Hex'i Ascii'ye çevirmek (C18)

Başlatan FEHMİ_ASM, 03 Ekim 2011, 20:41:23

FEHMİ_ASM

Bir değişken var ve içerisinde örn h'27' yüklü. Bunu görünürde ortadan ikiye bölüyorum ve kaydırarak h'02' elde ediyorum. Buraya kadar herşey tamam. Peki elde ettiğim ve Data1 adlı değişkendeki bu sayının Ascıı kodunun Hex karşılığı olan h'32'ye nasıl alırım? Döngü mü düzenlemeliyim yoksa buna özel bir tanım var mı?
    (C18)
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

esensoy

CCS için ise;
char buf[4];
itoa(0x27,16,buf);

denilirse;
buf[0]=0x32, buf[1]=0x37 olur
en başa da
#INCLUDE <stdlib.h>

eklenmelidir,

ayrıca 16 olan kısım sayı tabanını gösteriyor, 10 yaparsak 10 luk tabana göre (0x27=39 yani buf[0]=3, buf[1]=9) atama yapıyor.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

FEHMİ_ASM

Yapamıyorum. Ben dönüşen bu sonucu diziden mi almak zorundayım? Hem diziden değil bir reg.den almak istiyorum. Öyle de denedim. Zaten çevrilmesi istenen rakam sadece şunlar: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,,9  ve her seferinde sadece bir rakam çevrilecek. Data1' in içindeki değer her seferinde farklı olabiliyor.
sprintf( Read_Reg_DS1307_x,"%02X",Read_Reg_DS1307_x );
  Böyle de denedim. Ancak yukarısına dizi falan eklemedim bu sefer.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

FEHMİ_ASM

Yukarıdaki örnekler için sağolunuz. Ancak biraz manuel olsa da sade bir çözüm aklıma geldi.
Read_Reg_DS1307_x = Read_Reg_DS1307_x + 0x30;

Zaman ayırıp ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

esensoy

en basit çözüm en iyi çözümdür, sen en basidini yakalamışsın zaten:)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.