AVR atmega32 de Sıfıra Bölme İşlemi Sonucu Fiziksel Hasar Mı Oluşuyor?

Başlatan KaraBekir, 12 Eylül 2011, 10:51:48

t2

Çamur atmak için yapılmış olabilir.  Bir kere beslemeyi çip üzerinden kısa devre etmekten  daha kötü bir şey olacağına ihtimal vermiyorum. Bu durumda da böyle patlama olması mantıklı gelmiyor.  Olsa olsa programsal bir sorun olur döngü takılı kalır vs.  Patlama olmaz.

GreeN

Bunun gibi birkaç video var , AVR'ye karşı eğlence amaçlı videolar. Besleme ile yapmış olabilirler.

Terörü Lanetliyoruz.

Erol YILMAZ

AVR den hiç haz etmeyenler var demek ki :))

Komik böle şeyler...

KaraBekir

Alıntı yapılan: gerbay - 12 Eylül 2011, 11:49:13
bildiğim kadarıyla AVR lerde bölme instruction ı yok ki zaten..

çamur atmak için yapılmış bir şey..

bölme instruction ı yok ve bölme software ile hesaplanıyor..  inanmayın böyle şeylere..

Evet doğru söylüyorsunuz. Yukarıdaki mesajı gönderip bilgisayar başından ayrıldıktan kısa bir süre sonra komut kümesinde bölme işlemi olup olmadığıyla ilgili şüphe duydum. atmega32 aritmetik komutlarını az önce inceledim ve bölme komutu yok  ;D

Kadir Can(16F84)

Böyle bir zararı yazılımla( Yanlış kristal frekansı seçimi vs. hariç ) verilebileceğini zannetmiyorum.

z

Aslinda ciplere boyle bir ozellik katilirsa askeri projeler icin mukemmel olur.

Kim bilir belkide cipin dokumante edilmemis verileri arasinda bu tip islemleri yapan register adresleri ve aciklamalari vardir.

Bir arkadasimin yalancisiyim;

??? roketinde ele gecmemesi gereken bir kart varmis. Eger roket bir sekilde duser ve patlamazsa elektronik devreler ele gececeginden bu sakincali durumu ortadan kaldirmak icin kart uzerine  ici asit dolu cam tupler konuyormus.

Siddetli carpma sonucunda tupler kiriliyor ve elektronik devrede heryeri kisadevre ediyormus. Ustelik patlayicilar, aksilik sonucu patlamasa bile kart kimyasal olarak imha oluyormus.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

drmp

ben bu pa tlamanın alasını gördüm hemde picte  ver 48 voltu pic'e bakın şenliğe

camby

Alıntı yapılan: bunalmis - 12 Eylül 2011, 21:06:48

Kim bilir belkide cipin dokumante edilmemis verileri arasinda bu tip islemleri yapan register adresleri ve aciklamalari vardir.

Belki de vardır da daha haberimiz olmamıştır ( yakın zamanda sıcak veya soğuk savaş olmadığı için ) gerçi öle birşey yapıyor olsalar da savunmada çalışanlar hariç kolay kolay haberimiz olmaz heralde.
Hoş haberimiz olsa ne olacak :) sanayide 32 bit chip mi döktürcez :)

OG

Alıntı yapılan: bunalmis - 12 Eylül 2011, 21:06:48
Askeri işleri geçtim kendi işlerimde bile kullanırdım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Burak B

Bu tip düzeneklerin pek zor olduğunu sanmıyorum. Ayrıca kullandığınız işlemcilerde Undocumented diye tabir ettiğimiz. Dökümantasyon dışı özel komutların mevcut olduğu bilinen birşey. Bunun en güzel örneği AMD'nin PC için ürettiği işlemciler. Bu işlemcilerde sadece gizli anlaşma ile dökümantasyonu sağlanan (genelde BIOS programcılarına) bazı komutlar var. Bu komutlar ile işletim sistemlerini debug etmek alt etmek v.s. çocuk oyucağı oluyor. Intel içinde geçmişten bugüne bu tip gizli komutlar mevcut. Mesela Intel' in geçmişte NSA ile bahsi geçen ve SSE4.2 ile gündeme getirilmiş bir POPCOUNT(POPCNT) komutu var. Bu komut AMD K10 mimarisi içinde geçerlidir. Diğer bir mevzuda PC işlemcileri için fana müdahale edilerek fanı durdurmak günümüzde mümkündür. Buda işlemcinin kızarmasına sebebiyet verir. Ancak basit bir opcode ile bir işlemcinin havaya uçması gibi bir durum biraz marjinal kalıyor. Ama imkansız da değil. En azından teknolojiyle mümkün olabilir.

