TXT okuyucuyu evde yapabilirmiyim...?

Başlatan Andromeda, 03 Eylül 2011, 13:05:54

Andromeda

Küçük bir lcd ekrana yazıları yazdırabileceğim devre yapılabilir mi acaba...?
LCD-PIC-seri port-PC deki txt yi seriporta gönderecek program ile....
yani e-book reader yapmak istiyorum.. :)

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

-Hasan-

Bu tip devreler hep SD karttan okuyacak bir şekilde tasarlanıyor. Bunlara e-book deniyor sanırım. Siz neden böyle yapmak istiyorsunuz? Amacınız bilgisayardan LCD ' ye yazı yazabilmek mi yoksa?

Andromeda

TXT yi devreye kaydetmek sonra lcd de okumak....
e-book gibi birşey işte ,,,
hafıza ve hız problemi çıkacak sanırım

evet sd kart tan okuyup lcd de göstermek
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

Sd kart aklıma gelmemişti..
o zaman iş SD karttaki TXT yi okuyup LCD yazmak oluyor....
küçük bir e-book.. MP4 ler gibi...

-Hasan-

Gelen karakteri direkt EEPROM ' a veya PIC ' in program belleğne yazabilirsiniz. Ama EEPROM pek fazla almaz. Eğer program belleğinin kapasitesi yüksek ise (mesela 18F4620 ' da 64 KB hafıza var, ben onu kullanıyorum) belki işinizi görebilir. Ama program belleğine veya EEPROM ' a yazmak 8 mS sürüyor, bu sürede yeni gelen karakterleri kaçırabilirsiniz.

En iyisi SD kartın protokolünü ve biraz da FAT öğrenerek SD karttan okuyan bir devre yapın.  :)

izturk

Hocam ben bu sene sd kartla baya bi uğraştım. txt dosyası okuyacağınız için çok büyük kapasiteli bişey istemiyorsanız kesinlikle sd kartla uğraşmak yerine dahili, yetmezse harici eeprom kullanmanızı tavsiye ederim.

Andromeda

Ama o zaman PC deki TXT dosyasını nasıl EEProm a kaydedeceğim..
SD karta PC deki dosyayı kolayca atabiliyoruz...
Alıntı yapılan: izturk - 03 Eylül 2011, 13:21:51
Hocam ben bu sene sd kartla baya bi uğraştım. txt dosyası okuyacağınız için çok büyük kapasiteli bişey istemiyorsanız kesinlikle sd kartla uğraşmak yerine dahili, yetmezse harici eeprom kullanmanızı tavsiye ederim.

izturk

rs232 ile bilgisayara bağlarsınız. devre gelen verileri eeproma yazar. sonra bilgisayardan söküp verileri okursunuz.

Tabi bilgisayardan txt dosyasını açıp seri porta gönderecek bir arayüze ihtiyacınız olacak

Andromeda

Bende başlangıçta öyle düşünmüştüm ama Hasan Oguz sd kart deyince daha kolay
olur gibime geliyor, sd kart okuyucu devreleride pic ile yapılabiliyormuş..

-Hasan-

Alıntı yapılan: izturk - 03 Eylül 2011, 13:28:03
rs232 ile bilgisayara bağlarsınız. devre gelen verileri eeproma yazar. sonra bilgisayardan söküp verileri okursunuz.

Tabi bilgisayardan txt dosyasını açıp seri porta gönderecek bir arayüze ihtiyacınız olacak

Arayüze ihtiyaç yok. Windows ' un Hyper Terminal programına TXT dosyası yükleyebiliyoruz. Yani karakterleri klavye ile yollamak yerine TXT dosyasını yükleyip, TXT dosyasının içindeki tüm karakterleri direkt yollayabiliyoruz.

Başka EEPROM ' a yükleme işi, RS232 ve PIC yardımıyla bu şekilde çok kolay. Hyper Terminal ' e bakın; menülerin birinde yanlış hatırlamıyorsam "Send Text" diye bir şey var. Oradan göndereceğiniz dosyayı açıyorsunuz.

Bu yöntemle SD karta TXT yükler gibi EEPROM ' a da yükleyebiliriz.

Andromeda

EEPROM a bu şekilde yüklediğimizde her hafıza gözünde bir karakter olacak..
Bizde PIC ile EEPROM u okuyup  karakterleri LCD ye yazacağız....
SD kart olayından daha kolay olur o zaman....

-Hasan-

Evet, daha kolay olur. SD kart ile çalışacaksan biraz FAT öğrenmen lazım. Dediğim yöntemi kullanarak istediğini yapabilirsin.

Kadir Can(16F84)

Hocam bu tarz bir uygulamada ben de SD kart kullanılmasını taysiye ederim.
EEPROM sınırlı bir ekipman, SD kartlar ise GB'larla ölçülüyor.
Ayrıca ürünü kutulamaya karar verirsen RS232 çok kötü görünür.

Andromeda

Bu sd kartlar bir çeşit harddisk demek ki.....
Diyelim ki fat sistemini az biraz öğrendik ve txt dosyayı okuyup lcd ye yazdık...
peki kartda küçük bir pdf dosyası varsa bunuda ekrana yazabilir miyiz?

Kadir Can(16F84)

PDF'i okumak daha farklı olacaktır.
Azıcık araştırma ile yapılabilir.