yeni başlayana acil destek

Başlatan suleymozer, 01 Ağustos 2011, 00:29:43

suleymozer

arkadaşlar, ben endüstri müh. öğrencisiyim, orta düzey bir c bilgim var ve hiçbir elektronik bilgim yok, bu yüzden 'böylede soru mu olurmuş' demediğiniz için çok teşekkür ederim, her türlü yardıma açığım, öğrenmek istiyorum. Yarım yamalak c bilgime dayanarak acaba yapabilirmiyim diye 5-6 tane c ile pic programlamayı anlatan kitap aldım ve hepsini okudum. Gözüm kesti, kişisel bi konuda gittim ve 2000tl ye yakın masraf edip yatırım yaptım. Bu sabah çok hevesli bir şekilde elektronikçiye gidip lazım olan herşeyi aldım ve eve geldim. İlk programımı yazdım, derledim, hex dosyasını pic'e yükledim, şemada gösterilen devreyi oluşturup pic.i yerleştirip 5v luk bir adaptör bulup elektrik verdim ama sonuç alamadım. Yani yanıp sönmesi gereken led sürekli yanıyor ve her bacakta sürekli yanıyor. Programda hata yok, kitaptan 1:1 geçirdim ve az-çok c bilgim var, program hatasız. Acaba pic'e kaydetmede mi sorun yaşıyorum diye 'picten hex dosyası kopyala' gibi bir seçenek vardı programda, pic'e gönderdiğim ve pic'ten aldığım .hex dosyaları notepad ile açınca 1:1 aynı, sadece pic'ten gelende 1 satırlık fazlalık var. Sanırım bu kristal denilen şeyi yanlış yaptım. Şeması resimde, bende resimdeki gibi lehimledim birbirlerine, sarı noktalardan pic'e(16f84a) bağladım. Kristalin üstünde 4000 yazıyor, mercimek gibilerin üstünde 22. http://a1108.hizliresim.com/11/8/1/208.bmp  arkadaşlar 1 ay falan sürem var bu konuda kendimi işimi görecek kadar geliştirebilmek için, o yüzden biraz hızlı davranmam gerekiyor, sorun nerde, nerde hata yapıyorum, yardımcı olabilirseniz çok minnettar kalırım hepinize

umberto

Merhaba

Yazdıgın kodu ve , kristali pic'in hangi bacakalrına bağladın, beslemeyi pic'in hangi bacaklarından verdin.
Bunları da yazarsan yardımcı olabiliriz

subram

yazdığın kodu proteusta dene  orada çalışıyorsa sroun devrededir. ondan sonra devre şeması-resmi ve kodu yükle burdan yardımcı oluruz. ama önce proteusta denemeni öneririm.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

erkan614

Şemanın birebir resmini ve yazdığın kodu yukle buraya ve fuse ayarlarını bi kotrol et
picin +vdd -vss bacaklarına en yakın yerden 100nf kondansator ekle

ipek

16F84'ün 4 nolu pini MCLR bunu + 5 volta bağlaman icap ediyor
sigortalardan XTAL OSC yi seçeceksin programı yazarlen WatchDog kullanmadı isen
sigortalardan WDT off yapacaksın en önemli mademki yeni başladın 22pf kristalin paralel kapasiteleri
kontrol et genelde yanlışlık buradan başlayabiliyor bazen 22pf yerine 22nf takıp devre çalışmaz hale geliyor...

suleymozer

Evet kitapta özellikle demiş xt seçin ve watchdog kapatın diye, hex dosyasını pice yüklerken ben bu seçenekleri işaretleyiyorum, ama pic.i tanı tuşuna basınca bu seçenekler tekrar default oluyor. Benim elektrikçiye verdiğim listede pf yazıyordu, ama bu parçanın üstünde sadece 22 yazıyor, nasıl deneyebilirim?  Birde çok özür diliyorum ama ben çok yeni başladım, donanım bilgim neredeyse sıfır, yeni yeni öğreniyorum, elinizden geldiğince basit şekilde anlatırsanız minnettar kalırım.  Şemayıda yükledim, şu linkte;
http://goo.gl/mc9cY][img src=http://b1108.hizliresim.com/11/8/1/2582.bmp
http://b1108.hizliresim.com/11/8/1/2582.bmp

Bütün özgüvenim sarsıldı, hiç böyle olacağını düşünmemiştim, planlarıma göre şimdiye kadar kitaptaki tüm deneyleri yapıp bitirip yazılım geliştirmeye çalışıyor olmam lazımdı.. :'( Pic'e yüklediğim yazılım;

#include<pic.h>
#include<delay.c> //delay.c kütüphanesini yükledim, onda sorun yok

main(void)
{
    TRISB=0;

for(;;)
    {
     RB0=0;
     DelayMs(250);
     RB0=1;
     DelayMs(250);
     }
}

suleymozer

Alıntı yapılan: subram - 01 Ağustos 2011, 09:20:37
yazdığın kodu proteusta dene  orada çalışıyorsa sroun devrededir. ondan sonra devre şeması-resmi ve kodu yükle burdan yardımcı oluruz. ama önce proteusta denemeni öneririm.

