Windows Ön yükleme yöneticisi ile açılıyor.

Başlatan Mucit23, 01 Eylül 2011, 10:23:29

Mucit23

Merhaba arkadaşlar. Dün akşam internette gezinirken Windows7 deki Ram sınırını kaldıran bir program buldum. Denemek içi bi yükleyeyim dedim. Programı çalıştırdım. Öyle bilgisayara kurulan bir program değil. Bende tam bilmiyorum. program çalıştırdıktan sonra bilgisayar kendini yeniden başlattı. Yeniden açıldığında  İlk önce Siyah ekranda Windows Ön yükleme yöneticisi açılıyor. Sanırım çalıştırdığım program bilgisayara ikinci işletim sistemi benzeri birşey kurdu. Bilgisayar hangisi ile açayım diye soruyor. Zaten iki seçenek varBirincisi Windows 7 diğerisi ise ismini tam hatırlamıyorum başka birşey. Ben Windows7 yi seçip enter'a tıklayınca Bilgisayar normal olarak açılıyor. Çlışmasında hiçbir sıkıntı yok Yanlız diğerince seçince Startup Repair ekranı geliyor. ve bazı işlemler yapıyor. Sonunda bilgisayar tekrar yeniden başlatılıyor. Sonunda yine Windows ön yükleme yöneticisi geliyor.Nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Sistem geri yükleme yaptım düzelmedi. Siyah ekranın karşıma çıkmasını istemiyorum. Sanırım ikinci işletim sistemini kaldırmam gerekiyor fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Bu konuda bilgisi olan varmıdır.  İkinci işletim sistemini nasıl kaldırmam gerekir?

Kadir Can(16F84)

İkinci sistemin adı nedir?Siyah ekranda ne yazıyor?
Eğer ikinci sistem kurulduysa Windows kurulum CD'si içinden birkaç komutla halledebiliriz.
Öncelikle ön yükleme yöneticisi ekranının bir fotoğrafını görmemiz gerekiyor.
Sadece isimler de yeter.

fatihinanc

Bilgisayarım -> Özellikler -> Gelişmiş Sistem Ayarları

[IMG]http://img97.imageshack.us/img97/1090/ayar.png[/img]

Bu resimdeki 30sn lik kısımdaki tiki kaldırırsan PC doğrudan Win7 ile açılır(o siyah ekran gelmemesi lazım) ama o yüklediğin programı da bir şekilde silmek lazım.
XP kullanırkan bu dosyayı düzenleme seçeneği de geliyordu bu menüde ama Win7 de bulamadım :/
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Tagli

Eğer yüklenilen yazılım bir şekilde eski bootloader'ı silip onun yerine yerleşmişse bu çözüm işe yaramaz. Windows sadece kendi tanıdığı bootloader'ı görür.

Örneğin, benim sistemde Windows XP kurulu iken üzerine Xubuntu kurduğumda, Xubuntu ile birlikte gelen GRUB (bootloader), Windows'un kendi bootloader'ını silerek üzerine yerleşiyor (veya silmeden önüne yerleşiyor, bundan tam emin değilim). Benim makinede fatihinanc'ın gösterdiği menüde, Windows XP kendinden başka kimseyi görmüyor. Ama aslında bilgisayarda Xubuntu da yüklü.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Bende fatih inanç arkadaşımızın dediği yöntemle yaptım. Şimdilik oldu. Varsayılan işletim sistemini Win7 Seçtim, İşletim sistemleri gös. Sür. seçeneğini kaldırdım. Ayrıca yukarıdaki resimde göremiyorum ama orada işletim sistemi listesinden işletim sistemini seçince ek işlem penceresi vardı. Orada sil seçeneği vardı. Orayı kullanarak sildim. Daha silindimi silinmedimi bilmiyorum ama bilgisayar normal olarak açılmaya başladı.

Mucit23

Önceleri PicBasic Pro ve MCS kullanıyorum diye orjinal 64 Bit işletim sistemini silip 32 Bit Win7 Ultimate yüklemiştim. Ama artık çoğu zaman MCS yerine Proton IDE kullanıyorum. Sanırım Protonun 64 Bit sistemlerle bir sıkıntısı yok.  Bilgisayarın Recovery seçeneği var. Yani Recovery ile eski ilk günkü haline bilgisayar dönebilir. Sizce dönmelimiyim?

Klein

http://neosmart.net/downloads/software/EasyBCD/EasyBCD%201.7.2.exe

Bu program işinizi görür sanırım. Sistem açılışı ayarlarınızı değiştirmeye yarıyor. İkinci bir boot seçeneği varsa silebiliyorsunuz. Bende tek seçenek olduğu için silmeye cesaret edemedim.

Mucit23

Klein hocam Sitede indirme linki bulamadım. Sanırım parasıyla satılıyor. Siz nasıl indirdiniz?

Klein

Dozya zaten exe uzantılı. Bir siteye yönlenmiş değil. Tıklayınca direk indirmeli. Eğer indirmiyorsa bildirin hotfile'e epload edeyim.

Mucit23

Hayır hocam tanıtım sayfası açılıyor. İndirme linkide bulamıyoru. Her biri başka yere sürüklüyor.
Eğer Başkabir siteye yüklyebilirseniz çok sevinirim

Mucit23

Mucit23

Hocam programı epeyce karıştırdım ve ikinci bir işletim sistemine rastlayamadım. Sanırım Silmem işe yaramış. Peki bu program tam olarak ne işe yarıyor. Neler yapılabilir bu program ile.

Klein

Eskiden XP zamanında boot.ini dosyası vardı. Açılış seçenekleri orada düzenlenirdi.
Win7 de boot manager diye bir hizmet var. Sanırım .exe uygulama.  Bu program da bu müdürün işlevini düzenlememizi sağlıyor.
Daha önce hiç kullanmadım. Zaten dün buldum. Şöyle bir göz atıp işinize yarayacağına kanaat getirip yayınladım.

Yani! ben de bilmiyorum :)

Mucit23