yeni başlayana acil destek

Başlatan suleymozer, 01 Ağustos 2011, 00:29:43

berke_42

Alıntı yapılan: suleymozer - 02 Ağustos 2011, 10:25:08
. Ne diyerek isteyebilirim bunun sigortasını? Multimetre desem anlar heralde elektrikçi?

*sigorta almadan önce cihazı bir test et bakalım çalışacakmı; sigorta yuvasına  ince bir tel bagla  dc 10v kademesine al adaptör çıkışını  ölç  sonuca göre sigorta alırsın ;)
*sigortalar  üzerinde akım degeri yazmaktadır örnegin 0.5A/250v gibi,buna bakarsan aynı degerde alırsın. sigorta boyutuda  5x 20mm dir büyük ihtimal
[IMG]http://i.imgur.com/e8T1q.jpg[/img]
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

suleymozer

hmm, şimdi bakıp bildireyim. Birde şunu soracağım, ledlerle animasyon yapan program yazdım, tuşa basınca animasyonun değişmesini de programa ekledim. Ama tuşu hangi bacağa bağlayacağımı programda belirtmedim, sadece trisa=1 dedim, şimdilik sorun yok sanıyorum ama ilerde daha gelişmiş, birkaç switchli ve her switch in başka işe yarayacağı programlar yazarken nasıl ayıracağım?

Şimdi a portundan herhangi bir bacağa kitaptaki switch şemalarına uygun şekilde (dirençle +5v bacağa bağlanır, switch basıldığında kısadevre yapar bacağa elektrik gitmez) bağladım fakat tuşa basınca animasyon bazen değişiyor bazen değişmiyor. Tuşa basınca tepki alıyorum, ledler donuyor, dirençten dumanlar çıkıyor, ama tuşu bırakınca bazen aynı animasyona devam ediyor bazen animasyon değiştiriyor. İnternette bunun tuş dalgalanması gibi birşeyle ilgili olabileceğini okudum araştırınca, mantıklı geldi, tuşa 1 kez basıyorum ama birkaç kez basmışım gibi bir dalgalanmalar oluyor tuşa basarken ve çekerken. Bununla mı ilgili sorunum? Cevabınız evet ise nasıl giderebilirim? Donanım yada yazılım olarak 2 çözüm yazmışlar nette, donanıma bakmadım bile, yazılım içinde çok uğraştım yapamadım, interrupt fonksiyonunun hemen altına gecikme sağlayacak bir fonksiyon koyuyorum, derlerken hata veriyor, aynı fonksiyonu main'de de  kullandın gibi bir hata sanıyorum, mesajın yarısı kapalı çıkıyor göremiyorum?