kulandığım tantal 100nf kapasitör kutuplu mudur?

Başlatan zamzam23, 19 Temmuz 2011, 08:18:55

zamzam23

kulandıgım 100nf kapasitör üzerinde bir bacakta - gibi bir işaret var. acaba basım hatası mı yoksa kutuplu mu oluyor bu kondansatörler?ilk defa bunlardan kullanıyorum.

berke_42

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

zamzam23

bendeki kondansatör biraz farklı. üzerinde 104 yazıyor ve 4 un hemen sağ alt köşesinde - ye benzer bişi var.senin dediğine göre o bacak + olan. dogru mudur? 100nf kondansatör kutuplu kutupsuz farkedermi bağlanma şekli? o aklımı karıstırdı yoksa normal mercimek 100nf kutupsuz istediğin gibi baglıyorsun.

optimum

genelde pikofarad değerindeki kondansatörler kutupsuz oluyor diye biliyorum.muhtemelen kutupludur.

z

İki 100n dan birisini doğru, diğerini ters bağla. voltajı ver bak. Bizde öğrenmiş olalım.

(Muhtemelen birisi patlayacaktır)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berke_42

kutupludur üzerine gerilim uygulayı deneyebilirsin.Ters baglı olan kısadevre olarak arıza gösterebilir

mozkan87

@zamza23
Hocam sizin kondansatörün bacak uzunlıkları eşit gibi duruyor resimde, muhtemelen kutupsuzdur.

berke_42

Alıntı yapılan: mozkan87 - 19 Temmuz 2011, 10:57:54
@zamza23
Hocam sizin kondansatörün bacak uzunlıkları eşit gibi duruyor resimde, muhtemelen kutupsuzdur.

led diyotla karıştırdın galiba  :D
*** tantal kondansatörlerde çizgi ile işaretlenmiş taraf pozitif bacagı gösterir!!!

berke_42

Alıntı yapılan: berke_42 - 19 Temmuz 2011, 11:48:00
@zamza23

***  emin olmadan yorum yapıp yanılgıya yol açmaya gerek yok;tantal kondansatörlerde çizgi ile işaretlenmiş taraf pozitif bacagı gösterir!!!

mozkan87

Alıntı yapılan: berke_42 - 19 Temmuz 2011, 11:48:00
@zamza23

led diyotla karıştırdın galiba  :D
*** tantal kondansatörlerde çizgi ile işaretlenmiş taraf pozitif bacagı gösterir!!!

Hocam dikkatinizi çekerim muhtemelen dedim.

Okan AKÇA

pcb_desing

elindeki kondansatör 100nf kutupsuz  piyasada multilayer diye geçiyor

berke_42

Okan AKÇA

alt tarafı kapasitör konu uzadıkca uzadı  ;D

zamzam23

verdim gerilimi iki yönde de.patlama yok. e madem kutupsuz, o üzerindeki işaret de neyin nesi?