Gönderen Konu: ecc82 (12au7) lambalı radyo  (Okunma sayısı 4895 defa)

Çevrimdışı matraks81

• Kıdemli
ecc82 (12au7) lambalı radyo
« : 12 Ekim 2011, 10:50:24 »
merhaba.kolay gelsin arkadaşlar.aşağıda şemasını verdiğim lambalı radyoyu yaptım..videosunuda çektim.şemadanda gördüğünüz gibi bu radyo a.m alıcı olarak çalışıyor ben bu devreyi kısa dalga radyo alıcısı olarak çalıştırmam için bobini nasıl yapacağım,sadece bobinde değişiklikle kısa dalga olarak kullanabilirmiyim acaba..bir kaç sefer,daha az sipirli bobinlerle denemeler yaptım ama bir türlü rezonansa getiremedim..en son 15 mm eninde 100 mm boyunda ferrit kömür üzerine 30-40 tur arası 0.25 telle sarıp,şemadaki gibi 4/1 oranında(4/1 oranını kabaca yazdım tam olarak bende bilmiyorum) bobinden orta uçu çıkarıp denedim ama gene orta dalgada çalıştı..valla bir yerlerde yanlışlık yapıyorum ama anlayamadım.yoksa bu radyo kısa dalgada çalışmazmı?çalışırsa bobin nasıl yapılacak..biraz uzun oldu ama kusura bakmayın ii akşamlar...ha unutmadan radyoda toprak hattı kullanıyorum anten olarakta 7-8 metre koblo kullanıyorum.kısa dalgada da bunlar gene kullanılacakmı?

video (sesi az pc nin sesini sonuna kadar açın:)  )

« Son Düzenleme: 12 Ekim 2011, 10:58:11 Gönderen: matraks81 »

Çevrimdışı askuzucu

• Kıdemli
Ynt: ecc82 (12au7) lambalı radyo
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2011, 10:06:46 »
toprak anten hattı gene kullanılacak. Bobin değerini düşürmen gerekir.ferrit çubuğu kullanma. Bobinin endüktansı da düşecektir.Bu arada lambayı nereden buldun, merak ettim.

Çevrimdışı z

• proje
  • Profesyonel Üye
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2011, 10:37:51 »
Bobinin sarım sayısını yarıya düşürdüğünde endüktansı 4 de birdeğerine düşer.

Örneğin 100 tur bobin 100uH ise
50 tur bobin 25uH olur.

Akord devresindeki kapasitorun değerini biliyorsan

f=1/(2*Pi*Karekök(L*C)) 

AM alıcı mevcut şartlarda hangi frekansdaki vericiyi çekiyor bunu öğrenirsin, C nin tam kapalı kapasitesini biliyorsun yaklaşık ne kadar çevirdiğini de biliyorsun. Orantı ile hatalı da olsa C nin değerini biliyorsun.

Yukarıdaki bağıntıdan yaklaşık olarak L yi çekersin. Daha sonra en başta verdiğim bağıntıdan sarım sayısını bulursun.

Hatalı ama yakın bir şeyler çıkacaktır.

Çevrimdışı matraks81

• Kıdemli
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2011, 09:43:46 »
selamlar lambayı malum açıkarttırma sitesinden aldım . türkiye de de bulunabiliyor.lambalı amp.de sık kullanılan bir lamba , preamp katlarında..verdiğiniz formülü bir uygulayayım bakalım sonuç ne olacak..

Çevrimdışı askuzucu

• Kıdemli
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2011, 11:09:51 »
Çok eskilerde transistörle böyle radyolar yapmıştım. Bu devreler osilasyona çok meyillidir. Frekans ayarından sonra potla stabilite ayarı yapmak gerekir. Empedans uydurma Trafosu olarak 220/5 lik bir trafo kullanabilirsiniz, ama beslemeyi mutlaka pille yapın yoksa gürültü olur.anot beslemesini flamandan ayırarak artırırsanız daha rahat bir çalışma elde edersiniz.

Çevrimdışı matraks81

• Kıdemli
« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2011, 01:15:16 »
denemelerim hala devam ediyor daha kısa dalgada çalıştıramadım aklıma şey geldi acaba bu lamba kısa dalga frekanslarında çalışmıyormu...daha doğrusu radyonun osilatörü kısa dalga alma kabiliyetine sahip değilmiki bir türlü olmuyor. şemadaki devreyi sadece osilatör olarak baksak bobinimiz nasıl olmalı???birde gece bobin denerken 1100 khz civarı türkçe müzik çalan radyo buldum inanırmısınız hazine bulmuş gibi sevimdim valla....

Çevrimdışı matraks81

• Kıdemli
« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2011, 01:09:53 »
merhaba kolay gelsin herkeze...en sonunda çalıştırdım mereti kısa dalgada toprak hattını iptal ettim antenide 2 metre boyuna kısalttım bobinin tur sayısını daha önce azaltmıştım zaten şuan tahmini 4-6 mhz civarında tarama yapıyor 3-4 adet radyo yayınını net olarak aldım...anladığım kadarıyla kısa dalga çalıştırmak istersem toprak hattı olmayacak ve antende kısa olacak...tek sorunum kaldı oda ellerimi pcb yi yaklaştırmam dahi frekansın kaymasına sebeb veriyor çok hassas....

