Punta kaynak

Başlatan bunalmis, 06 Haziran 2004, 22:04:14

z

Guc transistorlerini bakir bir sogutucuya punta kaynakla puntalayan varmi?

Guc transistorlerinin sogutucu yuzeyleri PC mother boardlarda direk
baski devreye lehimleniyor. Bu konuda calisma yaptinizmi.

Bir zamanlar bakira bakir, aluminyuma aluminyum parcalari puntalayan oldukca kucuk elektronik bir cihaz gormustum. Bu cihazlarla ugrasan varmi?

ahmetu

şu uydu receiverların cam modüllerini tamir edenlerde bu dediğiniz küçük punta makinalarından var, camler pcmcia kılıfta açtıktan sonra kenarlarından tek nokta şeklinde puntalanıp kapatılıyorlar ama orjinali gibi olmuyor herhalde benim gördüğüm dandik birşeydi.

sezgin05

Demir ve türevlerinin elektrik akımı ile birleştirilmesi yaygın olarak kullanılıyor.Saatçilerde de kırılan kordonları 220/3-5 volt 150 watt bir trafo ile yapıyorlar.Fakat BUNALMIŞ ustanın bahsettiği konu bakır ve alemünyum malzemelerin puntası.Bu malzemeler ısıyı çok hızlı yaydıklarından dolayı mutlaka püf noktası olan bir yöntem vardır.          Eski elektronik dergilerinden birinde ise alemünyumun lehmlenmesi vardı. Alemünyumu lehimlenirken yüzey gres yağı ile kaplanır,havya gresin içindeyken lehimleme yapılır diyordu.Sanırım alemünyumun yüzeyinde oluşan Alemünyum Oksit lehimlemeyi engelliyor diye yorumlamıştım.
     Peki batarya gruplarını oluştururken nasıl punta yapıyorlar :?:

Zoroaster

חור השטן יוצא