Proteus'u yükledim ama kullanamadım, internetten tekrar araştırayım şimdi nasıl kullanıldığını, anlayabilirsem dediğiniz gibi proteus ta bir deneyim, ne sonuç verecek

Maxim

sizin bundan önce "PROTEUS" simulasyon programını incelemeniz kullanmanız gerekiyordu
paintbrush ile devre çizmek ile vakit harcamayın

Maxim

ayrıca o hex kodlarını buraya koyun deneyelim bakalım çalışacakmı proteusta ?

suleymozer

hmm, üstüne düşeyim hemen proteus'un. Hex dosyasını metin olarak açınca çıkan kod;

:0C000000830100308A0004288301E82BF3
:1007D0008316860183120610FA308312F32306145F
:1007E0006430F323EA2B83128C0004308D005330E5
:1007F0008E008E0BF92B8D0BF72B8C0BF52B080035
:00000001FF

Maxim

bu kod çalışıyor proteusta

acaba 16F84 - 16F84A farkı sorun yaratıyor olabilirmi?
kodun orjini 16F84A içinmi ?

subram

84 ile 84A fark eder çünkü çıkış olarak portb'yi kullanmış. Analog kompartatöler portb'de bulunduğu için dijital I-O olarak kullanmak için komparatörleri iptal etmek gerekir. (84A için)
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

suleymozer

kod 16f84 için yazılmış, ama burdaki elektronikçilerde bulamadım 16f84'ü, birtanesindede 16f84a buldum onu aldım artık.  Şimdi denedim, kodu tamamen silip pic'i yerleştirdiğimdede sonuç aynı, tüm portları kapattığımdada sonuç aynı, led sürekli yanıyor. Elimde 16f877a ve 16f628a var, onlarlada deneyebilirim sizin bildiğiniz çalışan kodlar varsa. Elektirik içinde eski bir el süpürgesinin şarj adaptörü vardı onu kullanıyorum, 5v 2.5a, ondan kaynaklanmaz herhalde değil mi? Şimdi ben 84a için nasıl revize edebilirim programı?

kudretuzuner

Merhaba
1,5-2 yıl önce PIC ile tanışınca,elektronik ile olan bağım(amatör olarak uğraşmaktayım)bir kat daha artmıştı.Anladığım kadarı ile oldukça hevesli ve de bu konuda bir amatöre göre çok fazla ödenek ayırabilecek durumdasınız.PIC konusuna bir anda atlamak yüzme bilmeyen insanın yüzme bilen insanları görüp suya atlamasına benzer.Eğitim düzeyiniz de ileri olduğuna göre belli bir sıra takip ederek çok kısa zamanda sizin de tahmin edemeyeceğiniz projeleri gerçekleştirebilirsiniz.Sohbet kısmını burada kesip sıra ile gidelim.1-PC'nize bulabildiğinizce ileri bir versiyon proteus yükleyiniz.2-Ben asm dilini kullandığım için MPLAB IDE v8.63 derleyci kullanıyorum.Siz c bildiğinize göre c dilini derleyen derleyicinizi yükleyin.3-PIC olarak  16F628A ile başlamanızı öneririm hafızası daha büyük ve de 16f84A'ya göre daha gelişmiş özel pinleri var(tx-rx...vs) hem de bulması kolay ve ucuz.4-tahminim bir protobordunuz vardır,yok ise temin edin.5-Aldığınız malzemeler arasında AVOmetre var mı?Bu yazdıklarıma alacağım cevaba göre size adım adım yardım edeceğim.Yalnız C bilmediğim için yazılım konusunu uzman arkadaşlara soracaksınız.Basit uygulamalar için asm olarak yazarım.Hex olarak size verebilirim.Son önerim bu PIC virusu kalıcıdır vazgeçme şansınız da yoktur.KOLAY GELSİN.
Amatör

suleymozer

teşekkür ediyorum kudretuzuner, söylediğiniz herşey (sonuncu AVOmetre dışında) elimde mevcut. Yazılım konusunun aşırı sorun olacağını sanmıyorum, kitaplardan okuduğum kadarıyla kafamda az-çok şekillendi, şu donanım konusundaki tabularımı yıkıp sorunları aşıp proje yapmaya başlayabilirsem kısa sürede kavrayacağıma inanıyorum. Elimde 628a pic mevcut ama kitapların neredeyse tamamı 84 için yazılmış. Proteus'un son versiyonunu indirip kurdum, anladığım kadarıyla şuan için içindeki ares programı çok işime yaramayacak, isis üstüne araştırıyorum?
hani şöyle küçükte olsa bir projeyi yapabilsem, o ledin yanıp söndüğünü bir görsem, gerisi çorap söküğü gibi gelecek inanıyorum ama, şuan ayrı dünyaların insanlarıyız der gibi devre bana bakıyor, ben devreye, birbirimizi anlamıyoruz..