MPLAB'a PBP entegrasyonu

Başlatan ozmo18, 22 Temmuz 2011, 10:39:48

ozmo18

Merhaba Arkadaşlar
Win Vista ve Win 7  kullanıcılarının MCS kullanamamaları ve MPLAB'a PBP entegrasyonunda sorun yaşamaları ve sorun yaşamam  ;D  üzerine biraz araştırma yaptım ve bir çok yerden topladığım bilgileri bir araya getirdim.umarım benim gibi sorun yaşayanlara yardımcı olur.
Klasör İçeriği:
PBP 2.60 + 2.60 patch
MPLAB IDE 8.73
MPLAB_Plugin (PBP için)
ve PDF formatında anlatım dosyası
http://www.filesonic.com/file/1500647211/0125215m11p22l21ab545.rar
TEŞEKKÜR EDERİM...

electronus

zakbay

Dosya silinmiş tekrar yükleyebilirmisiniz
Tek dostum çalışmak...

gevv

dosya yok ama resmi sitesinde anlatılmış

This page is for PBP 2.60 and later, installed with MPLAB 8.20 and later.

(This utility may be all you need.  Both PBP and MPLAB should be installed before running this. 
Close MPLAB before installing.)

Manual method if the above utility doesn't work:
Selecting PICBASIC PRO as the language tool within MPLAB®
Start MPLAB and select Set Language Tool Locations under the Project menu. Find the "microEngineering PICBASIC PRO Toolsuite" and expand the levels until you can highlight the entry under "Executables" as shown.
Use the Browse button to locate and select the file PBPMPLAB.BAT, found in the PBP install folder (default location is shown).  Note that the browse dialog will only show .EXE files by default.  Change the "Files of type" setting to "All Files" in order to select the .BAT file.
If the PICBASIC PRO Toolsuite does not appear in MPLAB, close MPLAB and download and install the MPLAB Plugin. If you get an error when attempting to install the MPLAB plugin, try downloading and installing the Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package.  Attempt the MPLAB Plugin install again after the Microsoft package is installed.
  Creating a PICBASIC PRO project within MPLAB
Run the Project Wizard to create a project in MPLAB:

Welcome: Click Next to proceed:

Step One: Select the desired target device, click Next:

Step Two: Select the PICBASIC PRO Toolsuite, click Next:

Step Three: Click the Browse button under Create New Project File, locate folder
where the project will be located, type in a file name for the project, click Save:

Still on Step Three:  Make sure the path and name are correct for the project, click Next:

Step Four:  Pick one (only one) .BAS or .PBP file that represents the main program
file for your project, click the Add button so it shows up on the right, then click Next:

Finish:  Click Finish on the summary screen. (not shown) Your project has been created.  See the MPLAB help for details on how to set build options, compile, and debug.  You should not add any more files to the project.  Device header files are not required for a PBP project.  If including additional source files, you should use PBP's INCLUDE directive in the main program file.

http://melabs.com/support/mplab.htm

zakbay

gevv hocam merhaba
evet o linkleri akşam inceledim uyguladım yine olmamıştı

windows7 64 bit sistemde kullanmaya çalışıyorum.
Bir yerleri atladım galiba akşam yine bakacağım.

mplab da kodu yazıp derlemeye çalıştığımda build error gibi bir hata veriyor.

bir de merak ettiğim şu var pbp2.60 ücretsiz diye biliyorum ama yanlış mı biliyorum
ücretsizse bunu neden sonsivri dağıtıyor? (sonsivrinin olduğuna göre muhakkak kırılmış ücretli program geliyor aklıma :) )
Tek dostum çalışmak...

ete

PicBasicPro2.60 ücretli bir derleyicidir. Bu nedenle sonxxx...  bunu ilaçlı olarak dağıtıyor.

Bu başlıkta anlatılmaya çalışılan sorun aslında 64 bit makinalarda ortaya çıkan bir sorundur.
32 bit makinalarda gerekk Vista ve gerekse Win7 de sorun bulunmamaktadır. MCS altında PBP çalışmaktadır.
Sorun 64 bit de olunca çözümde aşağıda anlatıldığı şekilde gelmiştir.
Önce, MCS nin yeni bir versiyonu 4.0.0.0 bu iş için çıkartılmıştır. Bu versiyonda program derleme işi PB_Assembler ile değil MPASM de yapılması  gerekmektedir.
Bunun için yapılması gereken bazı işler var sırası ile;
Mechanique nin kendi sitesinden ücretsiz olan Micro Code Studio yu indiriniz. Dikkat!!! şu anda MCS nin sürüm 5.0.0.0 versiyonu çıkmış olup bu sürüm yalnızca PBP3.0 ile kullanılabilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki linkte verilen programı yükleyiniz.

http://www.mecanique.co.uk/software/mcsinstall.exe

Bu sürümü makinanıza kurduktan sonra aşağıdaki düzenlemeleri yapınız.