AMD Secret Debugger - Donanımsal Kesmeler

CBR's Site - Undocumented Machine-Specific Registers

AMD Popcount - Bu komut kriptografide  kullanışlı olduğundan önemli bir yer tutuyor.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Kadir Can(16F84)

@ByteMaster hocam;
Belki de ATMEL için gerektiğinde mikrodenetleyici parçalayan bir komut vardır. :)

Burak B

@Kadir Can(16F84) sanmıyorum. Sebebini soracak olursan; AVR, PIC gibi MCU'lar böyle bir komut için fazlaca basitler. :) Yani askeri bir uygulamada veya devletin yüksek gizlilik gerektiren bir işinde kullanıldıklarını sanmıyorum. :) Oralarda hibrid ve özel üzetim ASIC'ler ve FPGA'lar at koşturuyor.  Bildiğim kadarıyla eski birkaç model cep telefonu hariç AVR'lerin kullanıldığı gündelik bir uygulamada mevcut değil. PIC'ler için  konuşacak olursam medikal elektronikte ve endüstriyel elektronikte kullanıldıklarını biliyorum ancak yine de bu tip bir komut için yüksek önem taşıyabilecek bir kullanım alanına sahip değiller. 8051 bile bu ikisinden daha yaygın kullanılıyor. Mesela cebinizdeki USB flash belleklerinizin çoğu custom 8051 IP Core kullanıyor. OpenRISC, Z80 kullananları da var. Ayrıca elektroteknik hususunda deneyimli hocalarımıza soralım bakalım böyle bir komutu var etmek mümkün müdür ? Yani bir işlemciye onun fiziksel yapısına zarar verebilecek bir devreyi silikon mertebesinde monte etmek, bu yapıyı tasarlamak nasıl mümkün olabilir? Bobin ve kapasitörler silikon dünyasının en büyük öcülerindendir. Bu nedenledir ki minicik bir smd booster bile dışarıdan kapasite ve bobine ihtiyaç duyar.

Kısaca bu tip bi komutun tek başına chip içerisinde dışarıdan bağımsız şekilde bulunması pek mantıklı görünmüyor. Ancak bilgilerinizin ele geçmemesi v.s. bağlamında pekçok tuzak düşünülebilir. Devreyi patlatmak, eritmek v.s. gibi kimyasal ve elektriksel yöntemler gibi. MCU' nuza yazacağınız bir interrupt rutini ile beklenen durum olasılıklar dahilinde doğru görünüyorsa özel tasarladığınız bir booster ile MCU uçurabilirsiniz. :) 

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

camby

Tasarımcı değilim ancak bir komut ile MCU içerisindeki 2 nokta rahatlıkla kısa devre yapılıp sisteme hasar verilebilir diye düşünüyorum.

( MCU'nın iç kısımlarına girmesek bile , dışarıya çıkartılmamış 2 port bile kısa devre edilebilir )

Edit 1: upss.  Gerçek portlar birbirine bağlanıp kısa devre edildiğinde ne oluyor ?

Edit 2 : AVR içeren iş ilanları görüyorum ben.

Kadir Can(16F84)

Alıntı yapılan: ByteMaster - 13 Eylül 2011, 13:14:16
Sebebini soracak olursan; AVR, PIC gibi MCU'lar böyle bir komut için fazlaca basitler. :)
Ben işin komedi kısmındayım hocam. :)
Ama askeri uygulamalarda böyle bir komut -sizin de dediğiniz gibi- mutlaka vardır.