MCP2200 ile USB/Seri Dönüştürücü ve USB I/O Uygulama Kartı

Başlatan Elektroemre, 15 Ağustos 2011, 13:55:12

Elektroemre

Merhaba arkadaşlar,

USB/Seri dönüştürücü ihtiyacından kendime MCP2200 ile bir USB/Seri dünüştürücü kart tasarladım.
MCP2200'ın en güzel özelliği 8 adet I/O'ya sahip olması. Bu özelliği sayesinde sadece Aç-Kapa gerektiren yada sadece kontrol gerektiren basit uygulamalarda ekstra bir MCU'ya gerek kalmaması.

Boardı 3.3V uygulamalarımda kullanağım için LM1117-3.3 kullandım. Microchip'in DLL ile de basit bir C# uygulaması hazırladım. Seri port ve I/O özellikleri sorunsuz çalışmakta.
Boardla ilgili ayrıntılı yazıma buradan ulaşabilirsiniz; http://blog.mikrorf.com/2011/08/mcp2200-usbseri-converter-usb-io-board/

Board'un bitmiş hali;

Arayüz programı:

Ledler ile test ederken;

Projenin Ares PCB dosyası - C# arayüz ve kaynak kodlarına ise; Buradan ulşabilisiniz.

İyi çalışmalar.

computerboy

Çok başarılı bir çalışma emeğinize sağlık. Üstad mikroişlemci için hangi derleyiciyi kullandınız ben ccs ve protondan başka bilmiyorum :)

t2

Bu çip pcye bağlanınca HID ve CDC olarak  görünebilir. Program sadece pc tarafında yapılır. Çipin kendini programlamak gerekmez.

computerboy

Böyle bir çipin varlığından yeni haberdar oldum. Kınıyorum kendimi  ;D :-X

Elektroemre

Teşekkür ederim computerboy. @t2'nin dediği gibi bu entegre USB/Seriport çevirici, ayrıca USB I/O özelliği var.
Donanımı hazırladıktan sonra tamamen bilgisayar arayüzüyle işimiz.

OG

Çok güzelmiş, boşuboşuna FT serisi ile uğraşıyormuşuz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SpeedyX

Alıntı yapılan: OG - 15 Ağustos 2011, 21:14:01
Çok güzelmiş, boşuboşuna FT serisi ile uğraşıyormuşuz.
Hocam FT serisiyle de aynı şeyi yapmak mümkün, o da çok kolay ve güzel.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

ft232 kolay bulunamıyor peki,  MCP2200 türkiyede var mıdır  kim satar?

Bence ft232 boşuna  değil. Çünkü  MCP2200, hid veya CDC olarak kullanımı ile ilgili uygulamaya yönelik bazı sıkıntılar çıkabilir. mesela CDC olunca windowsun kendi driveri kullanılıyor o da windowsuna göre değişiyor bazısında yamuk bazısında dahaz yamuk çalışıyor. kendi bilgisayarımızda led yakıp söndürmek sorun değil.  çeşitli bilgisayarlarda deneyince ortaya çıkıyor.  en az 100 tane denemek lazım.

HID güzel. sürücü gerekmez.  fakat onda da başka sorunlar yaşayabilirsiniz. çünkü bununla asıl haberleşen windowsun kendi dosyalarıdır.  onlar da yok servis pack yok bilmemne derken size sıkıntı verebilir.  sorun her bilgisayarda çıkmaz. Hatta  sorunsuz windowsu güncelleyince sorun çıktığı oluyor.

ft232 ise kendi sürücüsü vasıtasıyla direk damardan iletişim kurar. kurduğunuz driver hep aynı olunca her windowsta ayrı macera çıkmaz. sürücü olarak *.sys *. inf *. DLL   3 tip dosya gerek. FTDI bunları bir setup ile birleştirmiş 32 bit veya 64 bit windowsa göre farklı dosyalar kopyalanıp kuruluyor.

MCP2200  varsayılan  olarak HID aygıttır. usbden konfigürasyon yaparak bunu CDC olarak değiştirebiliyormuşuz. Bir rivayete göre de aslında MCP2200  bir pic miş. içinde bootloader varmış üstündekiyazıyı değiştirip farklı çip olarak çıkarmışlar. aynı ayardaki picden azıcık pahalı. daha ucuz değil. ama sadece röle ve led gibi işlemci gerektirmeyen uygulamada tercih edilebilir.

LukeSkywalker

CDC olarak microchipin kendi programından mı ayarlıyoruz bunu?

t2

Bu çipi ayarlamaya yarayan bir uygulama vardı onunla oluyor. vid veya pid değiştirilebiliyor. belki aletin adı da değiştiriliyor. sonra sizin aleti usbye takınca qwerty aygıt bulundu.. diyor.

MCP2200 Production Configuration Utility

LukeSkywalker

t2 hocam o uygulamayı inceledim fakat cihazın HID'mi CDC'mi olarak kullanılacağına dair bir seçenek sunmamış. Asıl sormak istediğim şu ben bu cihazı bilgisayara bağladığımda bilgisayar bunu hid olarak görmez mi ilk önce?

LukeSkywalker

http://dangerousprototypes.com/docs/MCP2200_breakout_board
Yukarıda verdiğim siteden gördüğüm kadarı ile cihaz iki şekilde de aynı anda kullanılıyor. Yani hem CDC hem HID. Ayrıca aslında MCP2200 bir PIC 18F14K50' imiş.

t2

Alıntı YapIf you have any PIC18F14K50 you can make your own MCP2200 look alike and change the code ..

I think the MCP2200 is not a good design and there are other problems with this chip. Now I have to say I am working on a good replacement so maybe I have commercial interest but the truth matters more than dollars. :)

Erhan YILMAZ

Eline sağlık hocam güzel bi uygulama olmuş. Pcbyi kendiniz mi basıyorsunuz veya bi yere mi yaptırıyorsunuz?