Serial ATA ve IDE karşılaştırılması

Başlatan sezgin05, 02 Haziran 2004, 15:36:23

sezgin05

Arkadaşlar nasıl olurda SATA teknoloji IDE'den hızlı olabilir .Yani Geniş bir otobandamı hız yapılır yoksa iki şeritli yoldamı ben anlayanadım doğrusu?...

ASPExpert

Güzel soru :)
Yanlız şöyle bir örneklede soruna cevap vereyim.  40 şeritli bir otoban var ama girişlerdeki turnikelerde ödemeyi elden nakit olarak yapıyorsun.

ama 2 şeritli otobanda ise ogs ile yapıyorsun.  Bunun gibi birşey ;)

http://www.serialata.org/collateral/index.shtml adresindeki  "SATA 1.0a Specification" ı okursan aradaki farkın neden geldiğini daha iyi anlarsın.

Sevgiler..
Gerçek ilerleme ilerici olmaktan degil, ilerliyor olmaktan meydana gelir... --------------------------------------- http://www.aspexpert.cjb.net http://blogs.wwwcoder.com/aspexpert

sezgin05

Örneğiniz güzeldi. ;)
Bir soru daha:
21.yüzyıldayız ve hala mekanik HDD'lerle çalışıyoruz.Flash bellek diye tabir edilen USB çıkışlı bellekler neden daha geniş kapasiteli yapılıpta HDD olarak kullanılmaz.Neticede içerisindeki yarıiletken miktarını arttırmak yeterli değilmi? Veri iletişim hızı HDD kadar olmayabilir.Fakat Seagate  SATA teknolojisi için Milyon dolar yatırım yapana kadar Static HDD için neden girişimde bulunmamış olabilir...

birumher

Sorun tamamen kar marjı ve maliyet işi. Aslında dediğin gibi HD yapacak teknoloji var elimizde ama adamlara karlı gelmiyor. Hidrojenle çalışan fosil yakıt tüketmeyen araçlar gibi.
Birkan.Herguner

ASPExpert

Birumher e katılıyorum...
Nedeni ise;
Mekanik HDD leri kullanıyoruz çünkü manyetik disklerin maliyeti oldukça düşük. Fakat flash disklerin fiyatları bukadar ucuz değil. (hepimiz chiplerle uğraşıyoruz düşünsenize 1MBlik bir RAM fiyatını bide 80Gb lik halini düşünün  8O )

Yarıiletken miktarı dışında uzun süre kullanılabilirliliği, veri güvenliği, statik elektrik ve manyetik dalgalardan etkilenebilirliliği vs. gibi birton şey var şuanda onchip hdd lere geçememizin.  :?

Ha şunuda eklemek istiyorum, siz sanıyormusunuzki bu storage üreten firmalar bu şekilde bir hdd için araştırma yapmıyor, geliştirme yapmıyor olsunlar. 1Gb lik taşınabilir diskler çıktı bildiğiniz gibi. Ama 2 sene önce 32 MB ler wardı.. Zamanla bu adamlarda geliştiriyorlar tabi. Ama hadi baba diye olmuyor. Ama diğer taraftanda pazarda kalma savaşı verirken en hızlı, güvenli, termal sorunları olmayan ama EN YÜKSEK disk kapasitesi için de savaşıyorlar.  ;)
Gerçek ilerleme ilerici olmaktan degil, ilerliyor olmaktan meydana gelir... --------------------------------------- http://www.aspexpert.cjb.net http://blogs.wwwcoder.com/aspexpert