Oyun Bilgisayarı önerisi?

Başlatan t2, 14 Mayıs 2011, 23:59:25

t2

cody

Senelerce PCde oynadıktan sonra PS3 almıştım, hakkaten çok rahat geldi. Takıyosun, oynuyosun. Hiçbi derdi yok.
Bence konsol.
Pic güzel bi cihaz.

sahteker

Alıntı Yap
...
Aşağıya kendi sistemimi özelliklerini düşük bütçye göre yeniden yorumladım.

CPU: AMD Phenom II x6 1055T 2.8Ghz 9MB
Anakart: Gigabayte AMD GA-8902GPA-UD3H AMD890GX DDR3 1866M
RAM: Corsair 6Gb 3x2Gb DDR3 2000Mhz CL9 XMS3 S (Ben CORSAIR 8GB (2*4GB) XMS3 DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram Tercih ettim)
HDD: Seagate 500Gb 7200RPM 16MB SATA2 NCQ PC
VGA: GTX470 (Ben Palit GTX580 1536MB GDDR5 384Bit Dual DVI HDMI Tercih ettim)
PSU: Xilence XP700 700W 135mm Fan PSU Gaming Serisi 80+ R3 (Ben Xigmatek NRP-MC851 850W Active PFC 140MM Fan Tercih ettim)
Kasa: Gigabyte iSOLO 3134 psu olmayanı (Ben COOLER MASTER HAF X 942 BLACK EDITION FULL TOWER PENCERELİ SİYAH KASA tercih ettim)

çok güzel bi sistem tavsiyesi hocam elinize sağlık
dün çok işim vardı valla nerdeyse apaynsı tavsiye etmeyi düşünüyordum işlerim olunca ertelemek zorunda kalmıştım... :)
bi ka ana parçanın daha üst modelleri de var ama bu da çok müthiş
amd --- işlemci --- 1100 T
amd --- anakart --- 890 fxa

bu arada amd nin buldozer serisinin çıkması çok yakın
çok övenler var, çok üst düzey işlemciler olacak lakin
ben genel kullanımdan sonra tavsiye edilmesi gibi bir durumu beklemeyi yeğliyorum
çıksın bi sürülsün piyasaya kullannlar, imkanları olup alanlar bi yorumlarını eklesin ondan sonra onuda düşünelim :)

özellikle zöyledim bunu çünkü bazı sitelerde çok da güzel yorumlar yapılmıyor buldozerin hakkında :(

son olarak acizane şunuda eklemek isterim:
eğer böyle muhteşem bi sistem toplamak nasip olursa bana:
her zaman için asla vazgeçmediğim vazgeçmedeğim seaget i yani hdd yi bir kenara bırakırım :D
40 yada 60 gb olsa bile bi SSD alırdım corsair yada ocz olabilir.. intelinkileri pek övmüyolar..
tabi tercih meselsi yine
ama ikinci diskim depolama alanlarım gene seagete olur yani seagete nin kaybedecği bişey yok benden yana :D

hayırlı günler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

Tagli

Çok da geniş olmayan bütçemi de göz önünde aldığımda aklımda şöyle birşeyler var:

Ekran Kartı: Asus HD6850 256 bit DX11 destekli 1GB RAM (Vatan'daki fiyatı: 416 TL)
İşlemci: AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3.2 GHz (Vatan'daki fiyatı: 294 TL)
Anakart: Asus M4A87TD (Vatan'daki fiyatı: 209 TL)
Sabit Disk: Boyutu değil daha çok markası önemli bence. Seagate iyi diye duymuştum. 

Bu sistem iş görür mü? Tavsiyeleriniz var mı? Bir de, kaç watt'lık bir PSU'ya ihtiyaç duyarım?

Şimdiki bilgisayarımda kullanıp da bir sorunla karşılaşmadığım için marka olarak Asus'u tercih ettim.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Konuyla alakasız ama bir aralar AMD işlemcilerin çok ısındığını duymuştum. Acaba doğrumudur.

Tagli

Uzuuuuuunnn yıllar önceydi o.  ;) Fanı bozuksa her işlemci ısınır. Benim Pentium D boştayken 60 derecede. Çalışırken 85'i gördüm. Fanı tam oturmuyor yerine galiba.
Gökçe Tağlıoğlu

iyildirim

Bende geçen sene bir bilgisayar toplamıştım.

Anakart Gigabyte MA790FX
İşlemci AMD Phenom II x4 965 Black Edition 3.4 GHz
Ram Viper DDR3 1600Mhz, 2x2GB kit
Ekran Kartı: Saffire ATI Radeon HD5770 1GB DX11
Power Supply : 750 watt, iyi birşeydi markasını hatırlamıyorum.

Daha önce oynayamadığım oyunları, 1680x1050, 8x antialiasing gibi oynayabilidim. Ne takılma, ne duraklama vs. Ne de overclock ihtiyacı..
Ama pek oyun oynama fırsatım olmadığından boş boş duruyor desem yeridir.

MPLAB simulasyonlarındaki hızını dual core 2.8Ghz notebook ile karşılaştırdığımda fark korkunç.

Günümüzde notebook larda çok güçlü hale geldi. Masaüstü bir oyun makinası yerine bir işiniz de de kullanabileceğiniz bir notebook almak da düşünülebilir.
Ben kendi adıma yanlış karar verdiğimi düşünüyorum.