PBP2.60 sürümünü C ana klasörüne kurunuz.
MCS yi çalıştırınızı. View menüsünde Compile & Program Options seçeneğini seçiniz. Ekrana 3 seçenekli bir ekran gelecek (compiler - Assembler - Programmer)  Önce Compiler seçeneğinde  C:\pbp260 şeklinde derleyicinin yerini manuel olarak gösteriniz.
Daha sonra Assembler butonuna tıklayın ve ekranda sağda yer alan MPASM kutusunu işaretleyin.
Bu işlemden sonra makinanızda yer alan MPASM klasörünü de manuel olarak bulup programa göstermeniz gerekiyor. Şayet makinada MPLAB kurulu ise , C:\Programfiles\microchip\mpasm suite   klasörü şeklinde gösterin veya Proteus klasöründe tools alt klasöründe de yer almaktadır orayıda gösterebilirsiniz.

View menüsünden  çıkın. Bu aşamadan sonra derleme yapacak hale geldiniz aslında. Ama programlardaki sigorta ayarlarını MPASM formatında vermeniz gerekiyor. Aksi halde hata mesajı alırsınız.

MPASM ile derleme yaparken hem PBPxxx klasörü içindeki  "işlemci.INC" dosyası hemde MPASM içinde yer alan "Pişlemci.INC"  dosyası değerlendirilir.
PBP kalsöründeki INC dosyasında yer alan sigorta ayarları default değerleri kapsadığı için o ayarları kapatmak gerekir. Aksi taktirde iki defa aynı komut veriliyor şeklinde derleme hatası alırsınız.
Bu ayarları kapatmak için;
- MCS içinde , PBPxxx klasörü içinde yer alan işlemci.INC (mesela 16F628A.INC) dosyasını yükleyin.
- Ekrana gelen program içinde sigorta ayarlarının olduğu satırları, başlarına " ; " koyarak kapatmış olun ve dosyayı geri kayıt edin. Muhtemelen tek satır  (veya birden fazla satır olacak) ve satır aşağıdaki gibi bir şey olacaktır;
__config _XT_OSC & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
Bu satırı;
; __config _XT_OSC & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
şekline çevirip geri kayıt etmeniz yeterli.

5. Buraya kadar sistem MPASM yi kullanacak hale getirilmiş oldu. Şimdi de programı bu işe uygun hale getirmek gerekir.

Bunun için sigorta ayarlarını aşağıdaki formatta yazın.

@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_ON & _PWRTE_ON &_MCLRE_OFF & _BODEN_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF &_DATA_CP_OFF

sonra derlemeyi yapabilirsin. Bu şekilde sigorta ayarları hex dosyasına aktarılmaktadır.

Ayarları değiştirebilmek için alternatifli ayarları yazıyorum;

@ __config _XT_OSC & _WDT_OFF & _PWRTE_OFF & _MCLRE_ON &_BODEN_OFF & _LVP_OFF & _CP_ALL & _DATA_CP_ON

Format şekli ile oynamayın. En ufak değişiklik ayarların hex dosyasına aktarılmasını engellemektedir.

Son bir şey ilave edeyim. Her işlemci için kullanılabilecek sigorta ayarları listesini MPLAB klasörü içinde yer alan işlemciye ait Pxxx.INC (mesela P16F628A.inc) dosyası içinde görebilirsiniz. Dosyayı ya bir text editörle yada MCS içinde açarak sona doğru yer alan bütün sigorta ayarlarını görebilirsiniz.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

zakbay

Hocam sorun çözüldü

derleyiciyi otomatik bul dedikten sonra bulduğu protonIDE nin asm derleyicisi onun için hata veriyormuş.

mpasm suite dizini altındaki asm derleyiciyi gösterdikten sonra oldu
Tek dostum çalışmak...