Setup Dosyasının Komutlarına erişmek Değiştirmek Düzenlemek Hakkında Bilgi ?

Başlatan tekniker_murat, 04 Eylül 2011, 03:19:42

tekniker_murat

Selamun aleyküm Değerli ustalarım Sizlere konunun başlığında da Belirttiğim Gibi Bir soru yönlendirmek istiyorum...

Herhangi bir programla ( visual studio,c++,c# ) yazılmış bir exe dosyası veya setupu oluşturulmuş bir programı açarak kaynak kodlarına ulaşabileceğimiz Programda değişiklikler yapabileceğimiz ( programdaki butonların ismini değiştirmek programın label lerinin ismini değiştirmek yani yabancı dilden Türkçe ye çevirmek yada çalışmasında ufak tefek değişiklikler yapabilmek ) Gibi amaçlar ile Exe ve setup dosyalarını Açabilmenin Bir olanağı varmıdır acaba ?

Kafamın bastığı ve yaptığım araştırmalara dayanarak bu işlemi yapan programların yada bu işleme hizmet eden bir mantığın var olup çalıştığının kesinlikle kanaatindeyim çünki Antivirüs programları bir setup yada exe dosyasının içine erişerek bir virüs olup olmadığını anlaması bu işin olurluğuna başlı başına bir kanıttır bence... Ama bu işlemi nerede ne ile nasıl yapıyor Çözemedim :)

Benim Çözebildiğim İki tane program oldu isimleri ise şöyle :Pe Explorer ve Resource Tuner programları Fakat bu programlar her exe dosyasını açmadığı gibi setupları da kesinlikle açamıyorlar sadece eski sürüm exe dosyalarında işe yaradı o da çok kısıtlı olarak...

Acaba bu konu hakkında Bir bilgisi olup bana yardımcı olabilecek bir abimiz varmıdır ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

Kadir Can(16F84)

Kadir Can(16F84)

Programda değişiklik yapmak değil, dil değişikliği gibi şeyler yapmak istiyormuş.
Disassembler işe yaramaz derken, aslında yarar ama biraz abartılı olur.

Kadir Can(16F84)

Hiç denemedim ama sonuçta Assembly koda dönüştürülüyor.
Assembly kodda arayüz değişiklikleri yapılabilir.
Tekrar derlenince istenilen yapılabilir diye düşünüyorum.

z

Gerbay

MsDos doneminde kullandigimiz debuggerlarla com ve exe programlarda istedigimiz asm eklentileri yapabiliyorduk. Bunun icin asm kod o an interpret edilip ilgili adrese makine kodu olarak yerlesirdi. Windowsda calisan exeler icin benzer debuggerlar yokmu?

Windowsun debug.exe sinin daha gelismisleri yani.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FİRE BİRD

Setup halindeyken yapabileceklerin sınırlı bu yüzden paketi açtıktan sonra editlemeleri yapıp katılımsız kurulum haline getirebilirsin.Resource Hacker programını başarılı bir program. ,açılmış dosyanın içindeki arayüzleri ,ikonu editleyebilirsin.

z

Ben konu basliginda sorulan soruya cevaben yazmamistim.

Isletim sisteminde msdosdan windows'a gecis ardindan bu isleri biraktim. Programda bazi degisiklikler yapmak icin disassembly edip tekrar derlemekten bahsetmiyorum.

Diyelimki exeyi debugger icinde actiniz. Karsinizda asm kodlar geliyor. Herhangi bir adresdeki komutu o an herhangi bir derleme islemine gerek kalmadan
yenisi ile degistirebiliyorsunuz.

Windowsun mevcut debug.exe si de zaten bu isi yapabiliyor, bahsettigim konu illaki disasm edip derleme yapmak gerekmedigiydi.
Mesela orjinal programda bir degiskeninin icerigi 1 arttiriliyorsa buna ait makine kodlarini tespit ettiginizde artimi 1 yerie 2 yapmak icin derlemeye gerek yok demek istiyorum.

Kisa bir programda bile bu is hummali gibi calisma gerektirirken win programlarinda bu pek akil kari değil. Fakat hackerlar ugrasiyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com