0-2mhz voltaj kuvvetlendirici

Başlatan Maxim, 21 Temmuz 2011, 14:45:22

Maxim

sinyal jeneratörü var 0-2 mhz ayarlı
çıkışı üçgen,sinüs ve kare dalga seçebiliyorsunuz
fakat -5 +5 sinyal üretiyor

ben bundan -10 +10 çıkış almak istiyorum, yada +15 - 15

kısacası çıkışı 3 ile çarpmak için opamp devresi yapmaktır derdim

nasıl yaparım bunu kolay işmidir ?

umberto

Basit bir opamp çarpıcı devre ile yapabilrisin bence. Ama bunun için opampı simetrik beslemen lazım. +15 -15V için opamp beslemesi daha yüksek bir simetrik besleme olmalı.

Maxim

bende ilk başta öyle düşündüm ama
üçgen-sinüs-kare dalga 2mhz olunca sinyalde bozulma olurmu acaba ?
birde 2mhz destekleyecek bir opamp lazım tavsiye lazım, lm324 olmaz heralde bu iş için ?

Sdttn

Burr-brown opamp'lara bakabilirsiniz. Sitesinde geliştirme PCB'leri ücretsiz olması lazım.

https://estore.ti.com/Analog-C8.aspx

ferdem

İstediğiniz işlemin en kolay yolu opamplı inverting veya noninverting kuvvetlendirici yapmaktır. Negatif alternalsları da yükseltmek istediğinizden önce simetrik beslemeyi hazırlayıp bir kenara koyun. 3 uçlu bir trafo ve 78-79 serisi linear regülatörlerle simetirk güç kaynağı yapabilirsiniz.
LM324 yavaş kalır, opamp datasheetlerinde bakmanız gereken parametre GBWP(gain bandwidth product) veya unity gain. GBWP demek kazanç*frekans demek. 10M ise 10MHz de kazanç 1 demektir, transistörlerdeki transition frequency gibi. Genelde bu parametre optiumum şartlarda verildiğinden GBWP si istediğinizden daha yüksek olsun.

Opamplı yükseltecinizde R1, R2 dirençleri yerine pot bağlarsanız sinyal jeneratörünüzün çıkışı genlik ayarlı olur, daha güzel olur. İyi çalışmalar.

Maxim

bana bu iş için bir opamp tavsiye edermisiniz ? benim işimi görecek birşey ? dip kılıf

ben baktım baktım çıkamadım işin içinden
kiminin frekans bandı düşük, kiminin voltaj parametreleri yeterli gelmiyor,kimi rail-to-rail değil (gereklimi bilmiyorum?)
kimi jfet input ,kimi cmos out kimi fet input ... 100 bin çeşit var

ipek

hocam size bir LH0033 vereyim ilaç gibi gelir..

Maxim

hocam bu ne acayip birşey? :)
yokmudur bunun daha müslüman hali, eminim bulunmaz bu

gcakici

Maxim

gcakici

H-bridge ile uğraştıracak fakat şöyle birşey geldi aklıma, hızlı opamp aramak yerine 1-2 liralık başka bir çözüm var, maksimum +15  -15 aralığında çıkış istiyorsanız 2 tane sıradan opamp alırsınız bir tanesini +18 ve 0, diğerini de -18 ve 0 ile beslersiniz.Opampların çıkışları ile de yüksek hızlı ve birbirine seri bağlanmış transistörleri beslersiniz ve ,transistörlerin base'ini de ortak bağlar ve buraya da sinyal jeneratöründen gelen sinyali girersiniz. Böylelikle 1-2 mhz lik piyasada kolay bulunan transistörler ve hızı önemli olmayan sıradan opamplarla bu işi halletmiş olursunuz. Çizsem iyi olacak. Yaklaşık 1.5 yıldır elektronikle hiç ilgilenmiyorum ve teorinin büyük kısmını unutmuşum. Bilgilerimi tazeleyip bir çizim yapayım.Sistem yukarıda anlattığım şekliyle tam olarak çalışmayabilir fakat teorik kısma sadık kalmak şartıyla düzgünce tasarlanırsa çalışır. Daha önce pratikte denedim.Kolay gelsin.

fatihkuzucu

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

gcakici

Opamp bulunduğuna göre mesele çözülmüştür.8 mhz bandwidth diyor tepe tepe kullan.

Maxim

hımm opa134 işimi görecek gibi, tekli opamp

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.