Çevrimdışı askuzucu

• Kıdemli
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2011, 09:41:27 »
empedans uyumsuzluğu sorunun var demek ki.
anteni ve toprak hattını yine kullanabilirsin. Bobinin ortasına iki tur bobin sar, bir ucunu antene bağla, diğer ucunu toprağa.Muhtemelen düzelecektir.(Anteni diğer noktadan ayırmalısın.)

Çevrimdışı matraks81

• Kıdemli
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2011, 05:24:42 »
evet olabilir sizin dediğiniz gibi deneyeceğim bugün.ne yaparsam hep ezbere yapıyorum ölçü aletsiz bu işler çok zor oluyor.lcr metre ve osiloskop almak istiyorum lcr metreyi sıfır alacağım ama osiloskobu 2.el almayı düşünüyorum biryerde buldum 250 tl ye 20 mhz çift kanallı benim işimi görür herhalde veya rf işiyle uğraşanlar için 20 mhz yeterlimi???

Çevrimdışı fahri-

• Emektar
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2011, 05:46:46 »
RF çalışmalarda genelde osilaskop kullanılmaz. Spectrum analyzer tavsiye ederim. Ama fiyatları biraz tuzludur.

Çevrimdışı askuzucu

• Kıdemli
« Yanıtla #10 : 22 Ekim 2011, 06:55:57 »
lc metreyi kendin yap, hem daha hassas ölçer, hem de daha kullanışlıdır.Yapımı da gayet hesaplı antrak ta vardı bir devre.
osilaskoba sahip olmayan bir spektrum analizor sahibi görmedim henüz.osilaskop her durumda gereklidir.

Çevrimdışı matraks81

• Kıdemli
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2011, 09:34:12 »
evet bir çok şema var ama baktıklarımın hepside pic liydi ben programlamadan anlamıyorum o yüzden bana uzak o devreler.spektrum analizor hayalim şuan ama alacağım daha sonra, anca skopa para ayırabildim.ondada karasızım.elektronikle hobi olarak ilgileniyorum anca gece saat 11.00 den sonra ve pazar günleri uğraşıyorum elektronikle.normalde işim bilgisayar tek.ser.intcafe işletmeciliği haliyle vaktim yok gibi bişey...

Çevrimdışı askuzucu

• Kıdemli
« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2011, 01:19:49 »
proğram yazmayacaksın, yazılmış proğramı pic'e yükleyeceksin. 30 sn lik iş. Proğramlayıcısı olan bir arkadaşına yükletebilirsin.

Çevrimdışı ta7iv

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 27 Kasım 2011, 13:26:34 »
merhaba.kolay gelsin arkadaşlar.aşağıda şemasını verdiğim lambalı radyoyu yaptım..videosunuda çektim.şemadanda gördüğünüz gibi bu radyo a.m alıcı olarak çalışıyor ben bu devreyi kısa dalga radyo alıcısı olarak çalıştırmam için bobini nasıl yapacağım,sadece bobinde değişiklikle kısa dalga olarak kullanabilirmiyim acaba..bir kaç sefer,daha az sipirli bobinlerle denemeler yaptım ama bir türlü rezonansa getiremedim..en son 15 mm eninde 100 mm boyunda ferrit kömür üzerine 30-40 tur arası 0.25 telle sarıp,şemadaki gibi 4/1 oranında(4/1 oranını kabaca yazdım tam olarak bende bilmiyorum) bobinden orta uçu çıkarıp denedim ama gene orta dalgada çalıştı..valla bir yerlerde yanlışlık yapıyorum ama anlayamadım.yoksa bu radyo kısa dalgada çalışmazmı?çalışırsa bobin nasıl yapılacak..biraz uzun oldu ama kusura bakmayın ii akşamlar...ha unutmadan radyoda toprak hattı kullanıyorum anten olarakta 7-8 metre koblo kullanıyorum.kısa dalgada da bunlar gene kullanılacakmı?

video (sesi az pc nin sesini sonuna kadar açın:)  )
http://www.izlesene.com/video/alici/4860983

Sanırım "nick name" ine uygun olsun diye bu konuyu açmışsın  :)
Şaka yapıyor olmalısın.
13V anot gerilimiyle çalışan radyo lambası şeması gönderiyorsun bizlere..epey güldürdün..sağol..  ;D
Bazen böyle şakalar güldürürken düşündürücü de olabiliyor :)
Başka şakaların var mı?  ;)

Çevrimdışı z

• proje
  • Profesyonel Üye
« Yanıtla #14 : 27 Kasım 2011, 13:55:46 »
Asagidaki grafige gore Vg=0 icin besleme voltaji 50 v nin altinda lamba calisiyor gorunuyor.
Ayrica 12v ile calistigi soylenen bir iki sema daha buldum.

http://diyaudioprojects.com/Solid/Tube-Mosfet-Hybrid-Headphone-Amp/

http://diyaudioprojects.com/Solid/12AU7-IRF510-LM317-Headamp/
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2011, 01:34:35 Gönderen: bunalmis »