Tagli

Taşınabilir bilgisayar iyi güzel de, doğal olarak fiyat uçuyor. Zaten klavyeleri oyun oynamak için pek uygun olmuyor. Ekran da küçük...
Gökçe Tağlıoğlu

mozkan87

Şu an hernekadar laptop kullansamda benim düşüncem ve ileride yapmak istediğim 13 inch, hafif ve pili uzun giden bir laptop ve özellikleri sağlam bir masaüstü. Şu an kullandığım laptop 15 inch olduğu için taşıması çok zor geliyor.
Şu an piyasada olan oynlar için i5 ve i7 'lerin orta serileri fazlasıyla yeterli. İşlemci tercihini yaparken CPU  hızınını yanında L1 ve L2 belleklerinide kontrol edip ona göre bir seçim yapmanızı öneririm. Ayrıca harddisk için westerndigital caviar black serisi bir disk seagate göre hem daha sessiz ve daha iyi performans getirecektir. Çünki şu an var olan sistemlerde genelde en düşük derecelendirmeyi diskler almakta. Eğer imkan var ise ssd bile alınabilir. Kasa için ise 12 inch fanlı bir kasa sessizlik açısından daha iyi olacaktır. Güç kaynağı seçilen işlemci ve ekran kartının güç harcamasına bakılarak ve bu değerin %50 fazlası seçilirse stabilite açısından iyi olacaktır. Eğer overclock falan yapılacak olursa sorunsuz çalışabilir.

edit:chaviar->caviar

sahteker

Alıntı yapılan: mozkan87 - 16 Mayıs 2011, 18:55:41
...Ayrıca harddisk için westerndigital chaviar black serisi bir disk seagate göre hem daha sessiz ve daha iyi performans getirecektir....

bu disklerden kullandınızmı hocam hiç uzun süredir merak ediyordum
elimden geldiğncede araştırdım ama kullananların tavsiyelerine daha fazla kulak veririm
gerçekten ses farkediyor mu mesela dinamik değil mi bu diskler?
ayrıca okuma yazma hızları ne kadar fark ediyor?
32-64 Mb cache i ve 7200 rpm i olan disklere göre hızlar belirgin drecede artıyor mu fark ettiniz mi hiç?
black - blue serileri arasnda belirgin farklar var mı
merak ediyordum bunları çoktandır...
teşekkürler...

mozkan87

Blue serisi diskler daha çok günlük amaçlı dizayn edilmiş, black serisi ise performans için dizayn edilmiş. Cache'in 32 değil 64 olması ne kadar fark eder karşılaştırmalı test yapmak lazım. Ama cache bir dosyaya ikinci kez ulaşma hızını doğrudan etkiliyor. Çünki cache'de TOC(table of contents) bilgisi tutulduğu için diskin doğrudan dosyanın adresine gitme hızı artıyor. Ancak bundan 64 cache'li olan disk 32 olana oranla 2 kat hızlı çalışır denilemez ama performansı illaki daha iyi olacaktır.

http://www.wdc.com/en/products/internal/desktop/ bu sayfadan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

mozkan87

Geçen yaz laptoptaki standart 8MB önbellekli 5400rpm olan diski linkteki disk ile değiştirdim. Laptobun açılıp kendine gelmesi 3 dakikayı geçiyorken şimdi 9 aydır formatlamama rağmen 2 dakikanın biraz altında bir sürede kendine geliyor. Windowsu ilk kurduğum zaman 1 ,le 1,5 dakika arasında windows kullanıma hazır hale geliyordu.

http://www.hepsiburada.com/Liste/western-digital-320gb-7200rpm-16mb-sata2-disk-wd3200bekt/ProductDetails.aspx?productId=bd850679&categoryId=100221

sahteker

64 cache i olanlar dediğiniz gibi illaki daha hızlı olacaktır hocam...
bu yaz inşlh nasip olursa bi toplama almayı çok istiyorum
ama özellikle caviar black 10.000 rpm olanlardan bi tanesi yönetim diski olacak galiba ssd e mali durumumuz elvermezse :)
cache i düşük olsada 7200 lere göre çok belirgin fark olduğu yazılıyor sitelerde sizinde dedğiniz gibi
inşlh alınca görecez artık :)
teşekkürler yorumlar için...
hayırlı günler...

Sepiroth

Alıntı yapılan: sahteker - 16 Mayıs 2011, 20:09:59
Alıntı yapılan: mozkan87 - 16 Mayıs 2011, 18:55:41
...Ayrıca harddisk için westerndigital chaviar black serisi bir disk seagate göre hem daha sessiz ve daha iyi performans getirecektir....

bu disklerden kullandınızmı hocam hiç uzun süredir merak ediyordum
elimden geldiğncede araştırdım ama kullananların tavsiyelerine daha fazla kulak veririm
gerçekten ses farkediyor mu mesela dinamik değil mi bu diskler?
ayrıca okuma yazma hızları ne kadar fark ediyor?
32-64 Mb cache i ve 7200 rpm i olan disklere göre hızlar belirgin drecede artıyor mu fark ettiniz mi hiç?
black - blue serileri arasnda belirgin farklar var mı
merak ediyordum bunları çoktandır...
teşekkürler...

black caviar serisinin en önemli özelliği hdd içinde çift işlemci olmasıdır, bu da performans açısından belirgin bir fark yaratıyor. ama bu hdd'nin asıl gücünü görmek isterseniz iki tane aynı boyutta  black caviar alıp bunları raidleyin. benim evdeki pc'de sistem için ayırdıgım hdd bu şekilde, tabiri caizse uçuruyor makinayı :)) raid hdd oynatıyor be abi:))
ama sırf depolama vs yapcaksanız green caviar öneririm, 64mb cache 7200rpm ve ısınma/gürültü seviyeleri çok çok düşük, keza enerji tüketimi de cabası.. adı üstünde 'green' :))
Either you feel it, or not...