Resimdeki havyalardan kullanan var mı? bunların uçları nasıl değişiyor?

Başlatan zamzam23, 28 Temmuz 2011, 12:08:36

zamzam23

resimdeki havyadan var elimde kullandım iyi güzel ama ucu bozuldu değiştirmeye kalktım değiştiremedim lakin vidalar var ama cihaz bir bütün sanki. sadece ucu cıkmıyor. bu havyalardan daha once kullanan ve ucunu değiştirebilen oldu mu hiç?

Tagli

Resimde uçta bir vida gözüküyor sanki? Onu sökünce gelmiyor mu uç? Bendeki bir havyada da kökteki vidaları sökmek gerekmişti. Uç zaten oldukça büyük bir parça, ısıtıcı onun içine giriyor. Elini korkak alıştırma, ne kadar vida varsa sök hepsini.
Gökçe Tağlıoğlu

berke_42

havya ucundaki 2 vidayı gevşettikten sonra ucu bir pense yardımı ile saga sola çevirince çıkması lazım , bunun komplesini dagıtıp toplamak  en fazla 10 dk nı alır china işi nede olsa :)

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

gcakici

Ben de 3 ve 5 numaralı uçlardan arıyorum. Fiyatları nedir karaköyde nerede bulunur ?

erkan614

4 sene önce 10TL ye alıp ben kullandım hiç de güzel bi havya değil tavsiye etmiyorum

zamzam23

nasıl bir havya önerirsiniz ayarlı bir havya almak istiyorum 80-100tl ayırabılırım bu iş için.birde lehım sokmek ıcın istasyonlar var onlar pahalı ama 350-400 tl gibi.

Cetinal

bunu alabilirsin 130~150 TL arası fiyatı var...

BU fiyata göre mükemmel bir havya ;)

edit ::  Xytronic ESD 137 

Ersin

RDS 080 ( 150eu civarı olmalı )  oldukça güzel bir havya uzun ömürlü, almışken kaliteli bişey al, buda ersa veya weller olabilir.Ersa ya aşağıdaki linkte bakabilirsin , ben ic1000a kullanıyorum ama o biraz pahalı.

http://www.ersaelektrik.com/ersa3.asp   

erkan614

berke_42

Alıntı yapılan: erkan614 - 28 Temmuz 2011, 15:44:38
ersa ısı ayarsız olan havyayı 3 hafta önce 70 tlye aldım

weller'de hemen hemen yakın sayılır 50-55 lira civarı

zamzam23

bende weller var bir tane ayarsız 40w. yakıyor kartı filan. ben de dedim 30w weller alacagımıza ayarlı bısı alırız şaseleri lehimlerken iyi oluyor artırırız sıcaklıgı diğer yollarda düşürürüz.

berke_42

Alıntı yapılan: zamzam23 - 28 Temmuz 2011, 17:33:19
bende weller var bir tane ayarsız 40w. yakıyor kartı filan. ben de dedim 30w weller alacagımıza ayarlı bısı alırız şaseleri lehimlerken iyi oluyor artırırız sıcaklıgı diğer yollarda düşürürüz.

madem 40w  weller  var ise en basitinden enerji kablosu arasına seri  1N4007  bagla ısı düşecektir ;)

umberto

Selamlar

Romeonun önerdiği Xytronic 137 havyayı yıllardır kullanırım. Hem uçları çok kaliteli (pastaya batırıp çıkarmadıgınız sürece) yıllarca kullanabilrisiniz ucunu.

Isı ayarlı olması, açılır açılmaz hemen ısınması, uçlarının bulunabilirliği vs bence çok ideal.
Kesinlikle ve şiddetle öneririm

timpati

Alıntı yapılan: berke_42 - 28 Temmuz 2011, 21:37:37
madem 40w  weller  var ise en basitinden enerji kablosu arasına seri  1N4007  bagla ısı düşecektir ;)

bu yöntemle sıcaklık düşer de lehimi eritemeyecek kadar düşerse amaçtan sapmış olmaz mı?
why mr. anderson, why ?

berke_42

Alıntı yapılan: timpati - 29 Temmuz 2011, 00:21:35
bu yöntemle sıcaklık düşer de lehimi eritemeyecek kadar düşerse amaçtan sapmış olmaz mı?

lehimi eritecek kadar düşmüyor  bazen  aşırı ısınan ucuz china havyalara takıyorum,ısınma süresi bir miktar uzamış oluyor 

enerji kablosu arasına bir anahtar baglarsın ve bu anahtara paralel diyot, baktın ısı yetersiz geldi  lehim eritilemiyor anahtarı kapamak yolu ile diyot kısadevre edilir havya 40w a ulaşır ;)