yeni başlayana acil destek

Başlatan suleymozer, 01 Ağustos 2011, 00:29:43

tyildizak

Alıntı yapılan: subram - 01 Ağustos 2011, 11:16:56
84 ile 84A fark eder çünkü çıkış olarak portb'yi kullanmış. Analog kompartatöler portb'de bulunduğu için dijital I-O olarak kullanmak için komparatörleri iptal etmek gerekir. (84A için)

16f84a'da komparatör olmaması lazım.

Alıntı yapılan: suleymozer - 01 Ağustos 2011, 11:19:44
Elektirik içinde eski bir el süpürgesinin şarj adaptörü vardı onu kullanıyorum, 5v 2.5a, ondan kaynaklanmaz herhalde değil mi?

o tür adaptörlere çok güvenmeyin, mutlaka çıkışını ölçün, gereğinden yüksek olabilir.

t2

Devrenin resmini ekleyin. Kodu ekleyin.

erkan614

http://www.upload.gen.tr/d.php/www/9hxgdw1l/Yen.rar.html
proteus dosyası ve senin hexi yükledim program sorunsuz çalışıyor isisi biraz incele play tuşuna basınca devre çalışır
hatta yazacağın programları daha cok isisde denersen yazılım da daha rahat ilerlersin
elektronik konusu ise daha gıcıktır herşeyi tam doğru yapman gerek önce söylendiği gibi bir avo metre şart ayrıca çok emin olduğun bir güçkaynağın olmalı ve devreni kurduğun borda  mutlaka birsürü 100 10 1 nf kond eklemeyi unutma
(o şarj aletini bi kontrol et çıkışı ac mi dc mi)

berke_42

el süpürgesinin şarj adaptörünün 5v 2.5A olması biraz garip; diyelim ki bu varsayım dogru ama  burdaki 5v stabil degildir (ve gerilim ac/dc olabilir).multimetren olmadıgını yazmışsın  basit olarak  9v pile 7805 baglayıp deneyebilirsin  ;)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

suleymozer

an itibariyle avometremide temin ettim, internetten araştırınca hatırladım, bi arkadaşta vardı hemen aldım geldim, "nippon np-460tr multitester" yazıyor kutusunda, ihtiyaç görür sanıyorum? Adaptör dc akım veriyor, ama fişe taktıktan 1-2 dk sonra elektrik geliyor, fişten çekince 30sn fln led yanmaya devam ediyor. Şimdi bu avometreyle ben neleri test edeceğim, ne yapmama gerekli?
ek: cehaletimi bağışlayın ama, ibresi hiç hareket etmiyor, neye dokunursa dokunsun. içini açıp baktım, pil yeri var ama pil yok, pille mi çalışıyor bunlar? Bu şekilde olmayacak sanırım, ankara yada kırıkkale içinde bana yardımcı olabilecek birileri var mı acaba? Çok hızlı öğrenirim, şu devredeki hatayı düzeltip nerde olduğunu anlatması, birkaç dakikalık proteus dersi ve birkaç dakika donanım-parça bilgileri paylaşması yeterli olur benim için

kudretuzuner

Merhaba
Başlangıçta 9 voltluk pili 7805 ile kullanınız.Aşağıdaki projeyi sizin için hazırladım.Sorun çıkaracağını tahmin etmiyorum.
https://rapidshare.com/files/1959530092/suleymozer_picproje_org.rar
Amatör

suleymozer

ilginiz için  çok teşekkür ediyorum, herşeye silbaştan tekrar başlayayım. Çok umudum yok ama, deneyeceğim

berke_42

Alıntı yapılan: suleymozer - 01 Ağustos 2011, 13:05:40
an itibariyle avometremide temin ettim, internetten araştırınca hatırladım, bi arkadaşta vardı hemen aldım geldim, "nippon np-460tr multitester" yazıyor kutusunda, ihtiyaç görür sanıyorum? Adaptör dc akım veriyor, ama fişe taktıktan 1-2 dk sonra elektrik geliyor, fişten çekince 30sn fln led yanmaya devam ediyor. Şimdi bu avometreyle ben neleri test edeceğim, ne yapmama gerekli?
ek: cehaletimi bağışlayın ama, ibresi hiç hareket etmiyor, neye dokunursa dokunsun. içini açıp baktım, pil yeri var ama pil yok, pille mi çalışıyor bunlar?

-senin için dijital model multimetre kullanım kolaylıgı açısından daha rahat  olabilirdi, analoglarda okuma hatası falan olabilir
-Analog multimetreler  gerilim- akım ölçümlerimde pil gerilimine ihtiyaç duymazlar ( ihtiyaç duyanlarda vardır elbet ama elindeki model bu degil _) multimetrede pil omaj_ buzzer devresi için gereklidir.
-elindeki multimetreye probları uygun konumlara tak  dc 10v kademesine al,  fişe takılı olan adaptör çıkış uçlarına dokundur sklada gerilim degerini oku.

suleymozer

arkadaşlar, tekrar tekrar tekrar deniyordum sabahtan beri, tüm koşulları tek tek değiştirerek. Az önce işlemciye elektrik verince dumanlar yükselmeye başladı, etrafı koku sardı. Elimdeki tek pic de yandı dedim, tüm umutlarım sönmüştü, umutsuzca koşulları değiştirirken 3.bir adaptör denedim, pic çalıştı  ;D neden oldu, nasıl oldu anlamadım ama elektrikten kaynaklı bir sorunmuş sanıyorum, pic yandıktan sonra nasıl ve neden çalıştı bilmiyorum ama yeni başlayıp benim durumuma düşen arkadaş olursa diye  paylaşayım dedim. Ayrıca bu ilk sorunumda yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkürler. İlerde daha nitelikli sorunlarım - hatalarım olacaktır, tekrar yardımınıza başvuracağım.

berke_42

bu gidişle daha çok komponent yakarsın  :D
multimetre cihazını dekorasyon olsun diye mi temin ettin

suleymozer

multimetreyi kullanamadım ya, arızalı sanıyorum, cihazın üstündeki tüm seçenekleri denedim, ibreyi kımıldatamadım. Birkaç hafta sadece bu işe yoğunlaşacağım, eğer işin sonunda kendimde gelecek görürsem gidip adam akıllı alacağım multimetresinden osiloskopuna kadar :D

berke_42

senin cihazın resmi yok bununla idare edecegiz, resimdeki gibi probların yerlerini taktın,komutatörü uygun konuma aldın dc adaptöre irtibatladın ibrede hareket yok ise;
- multimetre içindeki sigorta atık olabilir,
- cihaz daha önce yanlış kullanım sonucu hasar görmüş olabilir,
-prop kablolarında kopukluk olabilir,bunları bir kontrol et bakalım belkide cihaz sağlam sigortası atıktır ;)
[IMG]http://i.imgur.com/JWrKe.jpg[/img]

suleymozer

aynen dediğiniz gibi :D hiç dikkat etmemiştim, evet gerçektende sigortası patlamış. Ama normal patlamış, dışının camı falanda komple paramparça, iki uçtaki iki metal kalmış. Ne diyerek isteyebilirim bunun sigortasını? Multimetre desem anlar heralde elektrikçi?