Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

z

Fikir fikiri doguruyor. Meslek lisesi ogretmenleri evet pekala bu konuda devreye girebilir. Biraz riskli olsa da ogrencilere smd kart montaji yaptirabilir.

Isteklilerin ve seceneklerin cogalmasi cok guzel.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayment

Açıkçası konunun içeriğini okudukça duygulandım Allah razı olsun fikri atandan da destekleyenlerden de. Bende katılmak isterim.

erhanmete

smd dizgilerini yaptırırım (kendi makinamda)
pasif malzemelerin hepsi benden.
daha evvelki projelerdede aynı şekilde katkım olmuştu.
pcb ler için çok iyi fiyat alacağımı tahmin ediyorum. çünkü kapasitemizden dolayı tooling v.s. ödemiyorum.

not: chip konusunda texas dan ziyade LPC tercihimdir.
texas çok başımızı ağrıttı LPC lerde problem yok.

The Gariban

Bunalmış Hocam
1-2 saat önce şekerin kilosu kaçtırki,Unu şurdan mı alsak diye düşünüyordunuz.
Bakın arkadaşlar 100 kilo helvayı nereye gönderelim diyorlar adeta . ;D
Allah herkezden razı olsun

tacettin

bu fikri bulana, her türlü yardımını esirgemeyen forum üyeleri hocalarımıza sonsuz teşekkürler. süper fikir....sayenizde çok şey öğreneceğiz...

pcb

bu karttan bende 2 adet almak isterim , bir şekilde yazılım ve işlemci yükseltmiş olurum. birisi yedek olsun

z

Cipi kesinlestirmedik ve cipin ne olacaginin hic bir onemi yok. Hangi cipi secmis olursak olalim, PCB de jtag donanimina ilave olarak islemci cipimiz, bir tane 3.3v regulator, bir tane kristal, yeterince dekuplaj kapasitoru, reset butonu, bir kac direnc, tek sira pinheader bacaklar ve belki 1 yada 2 tane led olacak.

Isin icine RS232 interface cipi gibi eklentiler yapip da karti buyutmenin anlami yok.

Oyle yuzlerce bacagi olan islemci secmeye de gerek yok.

JTAG konusunda Keil'in destekledigi JTAG kartlari belli. Mecburen bunlara yonelecegiz. Bunlarin semalari olanlardan en basiti ve en ucuzu olani hangisi ise onu secelim.

Bu konuda destege ihtiyacim var. JTAG kartlarini arastiranlarin bilgisine muracat edelim. Hazir sema vs bulmamiz gerekiyor.

z

Alıntı yapılan: erhanmete - 09 Ekim 2011, 18:27:54
not: chip konusunda texas dan ziyade LPC tercihimdir.
texas çok başımızı ağrıttı LPC lerde problem yok.

Texas ciplerde ne gibi sorun oldu? Kiliflardan kaynaklaniyorsa zaten incecik bacakli minik cipleri dusunmeyiz?

SpeedyX

Bunlar LPCXpressoların şemaları, içinde JTAG link devresi de var. Bunlar sorunsuz çalışıyor, iş görür diye düşünüyorum.

EDIT:
Sanırım bunlar işe yaramaz, kötü fikir.

Atmel ARM7 li JLINK şeması kullanılabilir mi?

zabun92

Alıntı yapılan: bunalmis - 09 Ekim 2011, 18:55:57
Cipi kesinlestirmedik ve cipin ne olacaginin hic bir onemi yok. Hangi cipi secmis olursak olalim, PCB de jtag donanimina ilave olarak islemci cipimiz, bir tane 3.3v regulator, bir tane kristal, yeterince dekuplaj kapasitoru, reset butonu, bir kac direnc, tek sira pinheader bacaklar ve belki 1 yada 2 tane led olacak.

Isin icine RS232 interface cipi gibi eklentiler yapip da karti buyutmenin anlami yok.

Oyle yuzlerce bacagi olan islemci secmeye de gerek yok.

JTAG konusunda Keil'in destekledigi JTAG kartlari belli. Mecburen bunlara yonelecegiz. Bunlarin semalari olanlardan en basiti ve en ucuzu olani hangisi ise onu secelim.

Bu konuda destege ihtiyacim var. JTAG kartlarini arastiranlarin bilgisine muracat edelim. Hazir sema vs bulmamiz gerekiyor.

eğer kit yapımında 1 kişi uğraşacaksa elimde çok fazla sayıda tek sira pinheader bacaklar var launchpad deki gibi, ben hediye olarak gönderebilirim

elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

mcn

Çok güzel bir proje gerçekten,buna liderlik yapan bunalmıs hocam a teşekkürler.

Hiç ARM işlemciler ile çalışmadın ama artık geçiş yapmak istiyorum.Bu yüzden pek bir bilgim olmamakla birlikte sadece öneri olması açısından;
2 hafta önceki ST nin seminerine katıldım ve ordan STM32 kiti hediye ettiler.Picprojeden de birçok tanıdığım vardı o seminerde.Yanlış hatırlamıyorsam,kitin fiyatı 10$ gibi bişeydi.Üzerinde de ARM CM3 çipi var.Bu kit üzerinden de çalışılabilir aslında?Kart tasarlayıp üretmek te faydalı olacaktır bişeyler de öğretecektir elbet ancak bu şekilde daha hızlı ilerlenebilir belki.

elimden geldiğince bu projeye katılıp destek olmaya çalışacağım.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

z

Bu 10$ lik kitin adi nedir? Uzerinde JTAG unitesi de varmi?

mcn

http://www.st.com/internet/evalboard/product/250863.jsp

Kit bu hocam,sanırım JTAG yok,bu kötüymüş.

EMPA dağıtmıştı bu kitleri.İstediğimizde istediğimiz kadar sipariş de verilebilir sanırım EMPA dan.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

z

http://tr.farnell.com/stmicroelectronics/stm32l-discovery/board-eval-stm32l-discovery/dp/1876987

11 Euro beklentimizin altinda. toplamda 50TL nin altinda kalacak sekilde ilave JTAG kart ayrica da olabilir.

Bu kitte Jtag varmi arastiralim. Dogrudan Turkiye'den siparis edilebilir.

Cok fazla zorlanilmadan odenebilir dusuncesiyle kargo parasi da dahil 50 TL gibi bir rakam telefuz ettim.

Bunun ustune cikmaya gerek yok.

leblebitozu

@bunalmis

Evet hocam stm32l discovery kartında JTAG var üzerinde, bağımsız JTAG olarak da kullanalabiliyor ayrıca. Geçenlerde allegro kardeşimizin önderliğinde farnell'den toplu sipariş verilmişti 11.36 euro + kdv + 5 tl yurtiçi kargo ücretiyle bu kart aşağı yukarı 37 lira bir rakamla elime ulaştı (3 adet aldım). Bu fiyata bu özellikteki bir kartı üretmek zor toplu halde bu ya da buna benzer bir kart almak daha mantıklı.

Kartın datasheet'i

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATA_BRIEF/DM00027566.pdf