CCS C hata ve hatalar.

Başlatan sayment, 22 Temmuz 2011, 01:12:37

sayment

CCS C'ye yeni başladım. Çok basit bi hatadan dolayı konu açtığım için kusura bakmayın anlayamadım. Hata şöyle ki:
Derleyici "Expecting a ; or ," hatasını veriyor ve "void main()" ana fonksiyonun olduğu satırı gösteriyor. Hatam nerede acaba ?

NOT: Eğer bir sakıncası yoksa ileride karşılaşacağım sorunları da, konu kalabalığı olmaması adına buradan sormayı düşünüyorum.

tyildizak

Bir deyim sonuna noktalı virgül koymayı unuttunuz ya da parantezlerden biri fazla ya da eksik.

vitruvius

void main()'den bir önceki satıra bakın. Arkadaşın dediği gibi noktalı virgül koymayı unutmuşsunuz.

GreeN

Üst satırlardan birin de tanımsız yada bir yanlış yazım mevcut.

Genelde bir fonksiyonun içinde yada main içindeki böyle hataları imleci fonksiyon sonuna giderek gösterir. Ama sen muhtemelen bir değişken tanımında sona ";" eklemeyi unutmuşsun.

Sana tavsiyem CCS C' yi MBLAB ile kullan , Hem PICKIT2 ve MPLAB SIM'de debug yapabilirsin hemde mplab hata ayıklama da daha iyi.
Terörü Lanetliyoruz.

asalet4242.

arkadaşlar benimde bir sorum olacak öncelikle teşekkürler...
//main deneme

#include<pic.h>

#include <delay.c>

void main()

TRISB=0;
{
   for(;;)
   {
      RP0=0;
      Delay_Ms(250);
      RP0=1;
      Delay_Ms(250);
   }
}      
-program bu basit bi tek let yakıp söndürme programı zaman aralığı ile.fakat 3 gündür bi, hatayı bulamadım ona uğraşıyorum hata şu;

Error   [141] C:\Documents and Settings\pazarlama\Desktop\celloooo\ilk deneme.c; 5.18 can't open include file "delay.c": No such file or directory
ve hataya tıkladığımda şu satırı gösteriyor;

#include <delay.c> teşekkürler...

JKramer

Bu kod CCS için değil, Hitech için muhtemelen.

fahri-

proje klasöründe "delay.c" satırın yok diyor. delay fonkiyonarını kullanabilmen için delay.c dosyası gerekli.

asalet4242.

ewet hi tech c bu...
proje satırında dediğiniz yer nersi anlayamadım??
klasörün içeriisne main c,delay c,delay h, dosyalarını kopyaladım yani aynı dizindeler...zannediyorum ki burada bi sorun yok bide sadece bu program için değil netten kopyala yapıştır yaptığım bütün programlar için aynı hatayı veriyor....3 gündür çıkamadım içiinden lütfen yardımcı olun??

tyildizak

Dosya aynı dizindeyse çift tırnak kullanın:  #include "delay.c"

Sonrasında da bir yazım hatası var:
#include<pic.h>

#include "delay.c"

void main()
  {
        TRISB=0;        
//TRISB=0;
//{                                
	for(;;)
	{
		RP0=0;
		Delay_Ms(250);
		RP0=1;
		Delay_Ms(250);
	}
}

sayment

Alıntı yapılan: GreeN - 22 Temmuz 2011, 09:51:34
Genelde bir fonksiyonun içinde yada main içindeki böyle hataları imleci fonksiyon sonuna giderek gösterir. Ama sen muhtemelen bir değişken tanımında sona ";" eklemeyi unutmuşsun.
Sana tavsiyem CCS C' yi MBLAB ile kullan.

Verdiğiniz yanıtlar için herkese teşekkür ederim. Ana fonksiyondan önce uzun bir dizi tanımlarken dediğiniz gibi ";" unutmuşum:)
Derleyici olarak PCW kullanıyorum MPLAB'a geçerken bi zorlanma falan yaşarmıyım acaba. Bu programı kullanması gayet kolayda.

asalet4242.

bu seferde bu hatayı veriyor
Warning [361] C:\Documents and Settings\pazarlama\Desktop\projeler\main deneme.c; 13.1 function declared implicit int
kafayı yiyeceğim ya bi türlü çıkamadım işin içinden....

GreeN

Alıntı Yap
Derleyici olarak PCW kullanıyorum MPLAB'a geçerken bi zorlanma falan yaşarmıyım acaba. Bu programı kullanması gayet kolayda.

Mplab tecrüben olabileceğini düşündüm. Sadece öneri. 
Terörü Lanetliyoruz.

gokhan1500

Tavsiyem ilk önce bir C programlama kitabı al ve bunun üzerinde çalış! Yazdığın kod C bilginin zayıf olduğunu gösteriyor.

sayment

Alıntı yapılan: GreeN - 22 Temmuz 2011, 17:26:27
Alıntı Yap
Mplab tecrüben olabileceğini düşündüm. Sadece öneri. 
Sağolun. Bundan önce PBP ile yazıyordum onda da MicroCodeStudio kullandım MPLAB hiç kullanmadım. Ama kitapta MPLAB kullanmayı gösteriyor bakarım.

Alıntı yapılan: gokhan1500 - 22 Temmuz 2011, 17:35:07
Tavsiyem ilk önce bir C programlama kitabı al ve bunun üzerinde çalış! Yazdığın kod C bilginin zayıf olduğunu gösteriyor.
Serdar Çiçek'in kitabını aldım ondan çalışıyorum. Daha yeni başladımı haliyle bilgim zayıf.

gokhan1500

Serdar Çiçek CCS kitabı CCS C kullanarak Pic programlamayı öğrenmek için çok güzel bir kaynaktır.Ama C Programlamaya bu kitapla başlamak hatadır bence.Belli bir C altyapın vardır onun üstüne bu kitapla rahatça çalışırsın.