seri lcd

Başlatan re3ii, 24 Temmuz 2011, 16:38:40

re3ii

merhabalar  seri lcd 2x16  markası milford 2x16bkp veya buna benzer lcdyi nerden temin edebilirim

-Hasan-

Bir aralar bu LCD ' yi bende çok aramıştım ancak online malzeme satan yerlere de bakmama rağmen hiçbir yerde bulamadım. Okuduğum PIC ' lerle ilgili bir kitapta bu LCD ' nin kullanımına dair bir örnek program vardı, ama program açıklamasında bu LCD ' nin oldukça pahalı olduğu yazıyordu (ben de onun yalancısıyım).

Bence en iyisi bildiğimiz HD44780 LCD ' yi plaket üzerinde uygun bir PIC ' e bağlayıp, PIC ' e de hazırladığımız yazılımla, seri olarak gelen verilerin LCD ' ye yazdırılmasını sağlamak. Bu şekilde birnevi seri LCD olur. 8)

re3ii

Teşekkürler. aslında seri lcd kullanırsam maliyette artıyor fakat iş kolaylaşıyor en iyisi işi zorlaşsın malzemenin fiyatını düşük olsun:)

-Hasan-

Rica ederim, eğer seri LCD bulamayıp dediğim yöntemi kullanacaksanız, PIC yazılımını oluştururken takıldığınız noktalarda destek verebilirim.
Kolay gelsin.

pikomemet

74hc595 gibi seriin paralel çıkış entegrelerini lcdye bağlayarakta lcdyi seri yapabilirsiniz.

re3ii

uartan 128. kareye  A yaz dediğimde olabilirmi. seri iletişimli lcdden ne gibi farkı olur.

kısacası istediğim uarttan 10 gönderdiğimde seri lcdde 10 görebiliyorum .paralel lcd kullanırsam 74hc595 ile aynısı olur mu?

-Hasan-

Alıntı yapılan: re3ii - 24 Temmuz 2011, 21:07:11
uartan 128. kareye  A yaz dediğimde olabilirmi. seri iletişimli lcdden ne gibi farkı olur.

Seri LCD ' nin protokolünü bilmiyorum çünkü hiç seri LCD yok dolayısıyla örnek model de yok (datasheetini incelesek). Ama UART ile yapacaksınız özel bir protokol kurulabilir. Örneğin:

İlk önce karakterin hangi haneye yazılacağı bilgisinin gönderilmesi.
Sonra karakterin gönderilmesi.

Bunun gibi bir protokol olabilir. Ama gerçekten bu işi yapacaksanız normal iletişimi aratmayacak şekilde bir protokol kurabiliriz. Mesela ilk byte gelen bilginin komut mu data mı olduğunu belirten bilgi olur.