindows için yazılmış bir programı pic ile çalışır duruma getirebilirmiyiz yani örnek olarak winampı veya başka bir programı kendi yaptığımız bir pic devresinde çalıştırabilirmiyiz
Hayır, bunu yapamazsın. Kaynak kodun olsa bile iki sistem çapraz derleme yapamayacağın kadar farklıdır.

Alıntı Yapbide bu pic ve armler için windowslar var onların mantığı nedir bunlar içinde dediğimi yapabilirmiyim
Biz onlara "İşletim Sistemi" diyoruz. ARM işlemcileri (belki hepsi değil, tam bilmiyorum) Windows ve Linux çalıştırabiliyorlar. Uygun işlemci için çapraz derleyiciyi bulursan kodu bu işlemciye uyarlaman mümkün. Kolay bir iş değildir ama. Bu soruları sorduğuna göre, şu anda bu iş seni aşar bence. Öte yandan, bir iş yapmak için o işi yapan bir Windows programını aktarmaya çalışmaya gerek yok. O işlemci için kendi programını sıfırdan da yazabilirsin.

Alıntı Yapişletim sistemlerinde exe dosyaları nasıl çalışıyor yani windows exe yi nasıl çalıştırıyor
Bu soruya tatmin edici bir cevap vermek benim bilgimi aşıyor. Özetle şöyle: İşletim sistemi exe dosyası içindeki komutları RAM'e yüklüyor, ve o işi yapması için bir işlem (process) oluşturuyor. Bu process CPU ve kullandığı diğer kaynaklar için sıraya giriyor. Arada bir de DLL kullanımı var gerekiyorsa sanırım ama o kısmı ben de pek bilmiyorum, yani DLL'lerin programa nasıl dahil edildiğini. Karışık bir iş yani. Kernel ile uğraşmıyorsan bunun ayrıntılarını bilmen çok da gerekmiyor.

Alıntı Yapwindowsta yazılan programları linuxe taşımak için emilatörler kullanılıyor bunların mantığı nerdir ?
Bunun arkada nasıl çalıştığını ben de bilmiyorum. Ama "Sanal Makine" kavramını bir araştır, onunla ilgisi var. İşlemci mimarisi aynı olduğundan kodda bir değişiklik olmuyor. Herhalde emülatör bu kodu Linux'un anlayabileceği bir işleme (process) dönüştürüyor ama iş muhtemelen daha karmaşıktır. Dediğim gibi, sadece tahmin yürütüyorum.

Alıntı Yappic için böyle bir emilatör yazabilirmiyiz ?
Hayır. Yukarıda da anlattığım gibi, yapıları çok farklı. PIC'in içine Windows kuramıyorsun ki emülatör yazasın. Ama tersi oluyor. Bilgisayarda PIC simülatörleri var.

Alıntı Yapohh bitti   ;D
Bitmek mi? Hayır, daha yeni başlıyorsun :)

Gökçe Tağlıoğlu

qeek

yazdığın cevaplar için çok teşekkür ederim evet haklısın hocam yani acemiyce yazdım biliyorum hem araştırmada yaptım ama hiç kaynak bulamadım (türkçe) yazdıkların sayesinde artık nereden başlıycağımı biliyorum tekrar çok teşekkür ederim evet sanırım son konudada haklısın daha yeni başlıyor :D